Inauguracja roku dziękczynienia za bł. Stefana Frelichowskiego – patrona polskiego harcerstwa
25 lutego 2023 | 19:44 | kos | Warszawa Ⓒ Ⓟ
Bp Wiesław Lechowicz, delegat KEP ds. duszpasterstwa harcerzy przewodniczył w katedrze polowej Mszy św., podczas której druhny i druhowie dziękowali za ustanowienie bł. ks. phm. Stefana Wincentego Frelichowskiego patronem polskiego harcerstwa. Podpisany został specjalny akt dziękczynienia oraz odczytany dekret bp. Lechowicza ogłaszający Rok Dziękczynienia za ustanowienie dh. Wicka, Patronem Harcerstwa Polskiego.
Do katedry przybyli harcerze i skauci z największych organizacji harcerskich działających w Polsce i poza granicami kraju. Na ołtarzu umieszczone zostały relikwie bł. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego, a przed prezbiterium stanęły sztandary Związku Harcerstwa Polskiego i Związku Harcerstwa Rzeczpospolitej.
W homilii bp Lechowicz porównał okres Wielkiego Postu do obozu harcerskiego, miejsca, w którym walczy się ze słabościami, zdobywa się nowe sprawności albo sprawdza wiedzę i umiejętności skautów. – Obóz harcerski, podobnie jak Wielki Post, jest szkołą życia, zaprawianiem się w różnych sprawnościach, czasem kształtowania i pracy nad cechami naszego charakteru, naszą osobowością i zdolnościami – powiedział.
Biskup dodał, że udział w obozie harcerskim wiąże się z podporządkowaniem pewnym regułom i zasadom, wprowadzających porządek bez których nie można mówić o osiągnięciu zamierzonych celów. – Tak jak w czasie obozu harcerskiemu, tak i w szczególnym okresie jakim jest czas Wielkiego Postu chcemy sobie uświadomić, że my również jako ludzie mamy pewne ramy, w granicach których powinniśmy funkcjonować. Mamy pewne reguły i zasady, które powinny porządkować nasze życie i decydować o naszych wyborach. Tym, który te reguły stworzył i porządkuje nasze życie jest Pan Bóg – przekonywał. Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Harcerzy wskazał na osobę bł. Stefana Frelichowskiego, jako przykładu do naśladowania w zaufaniu drogi życiowej Panu Bogu.
Biskup Lechowicz podkreślił, że obóz harcerski to także czas kształtowania wspólnoty, uczenia się bycia razem i współdziałania. – I to jest znów analogia z czasem Wielkiego Postu. Pan Jezus wzywa nas do dawania jałmużny, a więc na to, żebyśmy zwracali większą uwagę na potrzeby drugiego człowieka – powiedział. Zwrócił uwagę, że także bł. ks. Stefan Wincenty Frelichowski, jest dobrym naśladowcą Jezusa, poprzez swoje poświęcenie okazane współwięźniom w obozach, w których był przetrzymywany. – My też jesteśmy powołani do tego, aby być wypełnionymi miłością i troską o drugiego człowieka. W czasach, które nastąpiły po pandemii, trzeba jeszcze bardziej obudzić w sobie tego ducha wspólnotowego. I tego wam życzę, żeby zbiórki i obozy harcerskie służyły temu byście na nowo odkryli wartość życie we wspólnocie i bycia razem – powiedział.
Eucharystię koncelebrowali kapelani organizacji harcerskich, m.in. ks. por. SOP Piotr Zamaria, koordynator duszpasterstwa harcerzy w ordynariacie polowym i kustosz toruńskiego sanktuarium bł. ks. Stefana Frelichowskiego ks. Wojciech Niedźwiecki. Przed błogosławieństwem nastąpiło odczytanie dekretu bp. Lechowicza o Ogłoszeniu Roku Dziękczynienia za Ustanowienie bł. Stefana Wincentego Frelichowskiego Patronem Harcerstwa Polskiego. Przedstawiciele władz organizacji harcerskich podpisali specjalny akt dziękczynienia za ustanowienie dh. Wicka patronem harcerstwa. Akt podpisali także Zygmunt Jaczkowski, siostrzeniec błogosławionego i prezes Fundacji Caritas Super Omnia Est, upowszechniającej wiedzę na temat dh. Wicka oraz bp Wiesław Lechowicz. Po zakończonej Mszy św. odbyło się spotkanie władz harcerskich z Delegatem KEP ds. Duszpasterstwa Harcerzy.
