Temat dnia
Abp Galbas: Wielki Tydzień poświęćmy na wewnętrzne porządki
Zwykle przed świętami jest panika, że to jeszcze nie zrobione a tamto nie posprzątane. Jeśli mamy do wyboru: brudno w naszym mieszkaniu i brudno w naszej duszy – proszę zostawić mieszkanie i poświęcić czas na posprzątanie swego wnętrza. Wtedy ten tydzień będzie nie byle jaki, ale wielki – powiedział metropolita warszawski Adrian Galbas w Niedzielę Palmową podczas Mszy św. w kościele parafialnym Wniebowstąpienia Pańskiego na stołecznym Ursynowie. Była to też ostatnia stacja na szlaku wielkopostnych kościołów stacyjnych archidiecezji warszawskiej.
Kard. Nycz papieskim legatem na stulecie archidiecezji katowickiej
Ojciec Święty mianował kard. Kazimierza Nycza, emerytowanego arcybiskupa metropolitę warszawskiego, swoim specjalnym wysłannikiem na obchody stulecia archidiecezji katowickiej, które odbędą się 11 czerwca 2025 r. – poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.
Ruszył ich Franciszek. Chcą wykrzyczeć na świat przesłanie pokoju
W czasie, gdy świat pogrążony jest w konfliktach, a wyścig zbrojeń zdaje się przybierać na sile, polski biznesmen i filantrop Jan Mrowca organizuje w Krakowie oraz w Rzymie i na sześciu kontynentach wielkie wydarzenie, które ma być głośnym wołaniem o pokój i miłosierdzie dla ludzkości. Zainspirował go do tego Papież Franciszek.
Jak dobrze przeżyć Wielki Tydzień? Czekają Ekstremalne Drogi Krzyżowe i Noc Konfesjonałów
W duchowym przygotowaniu do zbliżającego się Wielkiego Tygodnia pomóc może udział w Ekstremalnej Drodze Krzyżowej lub skorzystanie ze spowiedzi podczas Nocy Konfesjonałów. Mówili dziś o tym koordynatorzy obu coraz popularniejszych ogólnopolskich inicjatyw w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie.
Międzynarodowa dyskusja o “znakach czasu” w zsekularyzowanej Europie
Jednocząca się i zsekularyzowana Europa jako “znak czasu” dla Kościoła była tematem panelu – zorganizowanego w Warszawie w ramach konferencji „Metodologia czytania znaków czasu” – z udziałem przedstawicieli Kościoła z różnych części kontynentu. Wskazywano m.in. na ogarniające Europę zobojętnienie religijne, zanik głębokich relacji międzyludzkich na rzecz wirtualnych kontaktów oraz głód miłości trapiący młode pokolenie.
Nowa wizja przygotowania do małżeństwa
„Nie ślub jest celem, ale życie małżeńskie. Młodzi ludzie są zapraszani do tego, aby przygotować się do życia, do którego ślub jest jakby bramą” – mówi ks. dr Sławomir Jeziorski, dyrektor Instytutu Wyższych Studiów Teologicznych w Rzeszowie, współorganizator webinaru „Nowa wizja przygotowania do małżeństwa”. W rozmowie z KAI wyjaśnia, na czym polegają nowe propozycje przygotowania do małżeństwa i wskazuje na ich związek z katechumentalną dynamiką inicjacji chrześcijańskiej.
Ogłoszono temat tegorocznych obchodów Światowego Dnia Modlitw o Ochronę Świata Stworzonego
„Ziarna pokoju i nadziei” – to ogłoszony dziś przez Dykasterię do spraw Służby Integralnemu Rozwojowi Człowieka temat tegorocznych obchodów Światowego Dnia Modlitw o Ochronę Świata Stworzonego. Jak zaznaczono temat ten wybrał Ojciec Święty.
Papież zachęca, by cierpienie sprawiało rozwój człowieka
„Nie wykluczajmy cierpienia z naszych środowisk. Uczyńmy z niego raczej okazję do wspólnego wzrastania, aby pielęgnować nadzieję dzięki miłości, którą Bóg jako pierwszy rozlał w sercach naszych” – zaapelował Ojciec Święty do chorych i pracowników służby zdrowia. Przybyli oni do Rzymu na swe uroczystości jubileuszowe. Przygotowaną przez Franciszka homilię odczytał proprefekt Dykasterii do spraw Ewangelizacji, abp Rino Fisichella.
Bp Arkadiusz Okroj nowym biskupem toruńskim
Ojciec Święty Franciszek mianował biskupem toruńskim dotychczasowego biskupa pomocniczego diecezji pelplińskiej Arkadiusza Okroja – poinformował abp Antonio Guido Filipazzi, nuncjusz apostolski w Polsce.
Prezentacja polskiego tłumaczenia watykańskiego dokumentu o sztucznej inteligencji
O różnicach między sztuczną inteligencją a świadomością ludzką, o etycznych zagadnieniach związanych z użyciem sztucznej inteligencji oraz o tym, czy sztuczna inteligencja może mieć zastosowanie w duszpasterstwie – mówili uczestnicy konferencji prasowej „Kościół wobec AI”, podczas której zaprezentowano polskie tłumaczenie watykańskiego dokumentu nt. sztucznej inteligencji „Antiqua et nova”. W konferencji, które odbyła się w Sekretariacie KEP w Warszawie wzięli udział specjaliści od tematu sztucznej inteligencji: ks. dr hab. Józef Kloch, profesor UPJPII oraz prof. Jerzy Surma z SGH. Spotkanie poprowadził red. Tomasz Królak z KAI.