Franciszek przewodniczył Mszy św. w Ajaccio
15 grudnia 2024 | 21:57 | tom, st, kg | Ajaccio Ⓒ Ⓟ
„Chrystus jest źródłem naszej radości. Aby nieść ją wszędzie, zawsze zachowujmy ją w sercu. Wtedy będziemy świadkami nadziei, która nie zawodzi” – powiedział papież podczas Mszy św. sprawowanej na Place d’Austerlitz w Ajaccio na Korsyce. W Eucharystii wzięło udział tysiące wiernych.
Nawiązując do czytanego dziś fragmentu Ewangelii (Łk 3, 10-18) Ojciec Święty podkreślił, że przepowiadanie Jezusa budzi szczególny odzew u ludzi ostatnich i wykluczonych, budząc sumienia. Zauważył, iż liturgia Słowa Bożego wskazuje na dwa sposoby oczekiwania na Mesjasza: oczekiwanie podejrzliwe i oczekiwanie radosne.
Oczekiwanie podejrzliwe cechuje środowiska, w których szerzy się konsumpcjonizm, a ten, kto żyje dla samego siebie, nigdy nie będzie szczęśliwy – zaznaczył. Franciszek stwierdził, że wiara w Boga daje nadzieję i podkreślił znaczenie jej pielęgnowania oraz doceniania roli pobożności ludowej, wyrażającej się także w bezinteresownej posłudze bliźniemu.
Mówiąc natomiast o radości oczekiwania papież podkreślił, że „w towarzystwie Jezusa odkrywamy prawdziwą radość życia i obdarowywania znakami nadziei, na które oczekuje świat”.
Wskazał, że coraz więcej osób zostawia swoich rodziców w domach opieki i potem nie odwiedza ich i nie troszczy się o nich. Papież zwrócił uwagę, że nigdy wcześniej, poza podróżą do Timoru Wschodniego, nie widział tyle dzieci, co na Korsyce. „To wasza radość” – powiedział Franciszek do rodziców. Dodał także, iż czasem na audiencjach spotyka dzieci z Ukrainy. One zapomniały się uśmiechać. W tym kontekście Ojciec Święty zwrócił uwagę na pilną potrzebę pokoju w tym kraju.
Odwołując się do ludowej pobożności, silnie obecnej w korsykańskim społeczeństwie, papież podkreślił, że pomaga ona w pielęgnowaniu wiary, która z kolei daje nadzieję. „Pomyślmy o modlitwie różańcowej – zachęcił – jeśli jest odkryta na nowo i dobrze praktykowana, uczy nas ona skupienia serca na Jezusie Chrystusie, z kontemplacyjnym spojrzeniem Maryi.”
Ojciec Święty przypomniał, że Ten, który przychodzi jest Emmanuelem, Bogiem z nami, który daje pokój ludziom umiłowanym przez Pana. Zachęcił do towarzyszenia młodym w ich drodze wiary i podkreślił, że Kościół jest owocny, gdy jest radosny. Taki powinien być styl jego głoszenia.
Nawiązując do niepokojów w świecie Franciszek zaznaczył, iż Kościół głosi pewną nadzieję, która nie zawodzi, ponieważ Pan przychodzi, aby zamieszkać pośród nas. „w każdym czasie i w każdym ucisku Chrystus jest obecny. Chrystus jest źródłem naszej radości, jest z nami w ucisku, aby nas przeprowadzić i obdarzyć nas radością. Zawsze zachowujmy tę radość w naszych sercach, tę pewność, że Chrystus jest z nami, podąża wraz z nami. I nie zapominajmy, że z tą radością, z tą pewnością. iż Jezus jest z nami, będziemy szczęśliwi i uszczęśliwimy innych, to musi być nasze świadectwo” – powiedział papież kończąc swą homilię.
Biskup Ajaccio podziękował papieżowi za przewodniczenie Mszy św. i wygłoszone kazanie, „które zachęca nas do dalszego kroczenia drogą z pasją”. Dzięki liturgiom adwentowym i nocy Bożego Narodzenia wsłuchujemy się w słowa proroka Izajasza o ludzie, który żył w ciemnościach i ujrzał światło wielkie oraz św. Pawła z jego Listu do Tytusa o Tym, który dał samego siebie na oczyszczenie i przemianę ludu pragnącego czynić dobro. „Wyjście z ciemności i czynienie dobra jest aktualnym i pilnym programem dla naszego społeczeństwa” – podkreślił kard. François-Xavier Bustillo OFMConv.
Zaznaczył, iż potrzebuje ono wzorców uzdalniających do uwierzenia i nadziei. Nasza wiara, jeśli jest dorosła, dojrzała i odpowiedzialna, wyprowadza nas ze smutku i rozpaczy. „Taka mocna wiara, której uczy nas Wasza Świątobliwość, wyzwala nas z pokusy zagłębiania się w fatalizm i wyobrażania sobie jakiegoś mitycznego świata na podobieństwo «Alicji w krainie czarów», aby móc przyjąć, jak uczy Biblia, wcielenie w życie naszego wieku: «Bóg w kraju ludzi»” – tłumaczył kardynał.
