Instytut Zakonny Chemin Neuf przejął opiekę nad parafią w Wesołej k. Warszawy
04 września 2011 | 17:56 | mag Ⓒ Ⓟ
Abp Henryk Hoser przekazał dziś oficjalnie Kleryckiemu Instytutowi Zakonnemu Chemin Neuf opiekę nad parafią Opatrzności Bożej w Wesołej w Warszawie. Funkcję nowego proboszcza objął ojciec Mariusz Tłokiński. W posłudze duszpasterskiej będzie mu pomagał o. Sebastian Ostryński.
Podczas uroczystej Mszy św. bp warszawsko-praski zapewniał wiernych, że tradycyjna praca duszpasterska w parafii będzie kontynuowana. – Spotkania formacyjne dla kandydatów do bierzmowania, dzieci, ministrantów, opieka nad chorymi, nabożeństwa oraz wszystkie zwyczaje i tradycje miejscowe będą zachowane – powiedział abp Hoser. Ponadto wyraził nadzieję, że kapłani we współpracy ze Wspólnotą Chemin Neuf, do której przynależą, będą wprowadzali nowe, sprawdzone już w wielu miejscach rozwiązania duszpasterskie, takie jak sesje i weekendy „Kana” dla małżeństw, czy rekolekcje „Jerycho” dla młodzieży.
Abp Hoser podkreślił, że wychowanie dzieci i młodzieży powinno zmierzać do umiejscowienia w ich sercu Boga. Jak zaznaczył, jest to cel wszelkiej pedagogiki. – Jeżeli stracimy Go z serca wówczas, jak mówi Pismo Święte, nasze życie popadnie w ruinę – tłumaczył abp Hoser. Jego zdaniem, najwymowniejszym tego przykładem jest widoczny od lat kryzys dechrystianizacji, który dotarł już także do Polski. Towarzyszy mu pojawienie się niebezpiecznych prądów, do który można zaliczyć promowanie kultury homoseksualnej i ideologii gender, czyli płci kulturowej, która mówi, że człowiek ma prawo wybrać sobie płeć.
Mamy jednak wszystko, co potrzebne, aby pokonać zagrożenia – stwierdził abp Hoser. – Trzeba przeciwstawić się współczesnym tendencjom przez jedność i wierność. Jedność Kościoła i wierność Jezusowi Chrystusowi, który go założył.
Abp Hoser prosił także wiernych o modlitwę w intencji powołań kapłańskich. Jak podkreślił, „każdy kapłan jest cennym darem, ponieważ sprawując sakramenty aktualizuje osobę i działanie Jezusa Chrystusa w Kościele”.
Odwołując się do danych statystycznych arcybiskup stwierdził, że niestety diecezja warszawsko-praska w porównaniu z innymi w Polsce ma wciąż zbyt mało księży. – U nas na jednego kapłana przypada 2,5-3 tysięcy wiernych, podczas gdy na innych obszarach naszej Ojczyzny poniżej tysiąca – zauważył arcybiskup. Przypominając słowa proboszcza z Ars, który przestrzegał przed spoganieniem ludzi pozbawionych kapłana, abp Hoser apelował do wiernych o modlitwę o nowe powołania kapłańskie.
Wspólnota Chemin Neuf trafiła do Polski w 1996 roku. Dwa lata później bp Kazimierz Romaniuk powierzy jej prowadzenie Domowi Rekolekcyjnego w Wesołej. W 2003 roku kard. Józef Glemp przyjął w Polsce Instytut Zakonny Chemin Neuf, pozwalając na założenie domu zakonnego na terenie archidiecezji warszawskiej. W 2005 roku wspólnota została erygowana jako publiczne stowarzyszenie wiernych na terenie archidiecezji warszawskiej. Pięć lat później, we wrześniu 2009 roku, abp Hoser powierzył jej odpowiedzialność za parafię pw. Matki Bożej Fatimskiej w Mistowie, koło Mińska Mazowieckiego, gdzie proboszczem jest ksiądz z Instytutu Zakonnego Chemin Neuf.
W uroczystościach w Wesołej wziął między innymi udział o. Laurente Fabre – założyciel i odpowiedzialny za Wspólnotę Chemin Neuf.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.