Fundacja Salvatti.pl świętowała swoje 15 urodziny w wirtualnym świecie
16 października 2023 | 07:00 | Monika Mostowska | Warszawa Ⓒ Ⓟ
Na spotkaniu z okazji jubileuszu w Warszawskiej Operze Kameralnej Pallotyńska Fundacja Misyjna Salvatti.pl zaprezentowała nowe oblicze działań charytatywnych na rzecz misji. Zaprosiła na wirtualną wędrówkę do Afryki i przedstawiła wirtualnego asystenta, działającego w oparciu o sztuczną inteligencję.
Lepiej rozmawiać o tym, co będzie za 100 lat niż rozpamiętywać, może i chwalebne, chwile z przeszłości – mówił podczas urodzinowego wieczoru prezes Fundacji, ks. Jerzy Limanówka SAC. W swojej mowie otwierającej galę zauważył, że nie udało się osiągnąć Milenijnych Celów Rozwoju przyjętych do realizacji do 2015 r. i prawdopodobnie – z powodu obecnych konfliktów zbrojnych – nie uda się osiągnąć celów zrównoważonego rozwoju ONZ, które zakładają likwidację ubóstwa głody do 2030 r. Nawiązał do ewangelicznego cytatu „biednych zawsze mieć będziecie” i jednocześnie podkreślił, że zawsze znajdują się osoby chętne do tego, by ubogich wspierać. Trzeba tylko umieć do nich dotrzeć za sprawą nowoczesnych sposobów komunikacji.
Podczas urodzinowej gali Fundacja zaprosiła gości w podróż po Pallotyńskim Centrum Nadziei w Kibilizi w Rwandzie. Jest to centrum dla dzieci z niepełnosprawnościami, gdzie podopieczni nie tylko korzystają z rehabilitacji i fizjoterapii, by zniwelować wady rozwojowe, ale też uczą się pisać, czytać, a także uczestniczą w warsztatach rękodzielniczych, gdzie uczą się szyć, wyplatać serwetki z liści bananowca, misy i kosze z trawy oraz robią biżuterię. Dzięki temu mają szansę zarobić na swoje utrzymanie w życiu dorosłym. Gdyby nie pallotyński ośrodek, byłyby ukrywane w swoich domach, ponieważ niepełnosprawność w krajach afrykańskich jest uważana za przekleństwo.
Widzowie teatru mogli oglądać ośrodek na scenie w technologii 3D. Innowacyjną prezentację dopełnił wirtualny asystent Giacomo, który w systemie chat GPT odpowiadał na zadawane pytania.
Imię wirtualnego asystenta nawiązuje do nazwiska rzymskiego kupca Giacomo Salvatiego, który pod koniec XIX w. wspierał dzieła ks. Wincentego Pallottiego, założyciela Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego i to od niego Fundacja wywodzi swoją nazwę.
– Dostrzegamy, że oblicze misji się zmienia i pomoc charytatywna staje wobec nowych wyzwań takich jak VR, metaverse czy sztuczna inteligencja. Chcemy, by te technologie były naszym sprzymierzeńcem w działaniach na rzecz misji – twierdzi Monika Mostowska, wiceprezes Fundacji.
Wieczór uwieńczył występ rwandyjskiego baletu Icyeza, który pokazał bogactwo tradycyjnych rwandyjskich tańców. Wśród zaproszonych gości był ambasador Rwandy w Polsce, Anastase Shyaka, przedstawiciele polskich środowisk misyjnych, darczyńcy, wolontariusze i uczestnicy Rejsu Niepodległości, który Fundacja organizowała w 2018 r.
W kuluarach były prezentowane projekty szkoły, która ma powstać w Kibeho, stworzone pod kierunkiem Anny i Jakuba Sachse, architektów – wolontariuszy Fundacji oraz wirtualne spacery po innych placówkach misyjnych w Afryce. Na zakończenie gali ks. dr Waldemar Pawlik, przełożony pallotyńskiej Prowincji Chrystusa Króla złożył szczególne podziękowania wszystkim darczyńcom i sympatykom Fundacji.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.