Flaga w domu: dlaczego każdy powinien ją mieć?
29 czerwca 2022 | 11:08 | Rafał Łączny Ⓒ Ⓟ
Trudno sobie wyobrazić, żeby ktoś nie czuł szacunku wobec flagi własnego kraju. Ale posiadanie symboli narodowych w domu to nie tylko oznaka patriotyzmu. Przeczytaj niniejszy artykuł i dowiedz się więcej.
Święto nie święto, flaga Polski musi być!
Ale zacznijmy od patriotyzmu właśnie. Polacy są bardzo dumnym narodem i lubią manifestować swoją przynależność. Widać to nawet podczas zagranicznych wycieczek, gdy wśród turystów miga symbol białego orła na czerwonym tle. Nasza flaga jest obecna w Rzymie, na Times Square czy chociażby w Himalajach. Polacy bowiem słyną z wysokogórskich podbojów i polska flaga towarzyszy im zawsze. Dlaczego więc ty miałbyś nie mieć takiej flagi w domu?
A już najlepiej jest mieć kilka flag i to w różnych rozmiarach. Dobrze jest też dobrać do nich maszt, który można łatwo zainstalować na balkonie, o ile nie ma się możliwości zrobienia tego w bardziej odpowiednim miejscu, czyli na przykład przy głównych drzwiach wejściowych. Wczas święta państwowego doda to twojej posesji godności, zwłaszcza jeśli flaga na twoim maszcie będzie duża.
Futbol futbol futbol, przeżyjmy to jeszcze raz…
Tak śpiewała kiedyś Maryla Rodowicz. Dziś, choć z naszymi piłkarzami różnie bywa, wielu Polakom nie brakuje wigoru, żeby powiewać flagami i kibicować drużynie na boisku. Ale co tam piłka! Mamy przecież tenis, mamy siatkówkę, a zimą nasi reprezentanci pokazują klasę na skoczniach narciarskich. Jest kogo dopingować, a nic tak nie daje otuchy sportowcom jak świadomość, że w Warszawie, Gdańsku czy Bieszczadach są ludzie, którzy wymachują flagami w oczekiwaniu na sukces.
Tym bardziej powinieneś mieć w domu więcej niż jedną flagę. No bo przecież mogą wpaść do ciebie znajomi, żeby obejrzeć mecz czy zawody skoków narciarskich. Sam możesz urządzić w domu strefę kibica, a czy porządny gospodarz nie powinien mieć w zanadrzu wielu symboli narodowych do wspólnego kibicowania?
Barwy skierowane w każdą stronę świata
Byłoby bardzo miłym akcentem, gdybyś w ten sam sposób potraktował gości, którzy nie są Polakami. Nie znaczy to, oczywiście, że powinieneś od razu kupić wszystkie możliwe flagi, aczkolwiek zazwyczaj wiesz, kogo się spodziewać, więc pod listę gości możesz dostosować swoje zakupy i zrobić wszystkim przyjemność. Znajomi z Paryża będą mile zaskoczeni, że w twoim domu znajduje się flaga Francji, którą mogliby kibicować swoim piłkarzom. Ma się rozumieć, to jest tylko przykład jeden z wielu. Istnieje bowiem całe spectrum sytuacji, w których posiadanie symboli obcego państwa może być użyteczne, ale i w dobrym guście.
NATO, ZHP i inne organizacje
Nie tylko państwo kojarzy się z flagami. Tak naprawdę każda instytucja, każda większa organizacja ma swój symbol, który może znaleźć się na fladze. Ot, na przykład Związek Harcerstwa Polskiego. Każdy, kto był kiedyś harcerzem wie, jak ważne w tej organizacji są flagi oraz inne sposoby manifestowania swojej przynależności i osiągnięć. Poszczególne obozy wakacyjne, miejsce w strukturze czy udział w konkretnych wydarzeniach historycznych – harcerze (lecz nie tylko) lubią wiązać z tym pamiątkowe flagi. Naturalnie, orzełek na czerwonym tle jest częstym elementem tego zjawiska, co akurat nie powinno dziwić nikogo. Tak więc sam widzisz, że posiadanie w domu flag różnych organizacji mówi o nas nieco więcej, niż to się dzieje w przypadku klasycznych symboli narodowych.
Akcesoria do flagi
Poza wspomnianymi wcześniej masztami do konkretnych flag można dopasować liczne produkty dodatkowe. Zwłaszcza, gdy dana flaga to nie tylko symbol państwowości. Wiedzą o tym doskonale ludzie, którzy stracili bliskich podczas pełnienia służby publicznej. Istnieje wojskowa tradycja, która nakazuje wręczyć rodzinie flagę podczas pogrzebu takiej osoby. Wówczas to już nie tylko przedmiot. Musi mieć odpowiednie pudełko lub nawet specjalną szafkę, której jakość spasuje się z szacunkiem, jakiego taka flaga wymaga.
Podobnie można powiedzieć o flagach, z którymi ma się ważne wspomnienia. Mówiliśmy już o polskich himalaistach zabierających flagi na najwyższe szczyty świata. Wyobraź sobie, że jesteś jednym z nich. Chcesz tę flagę przywieźć z powrotem do domu, prawda? Chcesz ją pokazywać znajomym i opowiadać im, jak to się stało, że towarzyszyła ci na Mount Evereście czy w jakimkolwiek innym trudnym do zdobycia miejscu.
Pamiętaj, że w pobliżu symboli narodowych danego kraju warto też umieścić jakiś przedmiot, który bezsprzecznie będzie się z nim kojarzył. Jeśli więc jesteś miłośnikiem Japonii, dajmy na to, obok flagi może znaleźć się wspaniała katana, która świetnie uzupełni symbolikę państwa kwitnącej wiśni. Jeśli taką dekorację przygotujesz w salonie, twoim gościom szczena opadnie z wrażenia. A co z flagą Hiszpanii? Tu możesz postawić posążek byka wzorowany na sztuce Salvadora Daliego, a jeśli posiadasz biblioteczkę z klasykami literatury brytyjskiej w skórzanych oprawach – historyczny Union Jack śmiało może zwisnąć tuż obok. Możliwości jest naprawdę sporo i wszystko tak naprawdę zależy od ciebie.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.