Francja pożegnała ojca Oliviera Maire’a
14 sierpnia 2021 | 00:12 | Beata Zajączkowska/vaticannews.va, pb (KAI) | Saint-Laurent-sur-Sèvre Ⓒ Ⓟ
W południe w regionie Wandei, a także w wielu innych miejscach Francji zabrzmiały pogrzebowe dzwony. W ten sposób Kościół w tym kraju oddał hołd zamordowanemu w niedzielę ojcu Olivierowi Maire’owi. Pogrzeb o. Oliviera Maire’a odbył się w Saint-Laurent-sur-Sèvre w departamencie Wandea w zachodniej Francji. Po Mszy św. żałobnej w bazylice św. Ludwika Marii Grignona de Montforta trumna z ciałem 60-letniego duchownego, zamordowanego 9 sierpnia przez rwandyjskiego imigranta, spocznie na miejscowym cmentarzu w kwaterze zgromadzenia montfortanów, którego o. Maire był prowincjałem we Francji.
Witając zgromadzonych ordynariusz diecezji Luçon, na której terytorium leży Saint-Laurent-sur-Sèvre, bp François Jacolin nazwał zamordowanego kapłana „męczennikiem miłości bliźniego”, który poświęcił życie służbie „najbardziej zagubionym”. Natomiast przełożony generalny zgromadzenia montfortanów o. Luiz Augusto Stefani wskazał, że swą śmiercią o. Maire nadal ewangelizuje, bo jego przesłanie dobroci i miłości jest dziś przekazywane przez media.
Montfortanie i parafianie z Saint-Laurent-sur-Sèvre przygotowali ceremonię pogrzebową, w czasie której czytane teksty i śpiewane pieśni skupione były wokół miłości i miłosierdzia. Liturgii przewodniczył abp Éric de Moulin-Beaufort, metropolita Reims i przewodniczący Konferencji Biskupów Francji.
W homilii francuski wiceprowincjał montfortanów o. Robert Chapotte wskazał, że naśladując św. Ludwika Marię Grignona de Montforta, o. Maire nieustannie poszukiwał mądrości Bożej, objawionej w Jezusie z Nazaretu. – Odkrył ją dla siebie, ale przede wszystkim by się nią dzielić przy każdej nadarzającej się okazji. Dziękujemy, Olivierze! – powiedział jego dotychczasowy zastępca.
W modlitwie wiernych powierzano Bogu zarówno zmarłego zakonnika, jego rodzinę, montfortanów, jak też wszystkie ofiary przemocy i jej sprawców.
W pogrzebie uczestniczyli m.in.: minister sprawiedliwości Francji Éric Dupond-Moretti, prefekt regionu Kraj Loary Didier Martin, przewodniczący rady departamentalnej Wandei Alain Lebœuf, prefekt Wandei Benoît Brocart, mer Saint-Laurent-sur-Sèvre Éric Couderc, a także parlamentarzyści z tej części Francji.
W katedrze diecezji Luçon, modlono się także za mordercę francuskiego kapłana, powierzając go Bożemu miłosierdziu. Miejscowy ordynariusz podkreślił, że „zabójstwo ojca Maire’a stawia nas wobec tajemnicy zła, tajemnicy nieprawości, jak to nazywa św. Paweł”.
Bp François Jacolin przypomniał też ostatni krzyk zamordowanego pięć lat wcześniej ks. Jacquesa Hamela, który widząc zbliżającego się oprawcę zawołał: „Odejdź precz, szatanie!”. „Ludzkość jest zagrożona w walce między Bogiem a szatanem, który się przeciw Niemu zbuntował, w straszliwej walce, która nie jest jedynie zewnętrzna. To przechodzi przez każde nasze życie, przez każde nasze sumienie” – mówił ordynariusz Luçon.
Zmarłego zakonnika szczególnie wspominano dziś także w Lourdes, gdzie odbywa się właśnie Narodowa Pielgrzymka Francuzów. Przypomniano jego szczególną miłość do Matki Bożej i jego dewizę życiową: przez Maryję do Jezusa, która zakorzeniona była w nauczaniu założyciela zgromadzenia, św. Ludwika Marii Grignona de Montforta. „Tragiczna śmierć ojca Maire’a jest wołaniem o jeszcze więcej braterstwa i Boga w naszym życiu” – mówi Radiu Watykańskiemu rektor sanktuarium w Lourdes.
„Braterstwo pozostaje cały czas wyzwaniem, ponieważ jest nim sama Ewangelia. Abstrahując od zabójstwa ojca Oliviera Maire’a, które jest tragedią wywołującą szok i przerażenie zarówno w wierzących jak i niewierzących, możemy zobaczyć, jak bardzo porozbijane jest społeczeństwo francuskie i społeczeństwa innych krajów – wskazuje ks. Olivier Ribadeau Dumas. – Możemy zobaczyć, jak bardzo świat jest przygnieciony kolejnymi wojnami i konfliktami. Przemoc jest prawie wszędzie. Napięcia w naszym kraju są znaczące. Wywołuje je chociażby ogromny kryzys społeczno-gospodarczy, który da o sobie usłyszeć z mocą jesienią. Według mnie ważne jest, aby chrześcijanie byli zawsze nosicielami pokoju i żyli Ewangelią w konkrecie. Ewangelia mówi nam o miłości, braterstwie, miłosierdziu. Za ojcem Olivierem mamy szczególną odpowiedzialność, by w naszą codzienność wnosić wartości ewangeliczne”.
Do zabójstwa o. Maire’a doszło 9 sierpnia w Saint-Laurent-sur-Sèvres. Sprawca morderstwa sam zgłosił się na policję i przyznał się do winy. Okazał się nim 40-letni Rwandyjczyk Emmanuel Abayisenga, ten sam, który jest oskarżony o podpalenie katedry w Nantes 18 lipca 2020 roku. Przebywał on kilka miesięcy w areszcie, ale w czerwcu br. został zwolniony, pozostając pod kontrolą sądu, w oczekiwaniu na proces, który ma się odbyć w 2022 roku. Dachu nad głową użyczyła mu wspólnota montfortanów w Wandei. Abayisenga, który jako nastolatek był świadkiem ludobójstwa w Rwandzie, ma problemy psychiczne. Po ponownym aresztowaniu znajduje się pod nadzorem psychiatrycznym.
W południe w regionie Wandei oraz wielu innych zakątkach Francji zabrzmiały dzwony pogrzebowe. Francuski Kościół uczcił zamordowanego w niedzielę ojca #OlivierMaire. Zakonnika pochowano na cmentarzu zgromadzenia w zachodniej Francji.
Relacja: https://t.co/ykdlEunAAS@Eglisecatho pic.twitter.com/3A7L7tQIUd— Portal PolskiFR (@polskifrfr) August 13, 2021
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.