Drukuj Powrót do artykułu

Góral-misjonarz w Tunezji: jestem tutaj świadkiem nadziei

19 lutego 2025 | 16:47 | jg | Tunis Ⓒ Ⓟ

Sample Fot. archiwum o. Mariusza Bartuziego

Ojciec Mariusz Bartuzi ze zgromadzenia Ojców Białych Misjonarzy Afryki pracujący od kilku lat w Tunezji jest jedynym polskojęzycznym kapłanem w tym północnoafrykańskim kraju. 19 lutego obchodzi swoje 50. urodziny. – Wierzę, że ten rok ogłoszony przez papieża Franciszka rokiem nadziei będzie dla mnie rokiem umocnienia nadziei i budowania pokoju – mówi o. Mariusz Bartuzi.

Zakonnik chętnie dzieli się swoim doświadczeniem misyjnym w Tunezji. – Bardzo ważna jest cierpliwość. Tutaj nie wszystko od razu wyrasta, najpierw trzeba o to dbać. Bóg rzuca ziarno, a my je pielęgnujemy, jest ono bardzo delikatne, czasami mało widoczne – podkreśla o. Bartuzi. Zaznacza, że w Tunezji nie funkcjonuje klasyczny kościół katolicki. – Powinniśmy do Tunezyjczyków podchodzić z należytym szacunkiem, bo to oni są tu gospodarzami. Nie jest naszym zadaniem, żeby w bezpośredni sposób prowadzić ewangelizację, ale żeby być z mieszkańcami. Dajemy świadectwo poprzez naszą obecność, dzieła charytatywne i edukacyjne – zauważa polski kapłan.

O. Mariusz Bartuzi posługuje środowisku Polonii w Tunezji i bierze udział w spotkaniach w Szkole Polskiej w Tunisie.

Przed Tunezją pracował w Afryce, był w Malawi, Algierii i Mali. Ponadto w Polsce zajmował się animacją misyjną, prowadził m.in. spotkania z uczniami w szkołach.

Zakonnik pochodzi z Podhala. Jego rodzinną wspólnotą jest parafia NMP Królowej Polski w Miętustwie.. – Po skończeniu Technikum Budowalnego w Zakopanem postanowiłem studiować w Krakowie. Na pierwszym roku uczestniczyłem w dniach skupienia u sercanów i w innych zgromadzeniach, chodziłem do dominikańskiej „Beczki”, gdzie przeglądając „Tygodnik Powszechny”, znalazłem informacje o Ojcach Białych i tak to się zaczęło. Zamiast budować różne obiekty, postanowiłem wznosić mosty między naszymi sercami a Bogiem – wspomina zakonnik.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Wersja do druku
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Możesz określić warunki przechowywania cookies na Twoim urządzeniu za pomocą ustawień przeglądarki internetowej.
Administratorem danych osobowych użytkowników Serwisu jest Katolicka Agencja Informacyjna sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (KAI). Dane osobowe przetwarzamy m.in. w celu wykonania umowy pomiędzy KAI a użytkownikiem Serwisu, wypełnienia obowiązków prawnych ciążących na Administratorze, a także w celach kontaktowych i marketingowych. Masz prawo dostępu do treści swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu, a także prawo do przenoszenia danych. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.