„Jasełka” Malczewskiego na kartce świątecznej polskiej ambasady w Watykanie
26 grudnia 2023 | 18:01 | rm | Radom Ⓒ Ⓟ
Obraz Jacka Malczewskiego znalazł się na świątecznej kartce Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej przy Stolicy Apostolskiej. Radomskie Muzeum poświęcone wybitnemu przedstawicielowi symbolizmu przełomu XIX i XX wieku pochwaliło się, że w tym roku trafiła do placówki wyjątkowa kartka z życzeniami od wyjątkowego nadawcy.
– Jesteśmy zaszczyceni, dumni i szczęśliwi, że obraz „Jasełka” z 1888 roku, który możecie Państwo podziwiać w Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu, znalazł się na karcie z życzeniami z okazji Świąt Bożego Narodzenia Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej przy Stolicy Apostolskiej. Dzięki temu życzenia wraz reprodukcją „Jasełek” rozesłane zostaną na wszystkie kontynenty świata – możemy przeczytać w mediach społecznościowych radomskiego muzeum.
Obraz „Jasełka” z 1888 roku to dzieło, które zajmuje wyjątkowe miejsce w twórczości Jacka Malczewskiego. Zawiera nie tylko motywy znane w twórczości artysty, takie jak mity, ludowość, czy patriotyzm, ale również nawiązuje do Bożego Narodzenia. Na obrazie Malczewski namalował dziewięciu pasterzy, którzy są zapatrzeni w Dzieciątko Jezus.
Michalina Janoszanka, malarka i pisarka w Wielkim Tercjarzu poświęconym Malczewskiemu napisała, że w obrazie całą treść skierowano w wyrazie twarzy pasterzy, którzy przyszli z pokłonem. „Taki zachwyt, taka radość i uwielbienie na ich twarzy, że zdaje się, jakoby cały obraz śpiewał „Bóg się rodzi”. Dzieciątka Bożego i Jego Matki, a przecież rozpłakana radość i zachowanie się tych prostaczków, tak wyraźnie świadczy, że to dziecko, w sianku niewidoczne – to Bóg”.
Warto zaznaczyć, że obraz „Jasełka” występuje również pod nazwami „Boże narodzenie”, „Pokłon pasterzy” i „Szopka”.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.