Świat
Nauki Jana Pawła II wpłynęły na wzrost dzietności w Ameryce Łacińskiej
Nawet ćwierć miliona dodatkowych narodzin mogło mieć miejsce w Ameryce Łacińskiej w wyniku nauk papieża Jana Pawła II, głoszonych podczas jego pielgrzymek – wynika z badania, przeprowadzonego przez naukowców z amerykańskiego Uniwersytetu Notre Dame w stanie Indiana. Analiza danych z 13 państw latynoamerykańskich sugeruje, że przesłanie polskiego papieża dotyczące małżeństwa, życia i wartości rodzinnych miało wymierny wpływ na decyzje prokreacyjne mieszkańców regionu.
Patriarcha ekumeniczny Bartłomiej laureatem Nagrody Templetona
Ekumeniczny patriarcha Konstantynopola, Bartłomiej został uhonorowany Nagrodą Templetona, nieoficjalnie zwaną „teologicznym Noblem”, za zaangażowanie na rzecz odpowiedzialnego stosunku do środowiska. Jak wynika z komunikatu prasowego opublikowanego 10 kwietnia na temat ceremonii wręczenia nagród, duchowy zwierzchnik około 300 milionów prawosławnych chrześcijan podejmuje od 30 lat wysiłki mające na celu zbudowanie pomostu między naukowym i duchowym rozumieniem natury.
Kościół w Nikaragui pod szczególnym nadzorem
Nikaraguańska policja wymaga od księży cotygodniowego stawiania się na komisariatach w celu przesłuchania oraz przedstawiania do wglądu swoich cotygodniowych homilii i listy zajęć. Działania te są następstwem lutowego oświadczenia rządu Nikaragui, które zagroziło, że reżim Ortegi może przestać uznawać nowe nominacje biskupie dokonane przez Watykan.
Biskup po przejściu na emeryturę wyruszył na misje
Były ordynariusz diecezji Guarda, w północno-wschodniej Portugalii, biskup Manuel Felício rozpoczął posługę misyjną w Angoli. Decyzję o pracy na misjach w tej byłej portugalskiej kolonii biskup podjął po przejściu na emeryturę. Podczas posługi na terenie angolskiej diecezji Sumbe, na zachodzie kraju, biskup Felício będzie współpracował z kapłanami Portugalskiego Stowarzyszenia Misyjnego, zwanych też Ojcami Misjonarzami Dobrej Nowiny. Zgromadzenie to zostało założone przez papieża Piusa XI w 1930 r. głównie do posługi misyjnej. Poza Portugalią i Angolą jego kapłani pracują również w Mozambiku, Zambii, Brazylii oraz w Japonii.
Biskupi modlą się za ofiary katastrofy w dyskotece
Po tragicznym zawaleniu się dachu dyskoteki w stolicy Dominikany, Santo Domingo we wtorek, biskupi tego karaibskiego państwa odprawili Mszę św. w intencji osób, które zginęły w wypadku. Według katolickiej agencji Aciprensa, biskup Bani i sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Dominikany, Faustino Burgos, uczcił również pamięć rannych, wszystkich krewnych i służb ratunkowych oraz wezwał do solidarności i współczucia z ofiarami katastrofy.
W Japonii odbyły się ogólnokrajowe rekolekcje dla grup modlitewnych Prawdziwe Życie w Bogu
W kościele paulistów „Sacra Familia” (Świętej Rodziny), 5 kwietnia, w Osace odbyły się pierwsze ogólnokrajowe rekolekcje dla członków grup modlitewnych Prawdziwe Życie w Bogu (TLIG). Założona na całym świecie przez grecka mistyczkę Vassulę Riden (1942-2024) ekumeniczna sieć wspólnot, stawia sobie za cel zwłaszcza modlitwę o „jedność podzielonego Ciała Chrystusa, jakim jest Kościół”.
Zmarł ks. Paul Breza, promotor kultury kaszubskiej i polskiej w USA
7 kwietnia 2025 r. w Winonie, w 88 roku życia zmarł ks. Paul Breza, niezwykle zasłużony dla podtrzymywania polskości i związków z Kaszubami lokalnej społeczności. Pochodził z rodziny emigrantów z Bytowa na Kaszubach. Prezydent RP w 2012 r. uhonorował go Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej, za wybitne zasługi w popularyzowaniu polskiej kultury i działalność na rzecz środowisk polonijnych.
Biskupi nie odnowią umowy z rządem ws. pomocy migrantom
Zawieszenie przez rząd Donalda Trumpa finansowania programów pomocy migrantom, prowadzonych m.in. przez Kościół katolicki, zmusiło amerykańskich biskupów do podjęcia decyzji o nieprzedłużaniu dotychczasowej umowy z władzami. Poinformował o tym abp Timothy Broglio, przewodniczący Konferencji Katolickich Biskupów Stanów Zjednoczonych (USCCB). Jednocześnie hierarcha zapowiedział, że episkopat zastanowi się, w jaki sposób nadal pomagać „ludziom uciekającym przed przemocą i prześladowaniami”.
Biskup Lewandowski pokieruje amerykańską diecezją
Papież Franciszek mianował bp. Bruce’a Lewandowskiego ordynariuszem diecezji Providence w stanie Rhode Island. Hierarcha ma polskie korzenie. Przez ostatnich pięć lat był biskupem pomocniczym archidiecezji Baltimore.
W Shinmeizan religie spotykają się, aby zrozumieć siebie nawzajem
W bujnych lasach wyspy Kiusiu, jednej z czterech głównych wysp w południowo-zachodniej części japońskiego archipelagu, w wiosce Heboura lub na tzw. „polanie ważek”, znajduje się miejsce, w którym „religie spotykają się ze sobą nie po to, by bronić swoich racji, ale by się zrozumieć”. Nazywa się ono Shinmeizan, co po japońsku oznacza „górę prawdziwego życia”. Jest to centrum duchowości i dialogu międzyreligijnego, które narodziło się w 1987 r. ze wspólnego marzenia katolickiego misjonarza ks. Franco Sottocornoli i buddyjskiego mnicha, czcigodnego Tairyu Furukawy, o stworzeniu „chrześcijańskiej gałęzi” świątyni Seimeizan-Schweitzer.