Jarosław: 15-lecie Diecezjalnego Radia Ave Maria
09 grudnia 2008 | 10:21 | ks. pb Ⓒ Ⓟ
Piętnaście lat temu, dokładnie 24 grudnia, po raz pierwszy wierni Archidiecezji Przemyskiej mogli usłyszeć na falach radiowych Mszę świętą o północy – pasterkę. Rozgłośnia powstała z inicjatywy proboszcza parafii pw. Królowej Polski w Jarosławiu, Mariana Rajchela. W ten sposób spełnił on swoje marzenie, by w Mszy św. mogli wysłuchać także chorzy, cierpiący, inwalidzi i wszyscy inni, którzy nie mogli bezpośrednio uczestniczyć w liturgii.
Sygnał radiowy docierał nie tylko do Jarosławia, ale i sąsiednich miejscowości. Poprzez kolejne lata rozgłośnia rozwijała się coraz bardziej. Obecnie istnieją trzy odrębne ośrodki, w Krośnie, Jarosławiu i Przemyślu.
Pierwsza zgodę na utworzenie radia metropolita przemyski abp Józef Michalik wydał 20 października 1993 r., a 6 grudnia 1993 r. napisał: „Z nadzieją witam inicjatywę organizowania stacji nadawczej radia katolickiego przy parafii Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Jarosławiu”.
Studio zostało umiejscowione w wieży kościoła, a podczas wizyty parafialnej w maju 1994 abp Michalik poświęcił rozgłośnię. Program stopniowo powiększał się o modlitwy wieczorne, wiadomości, lekturę, Msze św. w dni powszednie i w niedziele z kościoła Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, audycje muzyczne, samorządowe, wychowawcze, audycje Akcji Katolickiej, „Radio Młodych”.
W marcu 2006 roku zwiększono czas nadawania z 3 do 15 godz. na dobę, zaś we wrześniu 1998 r. studio zostało przeniesione do Ośrodka Formacji i Kultury Chrześcijańskiej im. Anny Jenke w Jarosławiu, gdzie znajduje się do dziś.
W dziękczynnej Mszy świętej w Kościele św. Mikołaja w Jarosławiu, metropolita przemyski wyraził wielką wdzięczność księdzu prałatowi Rajchelowi oraz wszystkim, którzy włączyli się w tę metodę ewangelizacji.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.