Dzieci pierwszokomunijne pielgrzymowały do Janowa Lubelskiego
28 maja 2017 | 14:09 | Janów Lubelski / apis / bd Ⓒ Ⓟ
Ponad 600 dzieci pierwszokomunijnych wzięło udział 27 maja w diecezjalnej pielgrzymce do sanktuarium Matki Bożej Łaskawej – Różańcowej w Janowie Lubelskim. Wraz z rodzicami, duszpasterzami i katechetami dziękowały Bogu za dar Eucharystii.
Uroczystej Mszy św. przewodniczył ks. Marek Kumór, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa, który podczas homilii przypominając dzieciom o wczorajszym święcie wszystkich mam, wskazywał, by nie zapominać o tej szczególnej Niebieskiej Matce.
– Ona nas wszystkich bardzo kocha i chce, aby nasze serca pozostawały całe życie tak piękne i święte, jak wasze serca po pierwszej komunii świętej – mówił kaznodzieja.
Po Mszy św. był czas na poczęstunek i zwiedzanie sanktuarium. Dzieci z grup duszpasterskich zaprezentowały spektakl teatralny o objawieniach w Fatimie. Pierwszokomunijna pielgrzymka zakończyła się maryjnym nabożeństwem i procesją.
Historia parafii św. Jana Chrzciciela w Janowie Lubelskim sięga 1326 r. Obecny kościół murowany został zbudowany przez dominikanów w latach 1694-1724, którzy zostali sprowadzeni przez wojewodę sandomierskiego Jana Zamojskiego Sobiepana.
Ofiarowany przez niego cudowny obraz Matki Bożej Łaskawej Różańcowej został oddany ich opiece. Parafia posiada akta parafialne od 1795 r.
Początek szczególnego kultu Matki Bożej w Janowie Lubelskim sięga pierwszej połowy XVII wieku, kiedy to miały miejsce pierwsze objawienia Matki Bożej i uzyskane tu łaski i uzdrowienia. Wszelkie łaski uznane za nadprzyrodzone zawarte są w księdze cudów i łask zapisywanej przez dominikanów przez 141 lat.
Obraz Matki Bożej Łaskawej – Różańcowej został uznany przez komisję duchownych za cudowny, a orzeczenie tej komisji potwierdził biskup i oficjał lubelski Stanisław Raymud Jezierski 8 grudnia 1762 r. Wizerunek janowski wpisany został na listę cudownych obrazów w Polsce i znalazł swoje miejsce w literaturze i opracowaniach.
Obraz wykonany został w połowie XVII wieku na wzór słynnego wizerunku Matki Bożej Śnieżnej z kościoła Santa Maria Maggiore w Rzymie.
Na koronację Matki Bożej Łaskawej – Różańcowej, która odbyła się 8 września 1985 r. przybyło ponad 100 tys. pielgrzymów.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.