Film o ks. Streichu w wersji dla niesłyszących
09 kwietnia 2025 | 18:11 | ms, msz | Poznan Ⓒ Ⓟ

Film „Zabili księdza”, opowiadający o życiu Sługi Bożego ks. Stanisława Streicha, został przetłumaczony na język migowy przez Duszpasterstwo Niesłyszących Archidiecezji Poznańskiej. „Cieszymy się, że także osoby niesłyszące będą mogły lepiej poznać tego męczennika” – mówi ks. Marcin Płóciennik, odpowiedzialny za grupę duszpasterską.
W ramach przygotowania do beatyfikacji ks. Streicha archidiecezja poznańska wyprodukowała we współpracy z reżyserami Antonim Wojtkowiakiem i Anną Kreczmer film o wydarzeniach lubońskich z 27 lutego 1938 roku, gdy w czasie niedzielnej Eucharystii komunista z nienawiści do wiary zastrzelił proboszcza parafii pw. św. Jana Bosko w Luboniu.
„Tłumaczenie tego filmu na język migowy zajęło nam wiele czasu, nagranie poprzedziły przygotowania, żeby każde słowo przeanalizować i wyrazić w zrozumiały sposób w języku migowym” – mówi KAI ks. Marcin Płóciennik, duszpasterz niesłyszących.
Pokazy filmu odbywają się w parafiach, teraz z jego treścią będą mogły zapoznać się także osoby niesłyszące.
Beatyfikacja ks. Stanisława Streicha będzie miała miejsce 24 maja 2025 r. w Poznaniu. Także podczas uroczystości beatyfikacyjnych niesłyszącym będzie towarzyszył tłumacz na język migowy.
Stanisław Streich urodził się w 1902 r. w Bydgoszczy. Święcenia kapłańskie przyjął w 1925 roku w Poznaniu.
W 1933 r. objął parafię w Żabikowie. Od razu podjął starania o wzniesienie w Luboniu nowego kościoła. W 1935 roku została erygowana − wyodrębniona z parafii pw. św. Barbary − parafia pw. św. Jana Bosko.
27 lutego 1938 r. podczas Mszy św. dla dzieci, w momencie, gdy szedł w kierunku ambony, został zastrzelony przez Wawrzyńca Nowaka, który był komunistą. Według świadków miał on zakrzyknąć: „Niech żyje komuna – dla idei to zrobiłem”. Morderca oddał kilka strzałów, także w plecy leżącego już na posadzce kościoła zabitego kapłana.
W pogrzebie uczestniczyło dwadzieścia tysięcy osób. Po Mszy św. ciało ks. Streicha złożono do grobu przy kościele. Proces beatyfikacyjny na szczeblu diecezjalnym trwał od 28 października 2017 r. 21 listopada 2023 r. watykańska Komisja Teologów orzekła, że proboszcz z Lubonia poniósł męczeństwo za wiarę.
20 stycznia 2024 r. w Luboniu dokonano ekshumacji, kanonicznego rozpoznania i przeniesienia doczesnych szczątków Sługi Bożego do kościoła. Po oględzinach grobu nastąpił demontaż nagrobnej płyty i przystąpiono do czynności ekshumacyjnych. Wydobyto na zewnątrz zachowane szczątki zamordowanego księdza i ułożono je w nowej trumnie z drzewa dębowego. Wtedy też pobrano szczątki duchownego po to, by umieścić je w relikwiarzach.
Na froncie wieka trumny przymocowano tabliczkę z napisem: “Męczennik – ks. Stanisław Streich (1902-1938)”.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.