Finaliści Konkursu Aktywna Parafia 2022 – parafia pw. św. Szczepana w Krakowie
08 października 2022 | 16:01 | amk (parafia pw. św. Szczepana w Krakowie) | Kraków Ⓒ Ⓟ
Do drugiego etapu konkursu Aktywna Parafia zakwalifikowało się 10 wspólnot. Finaliści wyróżniają się na takich polach jak: pomoc bliźniemu w potrzebie, działalność wspólnot, inicjatywy ewangelizacyjne, życie liturgiczne, sport, wspólne wyjazdy, edukacja zdrowotna i działalność charytatywna. Ich reprezentanci spotkają się 15 października na festynie w Warszawie. Zaprezentują swoje wspólnoty i lokalne specjały kulinarne, a następnie zmierzą się w zawodach sprawnościowych.
Kolejną spośród finalistów jest parafia pw. św. Szczepana w Krakowie.
Pomoc bliźniemu w potrzebie
Pod koniec lutego w budynkach parafialnych zamieszkali uchodźcy z Ukrainy. Parafianie systematycznie przynosili potrzebne produkty, wspomagali też uchodźców finansowo. Jedna z rodzin (8-osobowa – 2 dorosłych, 6 dzieci, z czego dwoje z niepełnosprawnością) wymagała szczególnej troski. Parafianie znaleźli dzieciom szkoły (dwa miejsca w szkole specjalnej), zadbali o polskie orzeczenia o niepełnosprawności, pomagali przy wypełnianiu i składaniu kolejnych dokumentów, opłacali leczenie, obiady w szkołach, zapewnili wyprawki. Pierwsza rodzina wróciła do Ukrainy w kwietniu, druga opuściła mieszkanie pod koniec sierpnia. Parafianie pomagali w posprzątaniu lokalu po wyprowadzce.
Wspólnota zatroszczyła się też o wolontariusza z Nigerii, który pomagał przy utrzymaniu porządku wokół kościoła. Mężczyzna miał zawał, okazało się, że leczenie (wszczepienie rozrusznika) będzie kosztować ponad 50 tys. zł. Proboszcz, ks. Leszek Garstka, przedstawił sytuację parafianom i poprosił o wsparcie modlitewne i finansowe. W ciągu dwóch wakacyjnych tygodni udało się zebrać blisko 50 tys. zł. Konieczna operacja się udała, wolontariusz wraca do zdrowia.
Co tydzień podczas Nowenny do MB Pocieszenia przedstawiane są prośby i podziękowania, które parafianie mogą zgłaszać w kancelarii – od dwóch lat w kościele wisi skrzynka, do której każdy może wrzucić prośbę czy podziękowanie. Intencje wyjmowane są co tydzień i rozsyłane między wspólnotami, do omadlania. Przed pielgrzymką wystawiono zeszyt, do którego wszyscy mogli wpisywać intencje, w których potem modlili się pielgrzymi.
Parafia opłaca szkolne obiady dzieciom z ubogich rodzin, rachunki i recepty ubogim parafianom, zapewnia paczki żywnościowe ubogim parafianom, oraz paczki na Święta.
Jeden z parafian, 8-letni Staś cierpi na nieuleczalną chorobę genetyczną. Za zgodą i przy dużej serdeczności proboszcza, kilka razy w roku rodzina Stasia zbiera pod kościołem pieniądze na leczenie chłopca. Dzięki ofiarności parafian Staś może korzystać z coraz bardziej nowoczesnych metod i sprzętu rehabilitacyjnego.
W budynkach należących do parafii (w sem letnim 2022) znajdował się w pełni wyposażony gabinet logopedyczny, w lutym 2022 parafia pozwoliła na korzystanie z gabinetu rodzinie z dzieckiem niepełnosprawnym, które dzięki temu mogło mieć dodatkowe, nieodpłatne zajęcia.
Wspólnoty parafialne
W parafii działają wspólnoty tradycyjne, jak i nowe wspólnoty, często zakładane z potrzeby parafian.
