Franciszek zachęca do dialogu chrześcijaństwa i socjalizmu
10 stycznia 2024 | 14:46 | Vatican News, Vatican News PL | Watykan Ⓒ Ⓟ
Polityka, która naprawdę służy człowiekowi, nie może być dyktowana przez finanse i mechanizmy rynkowe – powiedział Papież na audiencji dla członków Stowarzyszenia DIALOP – donosi Vatican News PL. Wspomniane stowarzyszenie zajmuje się promowaniem dialogu między środowiskami socjalistyczno-marksistowskimi i chrześcijaństwem, dążąc do rozwoju etyki społecznej w oparciu o chrześcijańską naukę społeczną, marksistowską teorię krytyczną i feminizm.
Spotykając się rano z członkami tego stowarzyszenia Franciszek zachęcał ich, by nie ustawali w swych staraniach. „Dziś, w świecie podzielonym przez wojny i polaryzacje, ryzykujemy utratę zdolności do marzeń. Ale my, Argentyńczycy, mówimy: no te arrugues – nie wycofuj się. I to jest zaproszenie, które kieruję również do was: nie wycofujcie się, nie poddawajcie się, nie przestawaj marzyć o lepszym świecie” – powiedział Papież.
Zachęcił również członków Stowarzyszenia DIALOP, by umieli przełamywać schematy, mieli na względzie najsłabszych i promowali praworządność. Zaznaczył, że w czasach naznaczonych konfliktami i rozłamami, nie wolno tracić z oczu tego, co można jeszcze zrobić, aby odwrócić bieg wydarzeń. Przeciwstawiając się podejściu rygorystycznemu, które oddziela, kultywujmy konfrontację i słuchanie z otwartym sercem, nie wykluczając nikogo, na poziomie politycznym, społecznym i religijnym, tak aby wkład każdego, w jego konkretnej specyfice, mógł być pozytywnie przyjęty w procesach zmian, z którymi związana jest nasza przyszłość.
Prymas Hiszpanii do księży sprzeciwiających się „Fiducia supplicans”: zachowajcie jedność z papieżem
Mówiąc z kolei o najsłabszych Franciszek podkreślił, że solidarność jest nie tylko cnotą, ale również wymogiem sprawiedliwości. Trzeba bowiem skorygować wypaczenia niesprawiedliwych systemów, w tym poprzez radykalną zmianę perspektywy w dzieleniu się wyzwaniami i zasobami między ludźmi i narodami. „Nie zapominajmy, że wielkie dyktatury, pomyślmy o nazizmie, odrzucały słabszych, zabijały ich – a cywilizację poznaje się po tym, jak traktuje się słabszych” – dodał Papież.
Wskazując natomiast na potrzebę praworządności, Ojciec Święty zachęcił do walki z plagą korupcji, nadużyciami władzy i bezprawiem. Tylko w ten sposób można ustanowić zdrowe relacje i współpracować na rzecz lepszej przyszłości – zaznaczył Franciszek.
Stowarzyszenie DIALOP działa od niemal 10 lat. U jego początków leży spotkanie Papieża z dwoma lewicowymi politykami Alexisem Tsiprasem z Grecji oraz Walterem Baierem z Austrii w 2014 r. Franciszek miał ich wtedy zachęcić do promowania dialogu między swymi środowiskami i chrześcijaństwem. Jak twierdzi Baier, dialog ten jest możliwy dzięki zmianom, które wprowadził Franciszek. Zbliżyły one Papieża i część Kościoła, która za nim podąża, do pozycji lewicy, która stara się podkreślać wspólne zbiorowe wartości – uważa założyciel Stowarzyszenia DIALOP.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.