Filipiny – prezydent-elekt chce „blisko” współpracować z Kościołem
15 czerwca 2022 | 16:43 | tom (KAI) | Manila Ⓒ Ⓟ
Przedstawiciele Kościoła katolickiego na Filipinach z zadowoleniem przyjęli zobowiązanie prezydenta-elekta Ferdinanda „Bongbonga” Marcosa Jr do „ścisłej współpracy z Kościołem dla wspólnego dobra”. Spotkanie Marcosa z korpusem dyplomatycznym było „bardzo owocne i zachęcające”, jak podała w środę azjatycka agencja katolicka „Ucanews”, cytując nuncjusza apostolskiego w tym kraju, abp. Charlesa Browna.
We wtorek Marcos poinformował również na Twitterze, że odbył „zachęcającą rozmowę z nuncjuszem apostolskim abp Charlesem Brownem”. Przyszły prezydent w większości katolickich Filipin powiedział: „Jako ludzie silnej wiary mamy nadzieję kontynuować naszą współpracę i ściśle współpracować w ciągu następnych sześciu lat”. Marcos został wybrany zdecydowaną większością głosów na początku maja na następcę Rodrigo Duterte, który zgodnie z konstytucją nie mógł ubiegać się o drugą kadencję.
Podczas kampanii wyborczej biskupi katoliccy, księża i zakonnicy na niespotykaną dotąd skalę wypowiadali się przeciwko wyborowi Marcosa i na rzecz jego przeciwniczki, Leni Robredo. Podobnie jak wielu innych, przedstawiciele Kościoła ostrzegali przed powtórzeniem się dyktatury ojca Marcosa Jr. o tym samym nazwisku, Ferdynanda Marcosa (1972-1985). Syn dyktatora podczas kampanii wyborczej wychwalał reżim ojca jako „złotą erę Filipin” i odmówił – podobnie jak jego żyjąca jeszcze matka Imelda i rodzeństwo – zdystansowania się od masowych naruszeń praw człowieka i korupcji, których dopuszczał się jego ojciec. Ferdynand Marcos został obalony w 1986 r. w wyniku społecznego protestu pod przywództwem ówczesnego arcybiskupa Manili, kard. Jaime Sina.
Po wyborach przewodniczący Caritas Filipin, bp Colin Bagaforo, zadeklarował gotowość do współpracy z Marcosem w oparciu o „własne zasady”. „My w Caritas jesteśmy gotowi do współpracy z nowym rządem nad programem, który uwzględnia prawa i godność ludzi oraz promuje prawdę i uczciwe rządy” – powiedział biskup w wywiadzie dla filipińskiej rozgłośni „Radio Veritas”.
Imelda Marcos oraz syn Ferdinand Jr. zajmowali wysokie stanowiska w rządzie Marcosa seniora. Marcos Jr. zostanie zaprzysiężony na nowego prezydenta 30 czerwca. Nowym wiceprezydentem zostanie Sara Duterte, córka dotychczasowego prezydenta Rodrigo Duterte. Mianowanie kandydatki na wiceprezydenta przyszłym sekretarzem ds. edukacji spotkało się z krytyką wielu Filipińczyków. Zapowiedź Duterte, że chce ona stworzyć „pokolenie patriotów”, jest postrzegana jako plan „oczyszczenia” podręczników historii z czasów dyktatury Ferdynanda Marcosa.
W ostatnich latach Kościół katolicki na Filipinach był również jednym z głównych krytyków ustępującego prezydenta Rodrigo Duterte i jego wojny z handlem narkotykami, w której zginęły tysiące ludzi, a także zabójstw krytyków reżimu, nazywanych przez urzędników państwowych „terrorystami, komunistami i sympatykami rebeliantów”.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.