- WSPÓLNOTA RODZIN „Kawa u plebana” – włącza się w mszę św. o 11.00, potem wszyscy chętni zapraszani są na krótką modlitwę i niedzielny poczęstunek (przygotowywany przez ochotników). Dzieci mogą się bawić w specjalnie przystosowanej salce obok. Raz na jakiś czas, po mszy organizowane są warsztaty (np robienia palm), albo katechezy dla dzieci (np. przed Wielkanocą). Wspólnota modli się też w pierwszą sobotę miesiąca na mszy w intencji rodzin (w tym roku planowane są śniadania po mszy). Kilka razy w roku odbywają się spotkania modlitewne z pieśniami Taizé , w kościele, otwarte dla wszystkich, zaprasza do aktywności sportowej (zwłaszcza rowery, kijki) oraz na wystawy, wernisaże, pokazy filmowe, wspólne wycieczki i pielgrzymki etc. W Wielkim Poście organizowane jest nabożeństwo Drogi Krzyżowej, na Boże Ciało wspólnota przygotowuje jeden z ołtarzy, w maju – majówki.
- SCHOLKA DZIEWCZYNEK śpiewa na mszy z udziałem dzieci, ma regularne próby, w letnim semestrze 2022 dziewczynki uczestniczyły raz w miesiącu w warsztatach muzyczno-liturgicznych, prowadzonych przez panią odpowiedzialną za scholkę i księdza.
- MINISTRANCI (28 osób) – mają regularne spotkania przy kościele, czasem też wychodzą na spotkania integracyjne poza salkę.
- KRĘGI DOMOWEGO KOSCIOŁA (obecnie 2) – spotkania formacyjne raz w miesiącu (nieoficjalne dużo częściej), włączają się w działania parafii w miarę możliwości rodzinnych.
- WSPÓLNOTA BŁ. E. BOJANOWSKIEGO – oprócz spotkań formacyjnych angażuje się w życie parafii, prowadząc modlitwy/czuwania, przygotowując nabożeństwa.
- GRUPA APOSTOLSKA – oprawa mszy św. o 12.30 (śpiew, czytania etc.), na którą szczególnie zapraszani są kandydaci do bierzmowania. Ma regularne spotkania formacyjne przy kościele, pomaga w przygotowywaniu młodzieży do bierzmowania, pozwalając młodym doświadczyć „żywej wiary”.
- DUSZPASTERSKA RADA PARAFIALNA – gromadzi przedstawicieli wspólnot, osoby wybrane przez parafian. W letnim semestrze 2022 odbyły się trzy spotkania – dwa poświęcone duszpasterstwu i działaniu ewangelizacyjnemu parafii, jedno – sprawom związanym z uchodźcami.
- ŻYWY RÓŻANIEC – w dni powszednie prowadzi różaniec o 17.30. W parafii jest 13 róż (w tym 2 męskie). W parafii od roku działa także RÓŻANIEC RODZICÓW ZA DZIECI (zmiana tajemnic z przyczyn logistycznych odbywa się drogą mailową).
- KRĄG BIBLIJNY – regularne spotkania co dwa tygodnie.
- SCHOLA PARAFIALNA – śpiewa podczas uroczystości takich jak Wielkanoc czy odpust.
- WSPÓLNOTY TRADYCYJNE: Intronizacyjna, MB Pocieszenia, Akcja Katolicka, Margaretki (prowadzą czuwania, modlitwy)
Ponadto działają: neokatechumenat, duszpasterstwo akademickie, zespół charytatywny i Odnowa w Duchu Świętym.
Inicjatywy ewangelizacyjne
W krakowskiej parafii św. Szczepana rodzice przygotowują katechezy dla dzieci, co tydzień świeccy we współpracy z księżmi przygotowują biuletyn parafialny (zawiera on nie tylko informacje parafialne, ale też np. rozważania biblijne, ponadto wyjaśnia prawdy wiary, opisuje tradycje etc.). Na niedzielę miłosierdzia uczniowie szkoły podstawowej z pomocą katechetki przygotowali karteczki z cytatami o miłosierdziu, które rozdawali wiernym po każdej mszy świętej. Na niedzielę biblijną z kolei przygotowano „zakładki” (niewielkie kartoniki) – z jednej strony opisano metodę czytania Pisma (skrutacja), z drugiej zapisano cytat z Pisma (na każdym inny) – te materiały również rozprowadzano po mszy.
