Górale uczcili 80. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego
02 sierpnia 2024 | 12:28 | jg | Nowy Targ Ⓒ Ⓟ
Górale upamiętnili 80. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Była wspólna modlitwa, Apel Poległych, koncerty. Wydarzenia nawiązujące do ważnej daty historycznej miały miejsce w Nowym Targu i Zakopanem.
Przy Krzyżu Katyńskim obok kościoła św. Katarzyny w Nowym Targu odbył się Apel Poległych poświęcony powstańcom. Był też program słowno-muzyczny w wykonaniu harcerzy i nowotarskich chórzystów. Głos zabrała posłanka Anna Paluch i Jan Sięka, przewodniczący nowotarskiej Rady Miasta, a także ks. prałat Władysław Zązel. – Wolność to największa wartość, jaką daje nam Powstanie Warszawskie. Nie możemy jej zmarnować, a o to wcale trudno nie jest, bo dzisiaj trwa walka o inny wymiar wolności – tej naszej wewnętrznej – podkreślał ks. Władysława Zązel.
Punktualnie o godz. 17.00 w celu upamiętnienia 80- tej rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego zostały uruchomione syreny alarmowe w Nowym Targu. Wcześniej na Rynku można było zobaczyć pierwszy dzień powstania i zdobycie przez harcerski batalion „Wigry” Pałacu Mostowskich. To były rekonstrukcje historyczne w wykonaniu grup historycznych, na czele z Podhalańską Grupą Rekonstrukcji Historycznych „Błyskawica”.
Dopełnieniem obchodów 80. rocznicy Powstania Warszawskiego był koncert połączonych nowotarskich chórów – Gorce i Echo Gorczańskie na nowotarskim Rynku. Ale muzyczny przekaz szedł nie tylko ze sceny, wszak wszyscy chętni dostali specjalne śpiewniki, gdzie były m.in. słowa „Warszawianki”.
Pod Giewontem uroczystości upamiętniające wybuch Powstania Warszawskiego odbyły się przed Muzeum Palace. Uroczystości rozpoczęły się punktualnie o godz. 17, przybyłych gości przywitał burmistrz Zakopanego Łukasz Filipowicz i Michał Murzyn, dyrektor Muzeum Tatrzańskiego.
W pierwszej części uroczystości Barbara Węglarz, dyrektor Muzeum Pienińskiego przedstawiła historię „Burzy w Szczawnicy” – 80. Rocznicy Powstania Szczawnickiego. To mało znany epizod historyczny. Po wykładzie pieśni patriotyczne śpiewał Parafialny Regionalny Zespół Giewont. Koncert uświetniły poezje sanitariuszki Powstania Warszawskiego, Honorowej Obywatelki Zakopanego Barbary Grocholskiej-Kurkowiak.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.