Greckokatoliccy ojcowie synodalni z Ukrainy spotkali się z delegatem z Konstantynopola
08 października 2023 | 12:48 | kg (KAI/RISU) | Rzym Ⓒ Ⓟ
Uczestnicy trwającego obecnie w Watykanie Synodu Biskupów z Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK) spotkali się 7 października z metropolitą Hiobem (Geczą) z Patriarchatu Konstantynopolskiego, biorącym udział w tym wydarzeniu jako zaproszony gość. Rozmawiano o sytuacji na Ukrainie i o stosunkach międzywyznaniowych w tym kraju w warunkach wojny.
Na początku spotkania przewodniczący delegacji, zwierzchnik UKGK arcybiskup większy kijowsko-halicki Swiatosław Szewczuk przedstawił metropolicie członków delegacji: bp. Bhdana Dziuracha – egzarchę apostolskiego dla grekokatolików ukraińskich w Niemczech i Skandynawii oraz biskupa pomocniczego archieparchii (archidiecezji) tarnopolsko-zborowskiej Teodora Martyniuka.
Hierarchowie ukraińscy wyrazili wdzięczność patriarsze konstantynopolskiemu Bartłomiejowi za jego stały kontakt z UKGK i za jednoznaczne stanowisko w sprawie agresji rosyjskiej przeciw ich krajowi, opartej na ideologicznej herezji „ruskiego świata”. Obie strony omówiły również stosunki międzykościelne na Ukrainie w warunkach wojny, zwracając szczególną uwagę na kryzys humanitarny, spowodowany napaścią rosyjską oraz codziennym bombardowaniem ukraińskich miast i wsi przez agresora.
Metropolita Hiob jest współprzewodniczącym (obok kard. Kurta Kocha z Watykanu) Międzynarodowej Komisji Mieszanej ds. Dialogu Teologicznego między Kościołem Katolickim a Prawosławnym. Wkrótce po wybuchu wojny na Ukrainie oświadczył on, że jedną z jej przyczyn jest „herezja instrumentalizacji wiary przez państwo [tzn. Rosję]”, dodając, iż „niestety Rosyjski Kościół Prawosławny nie ma ani siły, ani pragnienia przeciwstawienia się jej”.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.