Wiosną przy kościele odbywały się katechezy neokatechumenalne, co miesiąc, do czerwca duszpasterstwo akademickie prowadziło otwarte wieczory uwielbienia. Zrzeszeniu studenci organizowali również cyklicznie msze o dobrego męża i dobrą żonę.
Raz na dwa miesiące Wspólnota Rodzin zapraszała na wieczory Taizé.
Parafia ewangelizuje też przez stronę internetową i profil na Facebooku – tam zamieszczane są bieżące informacje, zaproszenia na konkretne wydarzenia. Internet pozwala dotrzeć także do nieobecnych na niedzielnej mszy.
W styczniu wspólnoty i chętni parafianie gromadzą się na wspólne kolędowanie, w święto poświęcenia kościoła odbywa się uroczysta msza święta, po której parafianie gromadzą się na poczęstunku przy kościele – ewangelizacja odbywa się tu także prostą drogą, przez spotkanie z drugim człowiekiem. Z tego też powodu co tydzień po mszy o 11.00 chętni spotykają się na krótkiej modlitwie i poczęstunku – sprzyja to rozmowie i budowaniu więzi, a także skutecznej ewangelizacji.
Parafialna Grupa Apostolska włącza się w brzygotowanie do bierzmowania, organizuje wyjazdy rekolekcyjne dla kandydatów. W tym roku zainicjowała w parafii działalność grupy „Małego Apostoła” (dla dzieci).
Życie liturgiczne
- 28 członków służby liturgicznej (w tym 13 lektorów, z czego 6 to ceremoniarze) + 3 kandydatów
- 2 szafarzy nadzwyczajnych
- schole: schola dziewczynek, Grupa Apostolska, DA, schola parafialna
- msze św. dla dedykowane poszczególnym grupom: dzieciom, młodzieży, studentom; msze są rano i wieczorem, w oprawę włączają się świeccy
- codziennie przez godzinę można adorować Najświętszy Sakrament, ponadto we wtorki od 19 do 21 jest adoracja w ciszy (i możliwość spowiedzi)
- przez około 26 godzin w tygodniu wierni mogą skorzystać z sakramentu pokuty
- w niedziele (poza Wielkim Postem) odbywają się w kościele nieszpory (z kantorem)
- w styczniu parafianie gromadzili się na wspólnym kolędowaniu
- w marcu kościół parafialny był kościołem stacyjnym (msza z pełną asystą)
- w Wielkim Poście odbywały się nabożeństwa Drogi Krzyżowej z myślą o różnych grupach, Wspólnota Rodzin przygotowała Drogę Krzyżową „Stopklatka”; w niedziele śpiewano Gorzkie Żale
- wielkopostne rekolekcje odbywały się przez trzy kolejne niedziele Wielkiego Postu, dzięki czemu mogło w nich uczestniczyć więcej osób
- rekolekcje dla dzieci
- w uroczyste Triduum Paschalne włączyła się cała służba liturgiczna, wspólnoty, chóry i pozostali parafianie
- w kościele i przy kapliczkach odbywały się tzw. majówki
- parafianie aktywnie włączyli się w procesję z okazji uroczystości Bożego Ciała
- w czerwcu peregrynowała ikona Świętej Rodziny – modlili się przed nią przedstawiciele wspólnot i wszyscy parafianie, był wyznaczony specjalny czas na modlitwę rodzin z małymi dziećmi, by czuły się swobodnie
- po pandemii wróciły nabożeństwa fatimskie
- w uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego parafia przeżywa Dzień Chorych – ma miejsce dodatkowa msza św. i jest udzielany sakrament namaszczenia
Uprawianie sportu
Wspólnota rodzin w okresie wiosennym zapraszała na nordic walking i przejażdżki rowerowe, w mniejszych grupach organizowane były wycieczki rowerowe, planowane są zajęcia z aerobiku, a dla panów – wspólne bieganie.
Księża często jeżdżą na rowerach, do szkoły i w czasie wolnym, dając dobry przykład parafianom.
Mają miejsce wspólnotowe spacery i wycieczki (na krótsze i dłuższe dystanse) oraz rozgrywki sportowe służby liturgicznej.
