Drukuj Powrót do artykułu

Finaliści Konkursu Aktywna Parafia 2022 –  Parafia pw. św. Jana Chrzciciela w Nowym Sączu

13 października 2022 | 10:00 | hsz (Parafia pw. św. Jana Chrzciciela w Nowym Sączu) | Nowy Sącz Ⓒ Ⓟ

Sample

Do drugiego etapu konkursu Aktywna Parafia zakwalifikowało się 10 wspólnot. Finaliści wyróżniają się na takich polach jak: pomoc bliźniemu w potrzebie, działalność wspólnot, inicjatywy ewangelizacyjne, życie liturgiczne, sport, wspólne wyjazdy, edukacja zdrowotna i działalność charytatywna. Ich reprezentanci spotkają się 15 października na festynie w Warszawie. Zaprezentują swoje wspólnoty i lokalne specjały kulinarne, a następnie zmierzą się w zawodach sprawnościowych.

Parafia pw. św. Jana Chrzciciela w Nowym Sączu należy do diecezji tarnowskiej. Została erygowana przez ówczesnego biskupa tarnowskiego Wiktora Skworca 10 kwietnia 2011 r. Obejmuje obszar dzielnicy Poręba Mała, wyłączony z parafii pw. Matki Bolesnej w Nowym Sączu – Zawadzie oraz parafii pw. św. Michała Archanioła w Żeleźnikowej Wielkiej. Nowa parafia liczy ok. 2000 wiernych. W parafii pracuje obecnie dwóch księży – proboszcz ks. Janusz Michalik i wikariusz ks. Łukasz Matuszyk.

W 2019 roku wydano pozwolenia na budowę kościoła, plebanii, domu parafialnego i dzwonnicy. W tym roku odbyła się uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod budowę nowej świątyni.

Pomoc bliźniemu w potrzebie

Parafia pw. św. Jana Chrzciciela w Nowym Sączu uczestniczy w programie „Na codzienne zakupy”, dzięki czemu możliwe było przekazanie 8 kart zakupowych do sklepów „Biedronka” dla najbardziej potrzebujących. Wraz z kartami przekazane zostały również paczki pomocowe przygotowane przez Caritas. Oprócz tego wolontariusze odwiedzają podopiecznych programu czuwając nad ich potrzebami.

W marcu została dwukrotnie zorganizowana zbiórka do puszek na pomoc dla uchodźców wojennych z Ukrainy. Parafia brała też udział w zbiórce darów „Paczka dla Ukrainy” – dary były zbierane w kaplicy parafialnej i szkole. Ponieważ parafianie gościli uchodźców z Ukrainy, Caritas przygotował paczki pomocowe dla tych rodzin przed świętami Wielkanocnymi oraz podarunki dla dzieci ukraińskich z terenu parafii oraz uczęszczających do szkoły z okazji Dnia Dziecka. W kwietniu zostało zorganizowane spotkanie przy wspólnym stole dla rodzin ukraińskich i rodzin goszczących. Zapewniono poczęstunek oraz zabawy dla licznej grupy dzieci prowadzone przez animatorów polskich i ukraińskich.

W parafii zorganizowano zbiórkę do puszek na operację w Stanach Zjednoczonych dla 6-miesięcznej dziewczynki zmagającej się z ciężką wadą serca. W Wielkim Poście odbyła się akcja Pola Nadziei – zbiórka do puszek na wsparcie Sądeckiego Hospicjum, każdy ofiarodawca otrzymywał żonkila.

Przed Świętami Wielkanocnymi PZC rozprowadzał baranki i paschaliki, jako wsparcie potrzebujących. Parafia uczestniczyła w pierwszym ogólnopolskim Dniu Dobra organizowanym przez Caritas Polska ze zbiórką do puszek na potrzeby m in. ośrodków dla uchodźców.

Na placu przed kaplicą znajduje się serduszko do zbiórki nakrętek. Zebrane nakrętki przekazywane są Tarnowskiemu Wolontariatowi Misyjnemu, który za pozyskane środki buduje studnie w krajach misyjnych. Parafia gościła ks. Krzysztofa Mikołajczyka  – proboszcza parafii katedralnej Matki Kościoła w Buar w Republice Środkowoafrykańskiej. Głosił on Słowo Boże podczas odpustu parafialnego – zebrane tego dnia składki zostały przeznaczone na wsparcie misji.

