Franciszek zachęca teologów do stawiania Chrystusa w centrum i rozwijania teologii synodalności
28 listopada 2024 | 15:37 | st | Watykan Ⓒ Ⓟ
Do stawiania Chrystusa w centrum i rozwijania teologii synodalności zachęcił Ojciec Święty uczestników Sesji Plenarnej Międzynarodowej Komisji Teologicznej. Przyjął ich dziś na audiencji.
Papież zaznaczył, że rozpoczynający się niebawem Jubileusz zaprasza nas do ponownego odkrycia oblicza Chrystusa i skoncentrowania się na Nim. Przypomniał, że podczas tego Roku Świętego przypadać też będzie 1700. rocznica Soboru Nicejskiego, który stwierdził, że Syn Boży jest współistotny Ojcu. W tym kontekście wskazał, iż teologowie są powołani, by przyczyniać się do spotkania z Chrystusem, do pogłębiania znaczenia Jego misterium. Podkreślił, że „w Jezusie możemy poznać oblicze Boga, a jednocześnie, także oblicze człowieka, odkrywając, że jesteśmy synami w Synu i braćmi między sobą”. Zauważył, że właśnie podczas obecnego Zgromadzenia Plenarnego Komisja pracuje nad dokumentem, który stara się wyjaśnić aktualne znaczenie wiary wyznanej w Nicei. „Taki dokument, będzie mógł być cenny w czasie Roku Jubileuszowego, aby ożywić i pogłębić wiarę wierzących, a także, wychodząc od postaci Jezusa, zaoferować punkty wyjścia i refleksje przydatne dla nowego paradygmatu kulturowego i społecznego, inspirowanego właśnie człowieczeństwem Chrystusa” – stwierdził Franciszek. Dodał, że w obecnej sytuacji „miłość Boga, która ukazuje się w Chrystusie i jest nam dana w Duchu Świętym, staje się apelem skierowanym do wszystkich, abyśmy nauczyli się podążać w braterstwie i byli wprowadzającymi sprawiedliwość i pokój”.
Następnie Ojciec Święty zachęcił obecnych do rozwijania teologii synodalności, zgodnie z zaleceniem Dokumentu Końcowego niedawno zakończonego Synodu o synodalności. Wskazał w tym kontekście potrzebę rozwijania misyjnego celu synodalności i udział całego Ludu Bożego. Chodzi o „refleksję teologiczną, która pomagałaby, pobudzała i towarzyszyła procesowi synodalnemu, dla nowego etapu misyjnego, bardziej kreatywnego i śmiałego, która byłaby inspirowana kerygmą i angażowałaby wszystkich członków Kościoła” – stwierdził papież.
Na zakończenie Franciszek zachęcił członków Międzynarodowej Komisji Teologicznej do „opierania się” na Sercu Pana Jezusa, by ich praca była owocna dla Kościoła i dla świata.
Zadaniem ustanowionej 11 kwietnia 1969 r. przez św. Pawła VI przy ówczesnej Kongregacji Nauki Wiary Międzynarodowej Komisji Teologicznej jest wspieranie Stolicy Apostolskiej, a zwłaszcza Dykasterii Nauki Wiary, w badaniu kwestii doktrynalnych o doniosłym znaczeniu.
Komisja składa się z teologów z różnych szkół i narodów, wybitnych ze względu na ich wiedzę i wierność Magisterium Kościoła. Członkowie – nie więcej niż 30 – są mianowani przez Ojca Świętego na okres pięcioletni na wniosek Kardynała Prefekta Dykasterii i po konsultacji z Konferencjami Biskupów.
Komisja zbiera się „na zgromadzeniu plenarnym” co najmniej raz w roku, ale może również wykonywać swoją pracę za pośrednictwem podkomisji. Wyniki badań są przedkładane Ojcu Świętemu i przekazywane do odpowiedniego wykorzystania Dykasterii Nauki Wiary.
Ostateczny statut Komisji promulgował na mocy Motu Proprio „Tredecim anni iam” z 6 sierpnia 1982 r. papież św. Jan Paweł II
Pełną treść papieskiego przemówienia publikujemy TUTAJ.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.