Wskazał, że społeczeństwo to potrzebuje także odnalezienia na nowo smaku życia i nadziei. I wiara chrześcijańska – bez arogancji, ale i bez kompleksów – może dać trochę ewangelicznej soli, aby wyjść z monotonii życia i ponownie odkryć jego radość. Ewangelia, tak słabo znana, pociesza i pobudza nas do pójścia drogą lepszą, sprawiedliwszą, bardziej pokojową i braterską.
Biskup Ajaccio zauważył, że od kilku tygodni różne instytucje na wyspie: rządowe, prefektura, Zbiorowość Korsyki, merostwo miasta, stowarzyszenia społeczne, kulturalne, międzyreligijne, sportowe, wolontariackie współpracowały, aby ten dzień był piękny i niezapomniany w pamięci zbiorowej.
„Korsyka znajduje się w sercu Morza Śródziemnego i chce się wpisać w ruch, którego pragnie Wasza Świątobliwość i który pilotuje nasz drogi kardynał Jean-Marc Aveline (ojciec i pilot, jakby powiedział św. Grzegorz z Nazjanzu), w którym wykorzystujemy wszystkie swoje siły duchowe, kulturalne i polityczne, aby zjednoczyć dusze w obliczu pokusy podziałów i aby stworzyć nadzieję wobec groźby strachu” – powiedział biskup Ajaccio.
Na zakończenie wręczył Franciszkowi w prezencie cząstkę antyfonarzu z klasztoru w Sarlène z XI wieku na pergaminie. I przypomniał, że podczas konsystorza w ub.r. [na którym on sam otrzymał godność kardynalską] papież oświadczył, iż Kolegium Kardynalskie jest powołane do bycia jak orkiestra symfoniczna, której da się słuchać. „Próbujemy to właśnie robić” – zakończył z uśmiechem purpurat korsykański.
Na zakończenie Mszy św. Ojciec Święty podziękował wszystkim, którzy umożliwili jego wizytę i zachęcił tamtejszych mieszkańców do kultywowania dziedzictwa wiary. „Dziękuję kardynałowi Bustillo za jego słowa i za cały ten dzień, podczas którego czułem się jak w domu! Dziękuję wszystkim, którzy w różny sposób przygotowali tę wizytę, wspólnocie kościelnej i cywilnej. Idźcie naprzód w harmonii, w zróżnicowaniu, które nie jest separacją, zawsze pracując razem dla wspólnego dobra” – powiedział Franciszek
Pozdrowił i pobłogosławił chorych, samotne osoby starsze, więźniów. “Niech `Madunnuccia` obdarzy pociechą i nadzieją tych, którzy cierpią” – powiedział papież.
Wezwał: “Niech Ewangelia Jezusa Chrystusa pomoże wam mieć serce otwarte na świat: wasze tradycje są bogactwem, które należy strzec i kultywować, ale nie po to, aby się izolować, nigdy, wręcz odwrotnie, zawsze w celu spotkania i dzielenia się”.
“Dziękuję wszystkim! Dobrego przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia!” – życzył Ojciec Święty.
Ojciec Święty podarował Kościołowi na Korsyce posążek św. Józefa. Chociaż wykonany współcześnie nie tylko nawiązuje on do stylistyki XIX wieku, ale też dochowuje wierności wymogom ikonografii, przedstawiającej tego świętego jako „milczącego opiekuna” Pana Jezusa. W tym ujęciu św. Józef „wspiera” lewą ręką małego błogosławiącego Zbawiciela Świata, podczas gdy w prawej dłoni trzyma laskę, która – jak opisują to teksty apokryficzne – zakwitła cudownie gałązkami, gdy kapłani ze Świątyni Jerozolimskiej mieli wybrać małżonka Maryi spośród nieżonatych potomków pokolenia Judy.
Posąg przywołuje ponadto człowieczeństwo św. Józefa przez lekko pochyloną głowę, co wskazuje nie tylko na pełną szacunku postawę wobec tego Syna, którego jest tylko „przybranym ojcem”, ale też na ważność jego „milczenia”. Przy wielu okazjach Franciszek, który jest wielkim czcicielem tego świętego, gdy wybrano go na Tron św. Piotra 13 marca 2013, zechciał rozpocząć swą posługę Piotrową właśnie w dniu jego święta, wskazywał na tego, który umiał „kroczyć w ciemnościach”, eksperta „w słuchaniu głosu Boga” i „wkroczeniu naprzód w milczeniu”.
Po Mszy św. Franciszek pojechał na lotnisko, gdzie przed odlotem do Rzymu spotka się z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem.
Pełny tekst papieskiej homilii publikujemy TUTAJ.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.