Drukuj Powrót do artykułu

Finaliści Konkursu Aktywna Parafia 2023 – Parafia św. Stanisława Kostki w Zielonej Górze

29 maja 2023 | 19:07 | amk (Parafia św. Stanisława Kostki w Zielonej Górze) | Zielona Góra Ⓒ Ⓟ

Sample Fot. Iwona Szablewska

Do drugiego etapu konkursu Aktywna Parafia 2023 zakwalifikowało się 8 parafii. Wspólnoty te wyróżniają się na takich polach jak: pomoc bliźniemu w potrzebie, działalność charytatywna, działalność wspólnot, inicjatywy ewangelizacyjne, życie liturgiczne, sport, wspólne wyjazdy, edukacja zdrowotna. Finaliści spotkają się 3 czerwca w Warszawie – na festynie zaprezentują siebie i lokalne specjały kulinarne, a następnie zmierzą się w zawodach sprawnościowych.

Parafia św. Stanisława Kostki w Zielonej Górze to jedna ze wspólnot, które znalazły się w gronie finalistów.

Pomoc bliźniemu w potrzebie i działalność charytatywna

Parafialny Zespół Caritas powstał 14.02.2016 r. – tego dnia 14 osób złożyło deklaracje przystąpienia do PZC. Pomoc udzielana przez PZC przejawia się na różnych płaszczyznach.

  • we współpracy z Caritas diecezjalną dwa razy w roku z grupa uczestniczy w zbiórkach żywności przed Wielkanocą i przed Bożym Narodzeniem. Zbiórki żywności polegają na tym, że wolontariusze rozdają ulotki w sklepie, opowiadając o akcji i prosząc o wsparcie. Przez te 5 lat udał się pozyskać kilka ton żywności. Zbiórka żywności odbyła się przed świętami Wielkanocnymi 2023.
  • Dwa razy w roku parafia bierze udział w rozprowadzaniu świec Caritas. Przed Wielkanocą są to paschaliki, przed Bożym Narodzeniem – świece Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom, obie akcje mają na celu pomoc, czy to seniorom, czy dzieciom, zawsze tym, którzy potrzebują naszego wsparcia.
  • Dzięki pomocy kierownictwa Bricomarche zaprzyjaźnionego marketu budowalnego możliwe było zorganizowanie zbiórki chemii gospodarczej.
  • Co roku PZC przystępuje do programu FEAD. Jest to unijny projekt polegający na rozprowadzaniu żywności oraz prowadzeniu warsztatów kulinarnych, ekonomicznych, przeciwdziałania marnowaniu żywności, zdrowego żywienia. Rozprowadzono 6,7 tony żywności wśród 105 rodzin; w 2023 ta działalność jest kontynuowana.
  • W ramach działalności założonego w 2018 roku Klubu Seniora zorganizowano cykl zajęć z zakresu obsługi komputera, zdrowej diety oraz gotowania i przyrządzania zdrowych posiłków, wykonywania pięknych użytkowych przedmiotów, np. albumów do rodzinnych zdjęć. W 2023 roku przygotowano palmy na Niedzielę Palmową, które były rozprowadzane w parafii – to akcja coroczna.
  • 5 dzieci z parafii uczestniczy w programie „Skrzydła”, polegającym na finansowej pomocy młodym ludziom w uzyskaniu dostępu do zajęć pozalekcyjnych, sportowych, zakupie kurtek, butów, obiadów itp. W roku 2022 do programu dołączyła czwórka ukraińskich dzieci- w sumie opieką objętych jest 8 zdolnych młodych ludzi.
  • Zbiórki do kosza w kościele oraz zakup artykułów spożywczych pozwolił nam dotrzeć łącznie do 50 rodzin z niezbędną pomocą przed świętami wielkanocnymi w 2023r.
  • Ustawa o przeciwdziałaniu marnowaniu żywności pozwoliła rozprowadzać żywność z krótkim terminem ważności,
  • Opłacono zakup leków, energię elektryczną i gaz, kupowano żywność, dopłacano do posiłków podopiecznych.
  • W każdą trzecią niedzielę miesiąca zbierane są pieniądze w ramach Grona Wspierających Ubogich, Na dzień dzisiejszy GWU liczy 22 osoby.
  • Również w każdą trzecią niedzielę miesiąca grupa zbiera się na wieczornej eucharystii, by modlić się za swoich podopiecznych, za wolontariuszy. Po wieczornej mszy modlitwa jest kontynuowana w salce – członkowie grupy oddają Bogu wszystkie sprawy, które nurtują ich serca, ale też słuchają nauczania.
  • PZC spotyka się i dyżuruje w każdy czwartek
    Linki do zdjęć i relacji na fb: https://www.facebook.com/kostkazgora

Parafia zaangażowała się w czynną pomoc na rzecz Ukrainy. Oprócz prowadzonych zbiórek 7 rodzin otworzyło swoje domy i mieszkania, i przyjęło kobiety z dziećmi. W sumie parafia zaopiekowała się 25 osobami.

