Idea świątyni i jej znaczenie w teologii i kulturze – międzynarodowa konferencja naukowa
13 maja 2024 | 07:00 | ks. łc | Warszawa Ⓒ Ⓟ
Świątynia – widziana z perspektywy różnych dziedzin wiedzy – będzie tematem międzynarodowej konferencji naukowej pt. „Oto przybytek Boga z ludźmi (Ap 21, 3). Idea świątyni i jej znaczenie w teologii i kulturze”. Wydarzenie, które odbędzie się w Akademii Katolickiej w Warszawie w dniach 14-15 maja zaplanowano w związku z 1700. rocznicą poświęcenia Bazyliki na Lateranie. Świątynia ta jest katedrą Biskupa Rzymu.
Warszawska konferencja podejmie tematykę świątyni z perspektywy różnych dziedzin wiedzy. Wśród prelegentów są zarówno światowej sławy bibliści i teologowie, jak też wybitni przedstawiciele świata kultury. Obecny będzie m.in. ks. Marco Frisina – biblista i światowej sławy kompozytor, założyciel i dyrygent Chóru Diecezji Rzymskiej. Jest on także autorem hymnu Światowych Dni Młodzieży w Krakowie w 2016 roku – „Jesus Christ, You are my life”.
Spotkanie ma w zamyśle stać się zarówno przestrzenią dialogu interdyscyplinarnego, jak również miejscem wypracowywania propozycji konkretnych kryteriów rozwiązań praktycznych (np. w dziedzinie architektury i sztuki sakralnej), których wartość byłaby wzmocniona wieloaspektowością ujęcia problemu.
W bieżącym roku przypada 1700. rocznica poświęcenia pierwszej konstantyńskiej bazyliki zbudowanej w Rzymie na wzgórzu laterańskim, która po dziś dzień jest katedrą Biskupa Rzymu oraz, jak głosi jej tytuł „matką i głową wszystkich kościołów miasta i świata”.
Bazylika Świętego Jana na Lateranie, poza walorem historycznym i artystycznym, posiada również głęboką wymowę symboliczną i teologiczną. W roku jej jubileuszu organizatorzy zamierzają podjąć na poziomie akademickim pogłębioną refleksję nad tematem świątyni.
Oprócz sesji plenarnej, podczas konferencji, w ramach 5 paneli tematycznych, wygłoszonych zostanie 20 piętnastominutowych referatów, podejmujących temat świątyni z punktu widzenia nauk biblijnych, teologii, liturgii, prawa kanonicznego, ale także literatury, architektury i sztuki w tym również muzyki.
Dzięki wieloaspektowości ujęcia tematu wierzymy, że nasza konferencja stanie się dobrym miejscem dialogu interdyscyplinarnego i wzajemnego ubogacenia. Ponadto w dobie rozpowszechnionego indywidualizmu, również w podejściu do życia duchowego, a także kryzysu instytucji religijnej, pogłębione ujęcie tematu świątyni ma szansę stać się odpowiedzią poprzez ukazanie Bożego zamysłu zbawienia w jego ciągłości, od zapowiedzi starotestamentalnych aż po ostateczną realizację na końcu czasów.
Abp Antonio Guido Filipazzi na Skałce: Wzywam Kościół w Polsce do szczerej i skutecznej jedności
W sesjach plenarnych udział wezmą: ks. prof. Renato de Zan – doktor liturgiki i doktor nauk biblijnych oraz emerytowany profesor Papieskiego Instytutu Liturgicznego św. Anzelma w Rzymie oraz Instytutu Liturgiki Pastoralnej w Padwie; ks. prof. dr hab. Dariusz Kotecki – wykładowca Pisma świętego UMK, przewodniczący Stowarzyszenia Biblistów Polskich; ks. dr hab. Marcin Kowalski, prof. KUL, wykładowca Pisma świętego, członek Papieskiej Komisji Biblijnej; ks. dr hab. Marek Blaza SJ, prof. AKW – wykładowca teologii ekumenicznej m.in. w Akademii Katolickiej w Warszawie Collegium Bobolanum oraz Katolickim Uniwersytecie Ukraińskim we Lwowie; prof. Maria Giovanna Muzj – wykładowca ikonografii chrześcijańskiej na Papieskim Instytucie Liturgicznym św. Anzelma w Rzymie oraz emerytowana profesor Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego oraz Papieskiego Instytutu Wschodniego w Rzymie; ks. dr Sławomir Jeziorski – wykładowca liturgiki w Akademii Katolickiej w Warszawie Collegium Bobolanum oraz dyrektor Instytutu Wyższych Studiów Teologicznych w Rzeszowie; ks. Marco Frisina – biblista i światowej sławy kompozytor, założyciel i dyrygent Chóru Diecezji Rzymskiej.
Komitet organizacyjny tworzą: ks. dr Łukasz Celiński (przewodniczący), ks. dr Piotr Burgoński, ks. dr Piotr Jutkiewicz i ks. dr Tymoteusz Mietelski.
Konferencja naukowa pt. „Oto przybytek Boga z ludźmi (Ap 21, 3). Idea świątyni i jej znaczenie w teologii i kulturze” odbędzie się w dniach 14-15 maja br. w siedzibie Akademii Katolickiej w Warszawie, przy ul. Dewajtis 3.
Wydarzenie objęte patronatem honorowym Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów Konferencji Episkopatu Polski.
Strona www: https://akademiakatolicka.pl/templum2024/
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.