Rok Dziękczynienia za Ustanowienie bł. Stefana Wincentego Frelichowskiego Patronem Harcerstwa Polskiego
W dekrecie bp. Lechowicza zapowiedziano liczne wydarzenia związane z osobą Patrona Harcerstwa Polskiego, m.in. harcerskie spotkanie u grobu Św. Jana Pawła II w Bazylice św. Piotra w Rzymie, wprowadzenie relikwii bł. Stefana Wincentego do Narodowego Panteonu Polskich Świętych i Błogosławionych w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie w dniu 4 czerwca 2023 r. w czasie Święta Dziękczynienia, pielgrzymkę do Stutthofu, Sachsenhausen i Dachau oraz akcję upowszechnienia postaci błogosławionego w czasie 35. Światowych Dni Młodzieży w Lizbonie. Rok zakończy Msza św. w katedrze polowej 24 lutego 2024 r.
„Jestem przekonany, że ta inicjatywa stanie się nie tylko okazją do dziękczynienia Bogu za patronat bł. Stefana Wincentego Frelichowskiego, ale i inspiracją do lepszego poznania jego osoby i ożywienia w środowiskach harcerskich ducha, którym się kierował Patron Harcerstwa Polskiego”, napisał bp Lechowicz.
Dh. Wicek – Patron Harcerstwa Polskiego
Stefan Wincenty Frelichowski urodził się 22 stycznia 1913 r. w Chełmży. Mając 14 lat wstąpił do 2. Pomorskiej Drużyny Harcerskiej im. Zawiszy Czarnego. 14 marca 1937 r. przyjął święcenia kapłańskie w katedrze pelplińskiej z rąk biskupa chełmińskiego Stanisława Okoniewskiego.
W przededniu wybuchu II wojny światowej uczestniczył w Pogotowiu Harcerek i Harcerzy. W grudniu 1940 r. trafił do obozu w Dachau. Pomimo bardzo trudnych warunków pełnił tam posługę kapłańską. Pomagając chorym na tyfus, zaraził się i zmarł 23 lutego 1945 r. Więzienni towarzysze, przekonani o jego świętości, zdołali uratować fragmenty relikwii, zanim ciało zostało skremowane. 7 czerwca 1999 r. Jan Paweł II dokonał beatyfikacji ks. Stefana W. Frelichowskiego.
Dwa tygodnie później Rada Naczelna Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej podjęła uchwałę w sprawie ogłoszenia błogosławionego patronem harcerstwa polskiego. 29 lipca 1999 r. władze naczelne ZHR zwróciły się z prośbą do bp. Sławoja Leszka Głódzia o nadanie sprawie oficjalnego biegu. Bp Głódź wystosował w imieniu ZHR prośbę do Konferencji Episkopatu Polski, którą prymas kard. Józef Glemp przedłożył w dniu 22 marca 2002 r. Kongregacji Watykańskiej. 20 września 2002 r. Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów wydała dekret ustanawiający błogosławionego Stefana Wincentego Frelichowskiego, prezbitera i męczennika, na patrona polskich harcerzy przed Bogiem.
23 lutego 2003 r. w katedrze polowej w Warszawie odbyły się uroczystości związane z ogłoszeniem bł. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego patronem harcerzy polskich. Wzięli w nich udział oprócz kilku biskupów oraz dostojników państwowych polscy harcerze z różnych organizacji: ZHR, ZHP, Stowarzyszenia Harcerstwa Katolickiego „Zawisza”, Stowarzyszenia Harcerskiego oraz Związku Harcerstwa Polskiego poza Granicami Kraju.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.