W domu parafialnym przygotowano 2 pokoje z całym zapleczem. Od 8 marca 2022 do końca marca 2023 parafia gościła 5 kobiet i 3 dzieci. Dzięki zbiórce do puszki na początku wojny zebrano blisko 10 tys. zł. Połowa została przekazana do Caritas diecezjalnej, a za drugą część zakupiono nowe meble, pościel i inne niezbędne wyposażenie. Wiele potrzebnych rzeczy ofiarowali parafianie: meble, ubrania, wyposażenie kuchni czy nową pralko-suszarkę.

Parafia pomogła Siostrom z Ukrainy w załatwieniu wszelkich formalności, a także w znalezieniu pracy, zapisaniu dzieci do szkół, w kontaktach w szpitalach. Jedna z kobiet przeszła tu poważną operację i leczenie onkologiczne. 4 dzieci ukraińskich jest objętych programem Skrzydła w Caritas i otrzymuje stypendium na potrzeby edukacyjne.

Wspólnoty parafialne

W naszej parafii działają wspólnoty:

  • Parafialna Rada Duszpasterska służy radą i pomocą dla ks. Proboszcza, jest świecki Wiceprzewodniczący Rady Parafialnej wybierany przez wszystkich członków rady.
    • Wspólnie rozeznaje potrzeby parafii w wymiarze duszpasterskim. Jaką tematykę rekolekcji podjąć, jakich rekolekcjonistów zaprosić.
    • W wymiarze odpowiedzialności za parafię w 2023 roku przedstawiciele rady parafialnej duszpasterskiej i ekonomicznej wspólnie z ks. Proboszczem przedstawili podsumowanie 2022 roku – prezentując dochody i wydatki parafii oraz publikując je na parafialnym FB
    • Rada parafialna organizuje spotkania, radosne agapy:
      • zakończenie Okresu Bożego Narodzenia po zakończeniu czasu kolędy
      • po zakończeniu Wigilii Paschalnej kończy się późno w nocy – zamawiany jest pieczony prosiak, członkowie Rady przygotowują ciasta, oraz wino by radośnie przeżywać Zmartwychwstanie
      • we wrześniu Imieniny parafii przy okazji odpustu parafialnego św. Stanisława Kostki.
  • Parafialna Rada Ekonomiczna liczy 6 osób doradzających księdzu proboszczowi w zakresie spraw ekonomicznych i inwestycyjnych. Przed parafią kolejne etapy remontu kościoła, dlatego w radzie jest architekt, księgowa, prezes dużej spółki, przedsiębiorca z branży budowlanej oraz urzędnik. To eksperci w różnych dziedzinach, co jest wielkim wsparciem dla proboszcza. Rada Ekonomiczna ma wgląd w finanse parafii, które prowadzi w specjalnym programie komputerowym zawodowa księgowa. Nie na wszystkim proboszcz musi się znać, a tym bardziej na ekonomii i finansach. Sprawy bankowe, księgowość, rozliczenia projektów, dotacje i konkursy – do tego są świeccy, którzy potrafią to zrobić sprawniej. Dzięki temu w parafii finanse nie mają tajemnic. W 2. niedzielę miesiąca od lat zbierane są środki na cele inwestycyjne i remontowe, a w 3. – w ogłoszeniach parafialnych każdy usłyszy, ile zebrano na ten cel z tacy, ile z kopert, ile wpłynęło na konto. Co najważniejsze, zawsze jest jasno określony cel – co trzeba zrobić i ile to będzie kosztowało.
  • Męska Służba Liturgiczna: Akolici 4/ Szafarze 6 /Lektorzy 6 /Kościelni 4 /Ministranci – 40 osób w tym: 20 chłopców i 20 mężczyzn
  • Żeńska Służby Liturgiczna: Precentorki: 12 kobiet i Zakrystianki: 10
  • 4 Róże Różańcowe – 80 osób
  • Parafialny Zespół Caritas – 10 osób
  • Wspólnota Przyjaciele Paradyża 10 osób spotyka w każdy pierwszy czwartek miesiąca, modlą się w intencji powołań ze wspólnoty oraz otaczają modlitwą wszystkich kapłanów.
  • Rycerstwo św. Michała Archanioła spotyka się w każdy pierwszy wtorek miesiąca, wspólnota liczy 10 osób. Otacza modlitwą wstawienniczą całą wspólnotę parafialną oraz osoby w potrzebie duchowej.
  • Wspólnota Oikos Berit wspólnota składa się z 80 głównie to młode małżeństwa z dziećmi. Posługują w parafii diakonią muzyczną, diakonią z modlitwą wstawienniczą.
  • Chór parafialny liczy 25 osób, które posługują na wszystkich parafialnych uroczystościach oraz wspierają działania diecezjalne poprzez czynny udział w Koncertach: Kolęd na Trzech Króli w okresie Bożego Narodzenia oraz Koncert uwielbieniowy w Boże Ciało.
  • Schola dziecięca liczy 20 dzieci, które posługują na mszy dla dzieci w niedzielę o 10.00, spotykają się w każdą sobotę na próbach oraz integracji.
  • Domowy Kościół – 2 kręgi rodzin małżeństw, cyklicznie się spotykają, uczestniczą w diecezjalnych wyjazdach na rekolekcje, często posługują na Kursach przedmałżeńskich, dzieląc się swoim świadectwem.