Wspólnoty parafialne

  • Schola dziecięca „Powerowe Aniołki”, schola młodzieżowa, schola dorosłych – ubogacają liturgię śpiewem jak również włączają się w inne wydarzenia parafialne np. koncerty ewangelizacyjne,
  • Liturgiczna Służba Ołtarza – ministranci, lektorzy, ceremoniarze oraz szafarze – służą podczas uroczystości, jak również formują się podczas spotkań, wyjazdów oraz zajęć sportowych,
  • Rycerstwo Niepokalanej – członkowie uczestniczą w comiesięcznych spotkaniach formacyjnych, prowadzą nabożeństwa, organizują pielgrzymki oraz włączają się w sprawy organizacyjnych w parafii, np. budowę grobu Pańskiego, przygotowanie bielizny ołtarzowej itp.,
  • Rycerze Kolumba – są częścią ogólnoświatowej społeczności Rycerzy Kolumba, formują się podczas spotkań, prowadzą nabożeństwa w parafii oraz włączają się w działania charytatywne,
  • Róże Różańcowe – zmiana tajemnic odbywa się w ostatnią niedzielę miesiąca. W parafii działają Roże Rodziców za Dzieci oraz Róże Różańca Dzieci za Rodziców,
  • Parafialny Zespół Caritas – grupa czyniąca dzieła charytatywne w parafii i poza nią oraz wspomagająca pracę duszpasterską. W parafii działa też Szkolne Koło Caritas – organizuje szkolne zbiórki pomocowe, pomaga przy akcjach parafialnych oraz przygotowuje Jasełka i przedstawienie pasyjne,
  • Rada Gospodarcza – grupa zajmująca się pozyskiwaniem środków finansowych na budowę nowej świątyni. Są to osoby reprezentujące wszystkie rejony parafii,
  • Rada Duszpasterska – czuwa nad organizacją życia duszpasterskiego w parafii oraz wspiera proboszcza w dziele budowy nowej świątyni,
  • Grupa synodalna – grupa omawiająca comiesięczne tematy synodalne,
  • Grupa młodzieżowa młodsza oraz starsza – formacja młodzieży poprzez cotygodniowe spotkania formacyjne, wyjazdy,
  • Grupa animatorów – formacja animatorów przygotowujących młodzież do Sakramentu Bierzmowania,
  • Grupa „Młodzi na progu” – formacja przygotowująca do życia wiarą młodzież po przyjęciu Sakramentu Bierzmowania,
  • Apostolstwo Margaretka – kilka grup osób modlących się codziennie w intencji kapłanów,
  • Dzieło Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego – każdego roku grupa kilkudziesięciu parafian podejmuje się 25 marca modlitwy za nienarodzone dzieci. Modlitwa trwa przez 9 miesięcy i kończy się uroczystą Mszą Świętą w Boże Narodzenie.

Inicjatywy ewangelizacyjne

W Parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Nowym Sączu odbyło się radosne kolędowanie wraz z czytaniem Pastorałki L. Schillera. Wydarzenie zorganizowane zostało przez Fundację „Pokój zaczyna się od uśmiechu” działającą przy parafii oraz scholę dorosłych. Program został powtórzony podczas występu w Bibliotece Wojewódzkiej w Nowym Sączu. Jak co roku w styczniu dwukrotnie zostały zaprezentowane jasełka w wykonaniu Szkolnego Koła Caritas.

Zorganizowana została Droga Krzyżowa ulicą Majdan, znajdującą się na terenie parafii. Taka Droga Krzyżowa odbywa się każdego roku.

W maju 2022 odbyło się spotkanie z Martą Przybyłą. Autorka książek „Dam wam serce nowe”, „Katowiersze” głosiła świadectwo oraz zachęciła do podjęcia rekolekcji Oddanie33. Około 100 osób z parafii odprawiło te ćwiczenia duchowe oraz uroczyście złożyło Akt Oddania Niepokalanemu Sercu Maryi.  W opisywanej parafii Msze Święte odprawione są przy czterech kapliczkach parafii, przy których odbywały się codziennie Nabożeństwa Majowe. Takie Msze Święte odbywają się co roku w czasie Dni Krzyżowych.

