Inauguracja w WSD w Rzeszowie. 3 nowych alumnów rozpocznie formację
26 września 2024 | 09:45 | jn | Rzeszów Ⓒ Ⓟ
31 alumnów, w tym 3 kleryków roku propedeutycznego rozpoczęło formację w Wyższym Seminarium Duchownym w Rzeszowie. 25 września 2024 r. odbyła się Inauguracja Roku Akademickiego 2024/2025. Wydarzenie rozpoczęło nowy rok nauki i formacji w Instytucie Teologiczno-Pastoralnym im. Św. Józefa Sebastiana Pelczara i Instytucie Wyższych Studiów Teologicznych w Rzeszowie.
Uroczystość rozpoczęła się Eucharystią w kaplicy seminaryjnej pw. Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana. Mszy św. przewodniczył bp Jan Wątroba, obecny był również bp Kazimierz Górny, a także księża moderatorzy WSD, profesorowie, goście z innych seminariów duchownych, księża pracujący w instytucjach diecezjalnych, proboszczowie alumnów roku propedeutycznego, siostry zakonne, klerycy a także słuchacze i studenci instytucji działających w Instytucie Teologiczo-Pastoralnym im. Św. Józefa Sebastiana Pelczara w Rzeszowie.
W homilii bp Jan Wątroba mówił, w nawiązaniu do czytań mszalnych, że sednem życia Kościoła jest najpierw życie w bliskości Chrystusa, doświadczenie Jego obecności, a następnie pójście z misją głoszenia Ewangelii i dawanie świadectwa. Podkreślił także, za Ojcem Świętym Franciszkiem, jak ważne jest wskazanie Chrystusa, by wyjść ze swoich ograniczeń, pozostawić życiowe zabezpieczenia, pójść za Nim i realizować Jego naukę. Ten, kto postanowił iść za Chrystusem, nie może oglądać się wstecz, ale ma odważnie, z entuzjazmem iść do przodu.
Biskup Rzeszowski powiedział także, że Jezusowe posłanie uczniów jest związane z odpowiednim uposażeniem, ale także wyraźne jest wskazanie, aby z pewnych rzeczy zrezygnować. Stąd konieczna jest ufność pokładana w Chrystusie i w obietnicach, jakie On zostawia. To co istotne w posłaniu Zbawiciela, to moc, która wypływa z modlitwy i postu. Kaznodzieja powiedział, że sensem Kościoła jest dawanie światu Jezusa oraz przyprowadzanie innych do Niego. Zaś na początek nowego roku akademickiego, dla tych, którzy go rozpoczynają, bp Wątroba życzył, by ważne miejsce w ich życiu zajmowała modlitwa o cnotę umiaru i bezgraniczna ufność w Bożą Opatrzność oraz czerpanie łask od Chrystusa.
Po Mszy św. w głównej auli Instytutu odbyła się sesja inauguracyjna zapoczątkowana śpiewem „Gaude Mater Polonia”.
Akrobacje górskiego rowerzysty za ołtarzem. Proboszcz chciał podkreślić treść kazania [WIDEO]
W sesji inaugurującej 32. Rok Akademicki 2024/2025 uczestniczyli m.in. bp Jan Wątroba, bp Kazimierz Górny, ks. prof. dr hab. Witold Ostafiński, Dziekan Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, prof. dr hab. Piotr Koszelnik, rektor Politechniki Rzeszowskiej, Teresa Kubas-Hul, wojewoda podkarpacki oraz Dorota Nowak-Maluchnik, podkarpacki kurator oświaty. Obecni byli także zaproszeni goście reprezentujący władze wojewódzkie, samorządowe, miejskie, a także wyższe uczelnie Rzeszowa.
Ks. dr hab. Adam Kubiś, rektor rzeszowskiego WSD, powitał uczestników uroczystości. Duchowny w swoim wystąpieniu przywołał postać kard. Andersa Arboreliusa ze Skandynawii i podkreślił, że postępująca sekularyzacja jest w pewnym sensie potrzebna, by chrześcijaństwo mogło zapuścić głębokie korzenie. Trudna sytuacja i zauważalny brak sensu, mogą pomóc w ponownym odkrywaniu Logosu, poszukiwaniu Boga i dążeniu do prawdy. Rektor dodał, że Polska jest krajem w Europie, w którym sekularyzacja postępuje najbardziej. Postać kard. Arboreliusa i jego poglądy, mogą być zachętą, jak mówił rektor WSD, do tego, aby więcej uwagi poświęcić wewnętrznej stronie wiary i moralności, co może być światłem dla współczesnego świata. Ks. Kubiś, mówiąc o duszpasterskich wyzwaniach na nowy rok, zaznaczył, że ważne jest podsycanie nadziei, której niejednokrotnie brakuje, a także stawanie się pochodniami nadziei wobec innych. Dlatego konieczna jest intensywna formacja zarówno osób duchownych, jak i świeckich.
Następnie, ks. dr Sławomir Jeziorski, dyrektor Instytutu Wyższych Studiów Teologicznych w Rzeszowie, przedstawił sprawozdanie za rok akademicki 2023/2024. Ks. Jeziorski powitał również nowych wykładowców. Do grona profesorów zostali włączeni: dr hab. Joanna Myson-Byrska, ks. dr Mirosław Socała SDS, dr Karol Petryszak oraz ks. dr Piotr Staryszak.
Ważnym elementem uroczystości była immatrykulacja alumnów. Trzech kleryków roku propedeutycznego otrzymało z rąk bp. Jana Wątroby indeks Wyższego Seminarium Duchownego w Rzeszowie. Następnie, dziewięciu alumnów pierwszego roku WSD otrzymało dokumenty potwierdzające ich przyjęcie do grona studentów Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, które przekazał ks. prof. Witold Ostafiński i ks. dr Sławomir Jeziorski.
Zgromadzeni w auli Instytutu Teologiczno-Pastoralnego wysłuchali również wykładu inauguracyjnego pt. „Zbawcze piękno kulturze duchowej średniowiecza”, który wygłosiła dr hab. Wanda Bajor, prof. KUL.
Wysłuchano również przemówień zaproszonych gości.
Uroczystość zgromadziła słuchaczy i studentów, rozpoczynających nowy rok formacji w Wyższym Seminarium Duchownym, Instytucie Wyższych Studiów Teologicznych, Instytucie Teologiczno-Pastoralnym im. św. Józefa Sebastiana Pelczara, Uniwersytecie Trzeciego Wieku Diecezji Rzeszowskiej, Akademii Biblijnej oraz Akademii Liturgicznej.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.