Inicjatywy ewangelizacyjne

  • W każdy pierwszy piątek miesiąca w parafii jest całonocna adoracja Najświętszego sakramentu od 21.00 do 6.00. Adoracja od kilku lat pomaga budować i pogłębiać wiarę. Taka forma modlitwy była zgłaszana z potrzeby serca przez wielu parafian.
  • 2 razy w roku organizowane są spotkanie modlitewne z Akatystem ku czci Matki Bożej i drugi ku czci św. Józefa, muzycznie posługuje chór parafialny
  • Każda ze wspólnot parafialnych jest otwarta na nowych członków. Każdy może znaleźć swoje miejsce w parafii i być za nią odpowiedzialny.
  • cykl Parafialnych Sobót formacyjnych w tematach: spotkanie z modlitwą kontemplacyjną- odbyło się w kwietniu 2023, kolejne będą dniem skupienia dla 1. Kobiet, 2. Mężczyzn, 3. Małżeństw, 4 w ostatni weekend września zaplanowaliśmy wyjazdowe rekolekcje parafialne- by jeszcze bardziej się zintegrować.

Parafia jest małą wspólnotą, liczy 3500 mieszkańców. W niedzielę do kościoła uczęszcza ok 500 osób.

Każdą inicjatywę podejmowana w parafii rozpoczynana jest na modlitwie Na pierwszym miejscu zawsze jest Jezus, który gromadzi wiernych przy ołtarzu w parafialnej świątyni.

W życie liturgiczne czynnie włącza się duża część wspólnoty parafialnej, każdy może znaleźć dla siebie przestrzeń, w której może się zaangażować i zadbać o piękną celebrację liturgii.

Życie liturgiczne

W parafii św. Stanisława Kostki Ksiądz nigdy nie jest sam przy ołtarzu, zawsze dyżur pełni: minimum 1 szafarz, 1 lektor, 1 ministrant, 1 prencentorka, 1 kościelny, każda z tych osób jest w sposób czynny zaangażowana w liturgię.

Materialnym wymiarem troski całej parafii są uroczyste procesje z darami na Wielki Czwartek i podczas odpustu parafialnego we wrześniu. Każdy przedmiot służący do liturgii jest darem parafian. Budowana jest świadomość liturgiczna – w taki sposób każdy ma udział w sprawowanej liturgii.
W tym roku dzięki ofiarności parafian zebrano blisko 18 000 zł.

64 rodziny, ponad 160 osób plus wspólnoty parafialne włączyły się w przygotowanie darów na potrzeby sprawowanej liturgii.

18 000 zł to ogromna kwota, ale nie ona jest najważniejsza bo, jak mówią, najistotniejsze jest zaangażowanie i czynny udział parafian w świętej liturgii, by życie było jak piąta Ewangelii, by codziennym życiem dawać świadectwo bycia uczniami Jezusa Chrystusa, by wspólnota parafialna była DOMEM dla każdego.
Dary w procesji niosło 40 osób.

Na potrzeby liturgii zakupiono: monstrancję na dużą hostię, kustodia na dużą hostię, cyborium na duże hostie, futerał na dużą monstrancję, 3 obrusy ołtarzowe, bieliznę kielichową: 10 korporałów, 10 puryfikaterzy i 10 ręczniczków, welon na dużą monstrancję, 4 drewniane kołatki, 3 śpiewniki dla Precentorek intonujących śpiew podczas liturgii, środki do czyszczenia naczyń liturgicznych, Mszał Maryjny, nowe „Modlitwy Powszechne” na 2023, 5 kilogramów greckiego kadzidła, 12 kartonów węgielków, zapalarkę żarową do węgielków, 24 woskowe świece ołtarzowe, świeczki wotywne, 600 cienkich świec, paschał, 20 butelek wina mszalnego, 20 tysięcy komunikantów, 1000 hostii.

