Pomoc zakonów męskich dla uchodźców z Ukrainy
19 marca 2022 | 00:03 | Sekretariat KWPZM | Warszawa Ⓒ Ⓟ
Wedle najnowszych danych, w pomoc uchodźcom z Ukrainy zaangażowanych jest 156 męskich domów zakonnych, w których schronienie znalazło 3630 osób, z czego 1483 to dzieci.
POMOC W POLSCE
Aktualnie w bezpośrednią pomoc jest zaangażowanych: 156 domów zakonnych, w których schronienie znalazło 738 rodzin, 3630 osób, z czego 1483 to dzieci. W zakonnych parafiach i duszpasterstwach w 315 domach parafian przyjętych zostało ponad 300 rodzin, 1333 osób, z czego 518 to dzieci. 4 zakonne ośrodki przyjęły 61 niepełnosprawnych, z czego 37 to dzieci.
W 41 wspólnotach czy dziełach zakonnych wydawane są posiłki, których obecnie wydaje się już 5301 (rozpoczynano od kilku czy kilkunastu posiłków dziennie), a z dotychczasowej pomocy skorzystało szacunkowo już przynajmniej 13 675 osób. W 194 placówkach zakonnych wydano do tej pory 1868 paczek, a z tego rodzaju pomocy skorzystały już 2639 osób.
Domy, parafie, rektoraty i dzieła zakonne włączyły się w 30 miejscach w akcję Caritas Polska „paczka dla Ukrainy”, zbierając 1925 paczek, z których 735 już trafiło do magazynów Caritas. W 20 punktach na granicy działają zakonnicy, pomagając wielu osobom, we współpracy z 97 wolontariuszami związanymi z zakonami męskimi.
Z pomocą humanitarną na Ukrainę wyruszyły przynajmniej 56 samochodów, wioząc 239,7 t. darów (w transportach znalazły się m.in. leki, środki medyczne, żywność, generatory prądu, śpiwory, karimaty, koce, poduszki, kołdry, łóżka polowe, plecaki, bielizna i odzież, środki czystości, latarki, powerbanki, kosmetyki itp.).
Udzielono też w 20 miejscach innego rodzaju pomocy, z której skorzystało szacunkowo ok. 345 osób. W zakonnych placówkach organizowana jest opieka oraz zajęcia edukacyjno-rekreacyjne dla dzieci z Ukrainy (np. plastyczne, taniec, policyjne, szachowe, gry i zabawy) czy nauka języka angielskiego. Dzieci przyjmowane są do zakonnych przedszkoli i szkół. Wielu zakonników jako wolontariusze, znający język ukraiński, pomaga w rozlokowaniu uchodźców, współpracując z lokalnym Caritas w diecezjach.
Zakony i prowadzone przez nie dzieła udostępniają na bieżąco powierzchnie dla magazynowania pomocy na rzecz Caritas czy własnych działań. W kilku miejscach świadczona jest także pomoc prawna i psychologiczna oraz tłumaczenie dokumentów potrzebnych do pojęcia pracy. Uchodźcy korzystają z udostępnionego przez zakony transportu, aby nie tylko dotrzeć do miejsc zakwaterowania, ale także załatwić bieżące sprawy.
KARTY SIM DLA UCHODŹCÓW
KWPZM, we współpracy z ORANGE POLSKA SA, koordynuje i rozprowadza także karty telefoniczne PREPAID SIM dla uchodźców z Ukrainy, przybywających w naszych domach zakonnych i prowadzonych dziełach (na chwilę obecną rozprowadzonych jest już ponad 1500 szt.). Umożliwia to im kontakt z bliskimi w Ukrainie, znajomymi na terenie Polski a korzystając z internetu dowiedzieć się bieżących informacji. Procedura jest przyspieszona, gdyż wystarczy przesłanie zeskanowanego odpowiedniego formularza rejestracyjnego, by uaktywnić kartę a dopiero później stosowne dokumenty w formie papierowej dostarczane są koordynatorowi tego projektu ze strony sekretariatu KWPZM. Szczegółowa informacja na ten temat zawarta w rozsyłanej wewnętrzną droga korespondencji oraz zamieszczane w „Biuletynie Tygodniowym CIZ”.
POMOC W UKRAINIE
Wiele wspólnot życia konsekrowanego ma zakonników pracujących na Ukrainie, zarówno w miejscach objętych bezpośrednimi działaniami wojennymi, jak i poza nimi. Także i tym kanałem świadczona jest bezpośrednia pomoc poszkodowanym oraz wewnętrznym uchodźcom.
Bieżące informacje o pomocy niesionej przez zakony męskie ludziom potrzebującym, zwłaszcza na miejscu w Ukrainie, można znaleźć na podstronie internetowej „Życie Zakonne. Serwis Informacyjny Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich w Polsce”: https://www.zyciezakonne.pl/dzialy/wiadomosci/zakony-dla-ukrainy/
Działalność wspierana jest przez wyznaczonego koordynatora ogólnopolskiego dla zakonów męskich, który w „Biuletynach – Pomoc Ukrainie” (do tej pory wysłano ich 27) dostarcza do poszczególnych jednostek informacje przekazywane przez organa państwowe i Caritas Polska.
We współpracy z prawnikami przygotowywane zostały analizy przepisów prawnych podpisanej 13.03.2022 roku specustawy, aby dać domom i dziełom zakonnym niezbędne narzędzia do skutecznej pomocy uchodźcom z Ukrainy.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.