W uroczystość Bożego Ciała ulicami dzielnicy przeszła procesja, została odprawiona Msza św. polowa. Każdego roku procesja przechodzi inną częścią dzielnicy.

U św. Jana Chrzciciela w Nowym Sączu zorganizowano koncert uwielbienia „Góra Światła” wraz z adoracją Najświętszego Sakramentu. Uczestniczyli w nim schola dorosłych, soliści oraz zaproszeni goście – Bartek Jaskot i Witek Góral.

Parafia gościła ks. Waldemara Dziedzinę ze Stowarzyszenia Misji Afrykańskich, który przygotowuje się do misji ewangelizacyjnej w Australii. Poprzez ofiary i zakup pamiątek wierni wsparli jego dzieło.

Przy kaplicy stoi specjalnie przygotowany stojak do montażu plakatów. PZC przygotowuje wystawy plakatów dla parafian –  w tym roku były to wystawy o św. Janie Chrzcicielu – Patronie parafii oraz o ochronie życia z okazji Dnia Świętości Życia. PZC opiekuje się również małą biblioteczką, która znajduje się wewnątrz kaplicy i dba o dobór dostępnych tam książek oraz pomocy modlitewnych.

Życie liturgiczne

W parafii regularnie odbywa się Godzina dla Pana – w każdy pierwszy piątek miesiąca – organizowana jest wieczorna adoracja Najświętszego Sakramentu z możliwością skorzystania z sakramentu pokuty i pojednania. W każdy pierwszy czwartek miesiąca odbywa się całodniowa adoracja Najświętszego Sakramentu. Regularnie odbywa się też nabożeństwo pierwszosobotnie. W każdą drugą niedzielę miesiąca sprawowana jest Msza Święta dla dzieci ze specjalnym indywidualnym błogosławieństwem najmłodszych.

W Wielkim Poście opisywana wspólnota uczestniczyła w rekolekcjach. Oprócz księdza rekolekcjonisty swoim świadectwem dzielili się na nich również muzycy –   Bartek Jaskot i Witek Góral. W Niedzielę Palmową odbyło się poświęcenie palm przed kaplicą oraz konkurs na najładniejszą z nich.

W Światowy Dzień Chorego odbyła się Msza święta z błogosławieństwem relikwiami św. Matki Teresy z Kalkuty, a opiekunowie osób chorych otrzymali wspierające listy z błogosławieństwem. Na zakończenie Oktawy Bożego Ciała odbyło się błogosławieństwo dzieci oraz poświęcenie wianków.

Parafianie dbają również o podtrzymywanie tradycji błogosławieństwa związanego ze wspomnieniami świętych: błogosławieństwo gardeł poświęconymi świecami oraz poświęcenie jabłek we wspomnienie św. Błażeja, poświęcenie chleba i soli we wspomnienie św. Agaty, błogosławieństwo pojazdów we wspomnienie św. Krzysztofa, poświęcenie bukietów ziół 15 sierpnia.

W tym roku w opisywanej parafii odbyła się uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod budowę nowej świątyni. Kamień pochodzi z miejsca męczeństwa św. Jana Chrzciciela. Został na tę okazję przywieziony przez jedną z parafianek oraz poświęcony w Rzymie przez Papieża Franciszka. Mszę świętą sprawował biskup diecezjalny Andrzej Jeż  oraz liczni kapłani.

Uprawianie sportu

Liturgiczna Służba Ołtarza parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Nowym Sączu bierze każdego roku czynny udział w rozgrywkach piłki nożnej w grupach Ministranci, Lektorzy Młodsi, Lektorzy Starsi. Chłopcy regularnie trenują na ogólnodostępnym boisku oraz w sali gimnastycznej szkoły, dzięki uprzejmości dyrekcji placówki.

Na wiosnę odbył się wyjazd ministrantów oraz scholi dziecięcej do parku trampolin Gigajump w Krakowie. Lektorzy wraz z księdzem brali udział w rozgrywkach laserowego paintballa podczas wyjazdu do obiektu w Popardowej.

Parafia pozyskała działkę, na której  powstanie kompleks sportowy. Powstał już projekt boisk i budynku zaplecza. Wkrótce powstanie obiekt sportowy należący do parafii.