Najważniejszym darem jaki można każdego dnia ofiarować jest pełne, czynne zaangażowanie w świętą liturgię. W parafii dla każdego jest miejsce przy ołtarzu.
Każde ziarnko z 5, 10, 20 zł czy 100 zł składa się na tak uroczystą procesję z darami. Każdy ma swój udział w pięknie sprawowanej liturgii, jest to również ogromne wsparcie i odciążenie bieżących wydatków parafii.

Uprawianie sportu

Wszyscy, szczególnie dzieci i młodzież, są zachęcani do aktywnego spędzania czasu. W parafii działa sekcja ping-pongowa. Zakupiono stół do ping-ponga oraz niezbędny sprzęt, sala tętni życiem każdego dnia. Każdego dnia po wieczornej mszy św. odbywają się rozgrywki.

Ministranci cyklicznie raz w miesiącu rozgrywają turnieje. Brali również udział w Diecezjalnym turnieju ministrantów oraz w rozgrywkach diecezjalnej ligi piłkarskiej.

Wspólne wyjazdy

Każdego roku organizowane są wspólne wyjazdy:

  • wspólnota Żywego Różańca w październiku do sanktuarium w Rokitnie
  • ministranci w maju na pielgrzymkę służby liturgicznej do Paradyża
  • szczególnie młodych zapraszani są od kilku lat do uczestnictwa w Ekstremalnej Drodze Krzyżowej, która każdego roku wyrusza z parafii, podobnie jak i w tym roku
  • Pozyskiwane są środki zewnętrzne na integrację i wyjazdy dla seniorów, wierni odwiedzają ciekawe miejsca w diecezji oraz instytucje kultury: teatr, kino, filharmonię.

Edukacja zdrowotna i zdrowy styl życia

  • Funkcjonuje Ogródek parafialny, który w dużej części powstał w ramach jednego ze zrealizowanych projektów: Działania Ekologiczna oaza parafialna w ramach Projektu „Ekologia integralna encykliki Laudato Si’ w działaniu wspólnot Caritas i społeczności lokalnych” realizowany przez Caritas Polska, został dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
    Ogródek jest ogólnodstępny dla całego osiedla, przy altanie stoi grill kamienny, z którego korzysta wielu mieszkańców. Parafia jest otwarta dla wszystkich
    W ogródku jest Hotel dla owadów i poidełko dla ptaków, które chętnie i licznie korzystają z tego źródła wody pośród gęsto zabudowanego osiedla.
  • W ramach Caritas organizowane są spotkania dotyczące niemarnowania żywności, kreatywnego gotowania.
  • W parafii prowadzona jest akcja szycia woreczków materiałowych na warzywa i owoce, by zminimalizować używanie plastiku. Parafianie mogli zaopatrzyć się w uszyte woreczki i torby wielokrotnego użytku. Cyklicznie prowadzona jest zbiórka materiałów, firanek na szycie kolejnych partii woreczków.

***

Organizatorem Konkursu Aktywna Parafia 2023 jest Katolicka Agencja Informacyjna, a współorganizatorem Fundacja na Rzeczy Wymiany Informacji Katolickiej. Partnerem Organizacyjnym jest Caritas Polska. Wydarzenie odbędzie się pod patronatem honorowym Konferencji Episkopatu Polski oraz jej Sekretarza Generalnego – bp. Artura G. Mizińskiego.

Głównym Partnerem Konkursu Aktywna Parafia 2023 jest Polski Koncern Naftowy ORLEN S.A. – Oddział Centralny PGNiG w Warszawie.

Patronami medialnymi wydarzenia są TVP1 i eKAI.pl.

Więcej informacji na ekai.pl/aktywnaparafia

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Wersja do druku
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Możesz określić warunki przechowywania cookies na Twoim urządzeniu za pomocą ustawień przeglądarki internetowej.
Administratorem danych osobowych użytkowników Serwisu jest Katolicka Agencja Informacyjna sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (KAI). Dane osobowe przetwarzamy m.in. w celu wykonania umowy pomiędzy KAI a użytkownikiem Serwisu, wypełnienia obowiązków prawnych ciążących na Administratorze, a także w celach kontaktowych i marketingowych. Masz prawo dostępu do treści swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu, a także prawo do przenoszenia danych. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.