Wspólne wyjazdy
Parafia zorganizowała wyjazdy w mniejszych grupach: Wiktorówki w Nowy Rok, Dolinki Podkrakowskie, spacery, spotkania w lesie, wakacje wspólnotowe. Poza tym są wyjścia do kina, na wystawy, wspólne oglądanie Misterium Męki Pańskiej, etc. Latem odbyły się także pielgrzymki:
rowerowa do Częstochowy, pielgrzymka krakowska (grupa parafialna nr 10), pielgrzymka do Lesniowa z przystankiem w Poczesnej – Alpakarnia), wspólnota bł. Edmunda wyruszyła na pielgrzymkę śladami Patrona (Płaczkowa, Podrzecze, Grabonóg, Klasztor na św. Górze, Kopaszewo).
Edukacja zdrowotna i zdrowy styl życia
Parafia promuje przejażdżki rowerowe, organizując poczęstunki dba o to, żeby znalazły się na nich owoce. Proboszcz daje przykład i sam ogranicza cukier.
Dba się tu też o ekologię – jakiś czas temu zamontowano panele słoneczne.
Działalność charytatywna parafii
- w kościele stoją puszki – cały czas można wrzucać pieniądze, które przeznaczane są na potrzeby ubogich parafian, można też robić przelewy na konto parafii (wskazując cel)
- od lat w parafii działa zespół charytatywny, który zajmuje się głównie pomocą ubogim parafianom
- ubrania, które parafia przyjmowała zostały przekazane Ukrainie (jeszcze przed wojną)
- co najmniej raz w miesiącu wydawane są paczki żywnościowe dla najuboższych parafian (ok. 100 miesięcznie)
- na święta wydawane są paczki dla ubogich parafian (Wielkanoc 2022 – ok 130 paczek)
- parafia opłaca obiady szkolne dzieciom z ubogich rodzin (ich liczna nie jest stała, po wybuchu wojny na Ukrainie, parafia opłacała obiady dzieciom uchodźców)
- co najmniej dwa razy w roku w kościele organizowana jest zbiórka na „Kuchnię Pani Sawickiej” (na terenie parafii prywatna osoba prowadzi kuchnię dla ubogich, potrzeba jest każda pomoc, parafia stara się w tę pomoc systematycznie włączać)
- po przerwie spowodowanej pandemią, Duszpasterstwo Akademickie wznowiło działanie wolontariatu – pomoc dzieciom w nauce oraz odwiedziny u chorych i samotnych. Potrzeby zaspokajano na bieżąco
- parafia opłaca rachunki i recepty najuboższym parafianom (liczba zmienna w zależności od potrzeb)
- w maju parafia gościła wychowanków DPS-u Przestrzeń Opatrzności. Chłopcy wraz z opiekunami po każdej Mszy przedstawili pantomimę; wraz z przedstawicielami wspólnoty bł. Edmunda zbierali pieniądze na budowę domu/DPS-u. Parafianie wsparli zbiórkę kwotą ponad 10 tys. złotych
- przez cały pobyt uchodźców w parafialnych budynkach parafianie służyli pomocą, kupowali i przynosili potrzebne rzeczy: wyprawka dla dzieci – zeszyty, plecaki, przybory szkolne, środki higieniczne, jedzenie
- parafia pomaga ubogim rodzinom (Szlachetna Paczka – Wspólnota rodzin i bł. Edmunda zakupiła potrzebne meble i sprzęt do mieszania potrzebującym, wiosna 2022 – rodzinie z dziećmi, która dostała mieszkanie socjalne, zakupiono meble i potrzebne AGD).
Parafię św. Szczepana można lepiej poznać odwiedzając stronę parafialną (www.swszczepan.org) oraz profil na Facebooku.
***
Konkurs Aktywna Parafia 2022 organizuje Katolicka Agencja Informacyjna wraz z Fundacją na Rzecz Wymiany Informacji Katolickiej. Partnerem Organizacyjnym jest Caritas Polska. Wydarzenie odbędzie się pod patronatem honorowym Konferencji Episkopatu Polski oraz jej Sekretarza Generalnego – bp. Artura Mizińskiego.
Głównym Partnerem Konkursu Aktywna Parafia 2022 jest Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo S.A.
Partnerem Konkursu Aktywna Parafia 2022 jest Fundacja PKO Banku Polskiego.
Konkurs wspierają Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych S.A. i Aries Power Equipment Sp. z o.o.
Patronami medialnymi wydarzenia są TVP1 i eKAI.pl.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.