Ziemia Święta
Opat benedyktynów w Jerozolimie: rząd Niemiec wzywa mnichów do wyjazdu z Izraela
Niemieccy mnisi z benedyktyńskiego opactwa Dormitio nie opuszczą Izraela, mimo że domagał się tego rząd federalny. Opat benedyktynów z Jerozolimy o. Nikodem Schnabel ogłosił, że pomimo działań wojennych w Izraelu jego wspólnota monastyczna pozostanie w Jerozolimie.
Patriarcha Jerozolimy: w rocznicę 7 października wzywamy do pokoju
W oczekiwaniu na dzień modlitwy i pokuty w intencji pokoju, ustanowiony przez Papieża Franciszka na poniedziałek 7 października, kard. Pierbattista Pizzaballa OFM, łaciński patriarcha Jerozolimy, podzielił się z Vatican News swoimi refleksjami na temat 12 miesięcy wojny, cierpienia i strachu na Bliskim Wschodzie, które rozpoczęły się tragicznego dnia 7 października 2023 roku.
Papież Franciszek: Jerozolima należy do wszystkich
Jerozolima nie należy do nikogo, ale do wszystkich – przypomina Ojciec Święty w przedmowie do książki „Come un pellegrinaggio – I miei giorni in Terra Santa” („Jak pielgrzymka – Moje dni w Ziemi Świętej”) napisanej przez kustosza Ziemi Świętej o. Francesco Pattona wraz z dziennikarzem „L’Osservatore Romano” Roberto Ceterą. Książka została zaprezentowana w Bolonii, w niedzielę 29 września, w ramach Festiwalu Franciszkańskiego.
Kościoły Ziemi Świętej: niekończące się negocjacje, trzeba znaleźć drogę do pokoju
„Negocjacje w sprawie zawieszenia broni przeciągają się w nieskończoność, a przywódcy walczących stron wydają się być bardziej zainteresowani względami politycznymi niż zakończeniem tego dążenia do śmierci i zniszczenia”. Te słowa znalazły się w kolejnym wspólnym apelu patriarchów i zwierzchników wspólnot chrześcijańskich Ziemi Świętej, którzy wezwali do natychmiastowego osiągnięcia porozumienia w sprawie zawieszenia broni w Strefie Gazy i zakończenia wojny.
Kard. Pizzaballa: potrzebujemy nie tylko wiary, lecz także poznania Boga
Człowiek potrzebuje nie tylko wiary, która jest żywą i życiodajną relacją z Bogiem, lecz także poznania Boga – doświadczenia Jego interwencji, która zbawia i wyzwala, doświadczenia obecności, która nigdy nie opuszcza – stwierdza komentując fragment Ewangelii czytany w XXI niedzielę zwykł. roku B (25 sierpnia 2024 r. – J 6, 60-66) łaciński patriarcha Jerozolimy, kard. Pierbattista Pizzaballa OFM.
Kard. Pizzaballa: Jest nadzieja na porozumienie, które zakończy tę fazę wojny w Strefie Gazy
Jest nadzieja na porozumienie, które zakończy tę fazę wojny w Strefie Gazy, oddalając również perspektywę eskalacji konfliktu – powiedział w wywiadzie dla serwisu Vatican News Łaciński Patriarcha Jerozolimy kard. Pierbattista Pizzaballa OFM. Przestrzegł jednak przed złudzeniami, bo z drugiej strony „nie brakuje przeszkód, wciąż jest wiele trudności”.
Kard. Pizzaballa: wiara to wybór logiki Boga
„Wiara nie jest aktem intelektualnym, ale ciągłym przejściem między dwiema logikami, między dwoma wyborami: tym, który zaczyna się od Bożego daru i tym, który zaczyna się od nas samych i naszych poszukiwań” – wskazuje rozważając fragment Ewangelii (J 6,24-35) czytany w XVIII niedzielę zwykłą roku B (4 sierpnia 2024 r.) łaciński patriarcha Jerozolimy, kard. Pierbattista Pizzaballa OFM.
Jerozolima otrzyma monumentalny posąg Chrystusa
Wysoką na 10 metrów, szeroką na 7,5 metra i ważąca 4 400 kilogramów figurę zmartwychwstałego Jezusa chce postawić w Jerozolimie wikariusz kustodii Ziemi Świętej, o. Ibrahim Faltas OFM. Dzieło werońskiego rzeźbiarza Alessandro Mutto ma ozdobić dach franciszkańskiego Kolegium Terra Sancta w chrześcijańskiej dzielnicy Starego Miasta, poinformował w niedzielę izraelski dziennik „Jerusalem Post”.
Kard. Pizzaballa: Duch Święty sprawia, że Jezus żyje w nas
„Mówiąc nam o Chrystusie, świadcząc o Nim w nas, Duch nam Go daje, kształtuje Go w nas: przekazuje Go nam, to znaczy ofiarowuje nam Go jako możliwość życia, sprawia, że On żyje w nas” – stwierdza rozważając fragment Ewangelii czytany w uroczystość Zesłania Ducha Świętego, roku B (J 15,26-27; 16,12-15) łaciński Patriarcha Jerozolimy, kard. Pierbattista Pizzaballa OFM.
Cud Świętego Ognia rozpoczął prawosławną Wielkanoc
W Jerozolimie w prawosławną Wielką Sobotę w południe doszło do oczekiwanego w Wielkanoc Cudu Świętego Ognia. Dzwony Bazyliki Grobu Pańskiego ogłosiły zejście ognia o godzinie 14:14. Podczas ceremonii „Święty Ogień” z grobu Jezusa został przekazany przy głośnych okrzykach radości wiernym, którzy czekali na to od wielu godzin.