Finał XVI Konkursu Papieskiego Instytutu Tertio Millennio prawdopodobnie online
21 maja 2020 | 10:40 | luk / hsz | Kraków Ⓒ Ⓟ
Zakończył się III etap Konkursu Papieskiego, organizowanego co roku przez krakowski Instytut Tertio Millennio. Finał tegorocznej rywalizacji, która odbywa się pod hasłem „Życie i wolność – dar i zadanie”, w zależności od czerwcowej sytuacji epidemicznej odbędzie się w Krakowie lub drogą online.
Wydarzenie nawiązuje do obchodzonej 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II. – Chcieliśmy zachęcić młodych do popatrzenia na swoje życie zarówno jako na dar, ale także i zadanie, które jest zobowiązaniem wobec bliźniego. A tego uczył nas właśnie papież Polak – opisuje Anna Janczyk, wiceprezes Instytutu.
Do tej pory przeprowadzono trzy etapy konkursu. W pierwszym uczestnicy musieli rozwiązać online quiz złożony z dwudziestu losowo wybranych pytań na temat Karola Wojtyły. Następnie osoby, które udzieliły minimum 51% poprawnych odpowiedzi, zmierzyły się internetowo z testem wielokrotnego wyboru.
Uczestnicy z największą liczbą punktów z każdego regionu mieli za kolejne zadanie napisanie eseju na jeden spośród tematów podanych na stronie www.konkurspapieski.pl. Autorzy najlepszych prac zostali zaproszeni do finału, gdzie będą bronić napisanej pracy przed specjalną komisją – w tym roku to 44 osoby.
Główną nagrodą konkursu jest wyjazd do Rzymu. Przewidziano również nagrody rzeczowe. Ponadto wyłoniona zostanie najlepsza szkoła i najlepszy opiekun zarejestrowany w serwisie konkursu. Pierwotnie finał konkursu miał się odbyć 30 maja w Krakowie.
– Z racji trwającej pandemii finał wydarzenia został przeniesiony na 20 czerwca i w zależności od warunków epidemicznych albo zostanie on przeprowadzony w Krakowie albo za pośrednictwem internetu – zapowiada Janczyk.
Organizatorem Konkursu Papieskiego jest Instytut Tertio Millennio. Został on założony w 1995 r. przez o. Macieja Ziębę OP. Instytut skupia wokół siebie młodych ludzi chcących podejmować dyskusję ze środowiskami i grupami prezentującym często odmienne poglądy.
W dotychczasowych projektach jednostki wzięło udział kilkadziesiąt tysięcy osób pragnących określić rolę i miejsce katolika we współczesnym świecie, a także chcących pogłębić swą wiedzę w zakresie nauczania Jana Pawła II i założeń katolickiej nauki społecznej.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.