Gdzie kieleccy bezdomni znajdują pomoc?
13 listopada 2022 | 19:29 | dziar | Kielce Ⓒ Ⓟ
Robi się coraz zimniej, w związku z czym wzrasta zainteresowanie osób bezdomnych miejscami, w których mogą się ogrzać i otrzymać pomoc, oferowaną zarówno przez instytucje miejskie, jak i prowadzone przez Kościół.
– Do bezdomnych podchodzimy dwutorowo – wyjaśnia ks. Krzysztof Banasik, zastępca dyrektora Caritas kieleckiej. – Przechodzi głodny czy zziębnięty i taką formę wsparcia otrzymuje, a kolejny krok to formuły bardziej stabilne, jak przekierowanie do schronisk czy zaawansowane kroki w postaci aktywizacji zawodowej, mieszkań wspieranych – tłumaczy. Bezdomni mogą skorzystać z Noclegowni prowadzonej przez kieleckie Koło Towarzystwa św. Brata Alberta, ze schronisk m.in. w Kielcach, Świniarach, Morawianach, pomocy oferowanej przez Centrum Integracji Społecznej i rozsianych po diecezji sieci stołówek charytatywnych.
Z kolei Karol Jędraszek, kierownik działu ds. bezdomności w Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie w Kielcach informuje, że w mieście znajdują się trzy schroniska dla osób bezdomnych. Dwa przeznaczone są dla mężczyzn, a jedno dla kobiet. Przy ul. Żniwnej 4 znajduje się ośrodek interwencyjno-terapeutyczny. Są tam m.in. ogrzewalnia i punkt pomocy doraźnej dla osób bezdomnych, które są w stanie nietrzeźwości. Do tego punktu przywożone są przez policjantów i strażników miejskich osoby szukające schronienia. Jest on czynny 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu. Każdy uzyska tutaj wsparcie, bez dodatkowych procedur.
Pomocy bezdomnym udzielają także strażnicy miejscy. Wspólnie ze streetworkerami sprawdzają miejsca, w którym mogą przebywać osoby potrzebujące wsparcia. Najczęściej odwiedzają pustostany i altany śmietnikowe. Jeśli takie osoby wyrażą chęć, mogą zostać przewiezione do noclegowni. Z kolei, jeżeli potrzebują pomocy, wzywane jest do nich pogotowie.
Streetworking, czyli praca bezpośrednio na ulicy, to często jedyny sposób dotarcia do osób wymagających wsparcia. Rolą streetworkerów jest dbanie o bezpieczeństwo bezdomnych. Regularne monitorują miejsca przebywania tych osób. Często kontrolują dworzec kolejowy.
Katarzyna Wójcik, zastępca dyrektora MOPR zauważa, że w ostatnich trzech latach liczba bezdomnych w Kielcach utrzymuje się mniej więcej na stałym poziomie, to ok. pół tysiąca ludzi.
Bezdomność zdecydowanie dotyczy mężczyzn, stanowią nawet 85 procent wszystkich. Istotną zmianą jest fakt, iż z pomocy Działu ds. Bezdomności korzysta coraz więcej młodych mężczyzn z problemami uzależnień w tym od środków psychoaktywnych, a także z chorobami psychicznymi.
Ks. prof. Cisło: trudno głosić Ewangelię komuś, kto płacze z głodu czy jest ranny
Osoby, które spotkają osobę bezdomną, potrzebującą pomocy, powinny zawiadomić o tym fakcie odpowiednie służby, czyli: Policję, Straż Miejską lub Pogotowie Ratunkowe, w sytuacji zagrożenia jej życia lub zdrowia. W sytuacjach przebywania osób bezdomnych na klatkach schodowych, w altanach działkowych albo pustostanach, można powiadomić streetworkerów, pod numerem tel. 533-355-386 oraz 733-017-022.
Na terenie miasta Kielce znajdują się cztery placówki prowadzone przez organizacje pozarządowe, udzielające tymczasowego schronienia, tj.: Schronisko dla Bezdomnych Mężczyzn im. św. Brata Alberta / Koło Kieleckie Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta, Kielce ul. Żeromskiego 36A (gmina Kielce ma wykupione 20 miejsc z 49 dostępnych); Przytulisko im. Jana Pawła II /Fundacja Gospodarcza św. Brata Alberta Kielce ul. Sienna 5 (gmina Kielce ma wykupione 30 miejsc z 80); Schronisko dla Kobiet/ Caritas Diecezji Kieleckiej (gmina Kielce ma wykupione 10 miejsc z 20); Noclegownia dla Bezdomnych Mężczyzn im. św. Brata Alberta / Koło Kieleckie Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta Kielce ul. Żeromskiego 36A (gmina Kielce ma wykupione 15 miejsc z 20), oraz Ośrodek Interwencyjno – Terapeutyczny prowadzony przez MOPR Kielce, w którym znajduje się: Ogrzewalnia mająca 25 + 5 miejsc, mieszkania chronione 5 miejsc, Punkt Pomocy Doraźnej 14 miejsc i Punkt Interwencji Kryzysowej 24 miejsca.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.