Wspólne wyjazdy

W lutym odbył się trzydniowy wyjazd rekolekcyjny kandydatów do Bierzmowania. Pogłębianie wiary oparte zostało na Księdze Tobiasza, a rekolekcje prowadził ks. Michał Łukasik – wikariusz parafii Szymbark, której młodzież również uczestniczyła w tych ćwiczeniach duchowych.

W maju grupa dzieci pierwszokomunijnych wraz z proboszczem oraz rodzicami wyjechała na pielgrzymkę do Sanktuarium Matki Bożej Ludźmierskiej, gdzie miało miejsce szczególne zawierzenie dzieci Jej opiece. Końcową atrakcją wyjazdu  były zjazdy torem saneczkowym w Kluszkowcach.

W sierpniu  ks. Łukasz wraz z młodzieżą wyjechał na rekolekcje w kajaku. Uczestnicy hartowali swojego ducha poprzez pokonywanie wyzwań  – próbę relacji, próbę wytrzymałości, próbę siły podczas wielogodzinnego wiosłowania oraz poprzez codzienną Eucharystię i pracę w grupach.

W tym samym miesiącu ksiądz i parafianie udali się na szlak dziewięciodniowej 40. Pieszej Pielgrzymki Tarnowski na Jasną Górę. W sierpniu odbyła się też dwudniowa pielgrzymka do Kalwarii Pacławskiej organizowana przez Rycerstwo Niepokalanej. W ramach wyjazdu grupa zwiedziła Przemyśl, zamek w Krasiczynie, Miejsce Piastowe z Sanktuarium św. Michała Archanioła, Komańczę z muzeum bł. Kardynała Stefana Wyszyńskiego. W Kalwarii Pacławskiej pielgrzymi uczestniczyli w Drodze Krzyżowej, nieszporach, różańcu oraz Mszy świętej. Poznali historię sanktuarium i cudownego wizerunku.

Edukacja zdrowotna i zdrowy styl życia

Przy opisywanej wspólnocie działa Parafialna Szkoła Pomocy, która szkoli chętnych parafian do fachowego udzielania pierwszej pomocy w nagłych wypadkach. W lutym odbyła się kolejna edycja szkoleń.

Kursanci przeszli trening praktyczny z prowadzenia resuscytacji, pracy zespołowej w nagłych zdarzeniach, umiejętności prawidłowego informowania służb ratowniczych, udzielania pomocy w zasłabnięciach, zakrztuszeniach i krwotokach. Dzięki możliwości skorzystania z profesjonalnego sprzętu szkoleniowego trening umiejętności był bardzo skuteczny, a dzięki wsparciu prowadzących można było analizować na bieżąco popełniane błędy. Na zakończenie każdy uczestnik musiał stawić czoła wybranemu nagłemu zdarzeniu, po czym przeprowadzona została analiza zachowań ratujących, aby wyciągnąć konstruktywne wnioski.

W sierpniu 2022 na parkingu przy kaplicy w Ambulansie Diagnostycznym odbyły się badania pod kątem osteoporozy kości, wydolności płuc i oskrzeli przeprowadzone przez Mobilne Centrum Diagnostyki.

Kaplica parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Nowym Sączu jest bogato wyposażona w sprzęt ratunkowy – defibrylator, worek samoprężny, aparat monitorujący masaż serca oraz apteczkę pierwszej pomocy. Zorganizowano też parafialną wypożyczalnię sprzętu medycznego i rehabilitacyjnego.

Parafia należy do programu Zielone Parafie prowadzonego przez Światowy Ruch Katolików na Rzecz Środowiska. Dzięki temu przy kaplicy stanął „ekosłupek” monitorujący jakość powietrza w dzielnicy oraz zbiornik na deszczówkę.

Działalność charytatywna parafii

W opisywanej wspólnocie obsługa spraw parafialnych (kuchnia, sprzątanie kaplicy, utrzymanie porządku i czystości wokół, opieka nad szatami liturgicznymi i bielizną ołtarzową, wystrój kaplicy i inne) oparta jest o wolontariat. Parafianie prowadzą stronę internetową parafii, media społecznościowe parafii oraz lokalnej Caritas, opiekują się transmisją Mszy świętych.

