Franciszek: gdzie jest Duch Boży, tam wolność
05 czerwca 2024 | 13:20 | st | Watykan Ⓒ Ⓟ
Wolność w Duchu Świętym to „wolność czynienia dobra i czynienia go w sposób dobrowolny, to znaczy przez pociąg, a nie przymus” – powiedział papież podczas dzisiejszej audiencji ogólnej. Ojciec Święty kontynuował cyk katechez zatytułowany: „Duch i Oblubienica. Duch Święty prowadzi lud Boży do Jezusa, naszej nadziei”.
Franciszek przypomniał, że imię Ducha Świętego, które po hebrajsku brzmi Ruach oznacza tchnienie, wiatr, oddech. Obraz wiatru służy przede wszystkim do wyrażenia mocy Bożego Ducha. Ponadto w Nowym Testamencie Pan Jezus podkreśla jego wolność, bowiem wiatr jest jedyną rzeczą, której nie można okiełznać. „Chęć zamknięcia Ducha Świętego w pojęciach, definicjach, tezach czy traktatach, jak to niekiedy usiłuje czynić współczesny racjonalizm, oznacza zagubienie Go, zniweczenie Go lub zredukowanie do czystego i prostego ludzkiego ducha. Istnieje jednak podobna pokusa w dziedzinie kościelnej, a jest nią chęć zamknięcia Ducha Świętego w kanonach, instytucjach, definicjach. Duch Święty tworzy i ożywia instytucje, ale sam nie może być «zinstytucjonalizowany». Wiatr wieje «tam, gdzie chce», tak samo Duch rozdziela swoje dary «jak chce» (1 Kor 12, 11)” – podkreślił papież.
Następnie Ojciec Święty nawiązał do słów św. Pawła „Gdzie jest Duch Pański – tam wolność” (2 Kor 3, 17). „Nie jest to wolność czynienia tego, co chcemy, lecz wolność czynienia dobrowolnie tego, czego chce Bóg! Nie jest to wolność czynienia dobra lub zła, lecz wolność czynienia dobra i czynienia go w sposób dobrowolny, to znaczy przez pociąg, a nie przymus” – wskazał Franciszek. Zaznaczył, że wolność ta wyraża się w służbie, a nie samowoli.
Papież przypomniał słowa św. Pawła przestrzegającego przed wolnością, która staje się „zachętą do hołdowania ciału”. Apostoł zwraca uwagę, że takie pojmowanie wolności prowadzi do wielu grzechów i wymienia: „nierząd, nieczystość, wyuzdanie, uprawianie bałwochwalstwa, czary, nienawiść, spór, zawiść, wzburzenie, niewłaściwa pogoń za zaszczytami, niezgoda, rozłamy, zazdrość, pijaństwo, hulanki i tym podobne” (Ga 5, „19-21). „Ale tak samo jest z wolnością, która pozwala bogatym wykorzystywać ubogich, silnym wykorzystywać słabych, a wszystkim bezkarnie wykorzystywać środowisko” – stwierdził Franciszek.
Na zakończenie papież zaznaczył, iż tę wolność zyskujemy dzięki wyzwoleniu przez Syna Bożego. „Prośmy Jezusa, aby uczynił nas, poprzez swojego Ducha Świętego prawdziwie wolnymi mężczyznami i kobietami. Wolnymi, by służyć w miłości i radości” – zachęcił Ojciec Święty na zakończenie swojej katechezy.
Pełną treść katechezy publikujemy TUTAJ.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.