Dzięki staraniom parafian skorzystano z programu Polska Bezgotówkowa i na wyposażeniu kaliscy stanęła w kwietniu elektroniczna taca dająca możliwość składania ofiar bezgotówkowych. Również kancelaria parafialna została wyposażona w przenośny terminal płatniczy.

Poprzez działania Parafialnego Zespołu Caritas parafianie chętnie włączają się w różne dzieła pomocowe, aby pozyskać środki i pomoc rzeczową na działalność charytatywną (wypożyczalnia sprzętu rehabilitacyjnego, podzielnik, Paczuszka dla Maluszka itp.).

W styczniu przekazano do DPS Zgromadzenia Sióstr Służebniczek w Brzesku dużą ilość darów (pieluchy, płyny i proszki do prania, oliwki, szampony, pudry i inne artykuły) zebranych podczas akcji Paczuszka dla Maluszka.

Parafialny Zespół Caritas przygotował podzielnik i zbiera informacje o rzeczach do przekazania dla potrzebujących. Szczególnie po wybuchu wojny na Ukrainie przedmioty z podzielnika szybko znalazły nowych właścicieli.

PZC przygotowuje z okazji różnych uroczystości upominki, przedmioty użytku codziennego, które są następnie rozprowadzane. Środki ze zbiórek zasilają wsparcie potrzebujących parafian oraz budowę nowej świątyni. W tym roku były to: kadzidełka i kadzielniczki na 6 stycznia, jabłka oraz świeczki we wspomnienie św. Błażeja, chleb i sól na wspomnienie św. Agaty, gromnice, nakładki antypoślizgowe na buty w zimie, walentynki z okazji wspomnienia św. Walentego, upominki dla pań z okazji Dnia Kobiet, flagi na Dzień Flagi,  zawieszki zapachowe dla kierowców z okazji błogosławieństwa pojazdów we wspomnienie św. Krzysztofa, bukiety z ziół na 15 sierpnia.

Parafialny Zespół Caritas przygotowuje również upominki dla chorych odwiedzanych przez księży w pierwsze piątki miesiąca, jak również ofiarowuje Msze święte z okazji imienin podopiecznych oraz przekazuje listy z życzeniami i błogosławieństwem.

Ponieważ parafia buduje nową świątynię działalność charytatywna jest skierowana również na pozyskiwanie środków na budowę. Z okazji uroczystości wmurowania kamienia węgielnego oraz koncertu Caritas przy pomocy bardzo wielu parafian przygotowała stoisko z cegiełkami, które były rozprowadzane przy okazji tych wydarzeń.  Był to poczęstunek w postaci bigosu i ciast, krówki, świeczki, kropielniczki, lampki oliwne, torebki na różańce, buteleczki na wodę święconą.

Grupa parafian zorganizowała koncert kolęd i autorskich piosenek Kordiana, który odbył się gościnnie w parafii Matki Bożej Niepokalanej i zgromadził dużą publiczność z rożnych zakątków miasta. Środki zebrane podczas koncernu zostały przeznaczone na budowę świątyni.

***

Konkurs Aktywna Parafia 2022 organizuje Katolicka Agencja Informacyjna wraz z Fundacją na Rzecz Wymiany Informacji Katolickiej. Partnerem Organizacyjnym jest Caritas Polska. Wydarzenie odbędzie się pod patronatem honorowym Konferencji Episkopatu Polski oraz jej Sekretarza Generalnego – bp. Artura Mizińskiego.

Głównym Partnerem Konkursu Aktywna Parafia 2022 jest Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo S.A.

Partnerem Konkursu Aktywna Parafia 2022 jest Fundacja PKO Banku Polskiego.

Konkurs wspierają Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych S.A. i Aries Power Equipment Sp. z o.o.

Patronami medialnymi wydarzenia są TVP1 i eKAI.pl.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Wersja do druku
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Możesz określić warunki przechowywania cookies na Twoim urządzeniu za pomocą ustawień przeglądarki internetowej.
Administratorem danych osobowych użytkowników Serwisu jest Katolicka Agencja Informacyjna sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (KAI). Dane osobowe przetwarzamy m.in. w celu wykonania umowy pomiędzy KAI a użytkownikiem Serwisu, wypełnienia obowiązków prawnych ciążących na Administratorze, a także w celach kontaktowych i marketingowych. Masz prawo dostępu do treści swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu, a także prawo do przenoszenia danych. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.