„Jasełka Tradycyjne” dla polskich i czeskich widzów
05 stycznia 2024 | 13:24 | rk | Cieszyn Ⓒ Ⓟ
Ponad 100 aktorów amatorów w różnym wieku po raz kolejny wystawia „Jasełka Tradycyjne”, gromadzące niezmiennie od ponad 35 lat wyjątkowo liczną publiczność z terenów całej diecezji bielsko-żywieckiej i innych zakątków Polski. Widowisko muzyczne, z oryginalnym scenariuszem, pełne rozmachu inscenizacyjnego, wykorzystujące szereg elementów regionalnych, przygotowuje co roku Zespół Teatralny Parafii św. Elżbiety w Cieszynie. Spektakl cieszy się olbrzymim powodzeniem, także wśród czeskich sąsiadów.
Reżyserka i pomysłodawczyni cieszyńskiego przedstawiania, elżbietanka s. Jadwiga Wyrozumska, która w 2017 roku otrzymała odznakę „Zasłużony dla Kultury Polskiej’”, nadaną jej przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, podkreśla, że jasełka te nie są zwykłym przedstawieniem teatralnym, lecz rodzajem świadectwa występujących aktorów i ich rodzin.
Od 1990 r. jasełka oglądać można w cieszyńskim teatrze od 11 do 22 stycznia. W tym roku jasełkowa opowieść o narodzeniu Jezusa Chrystusa zaprezentowana zostanie kilkanaście razy. Pełne rozmachu inscenizacyjnego i kunsztownej oprawy muzycznej przedstawienie na deskach Teatru im. Adama Mickiewicza w Cieszynie co roku oklaskuje kilka tysięcy osób z całej Polski oraz Czech. Większość przybywa do teatru całymi rodzinami. Świąteczną opowieść za każdym razem kończy wspólne kolędowanie.
O wolne bilety można pytać pod numerem telefonu: 601 452 716.
Dyrektor Muzeum Auschwitz-Birkenau: każde użycie słów dehumanizujących jest pierwszym krokiem do tragedii
Siostra Jadwiga jest także twórczynią granego nieprzerwanie od prawie 40 lat Misterium Męki Pańskiej. Przygoda teatralna zakonnicy rozpoczęła się jeszcze w okresie postulatu. W 1974 r. wspólnie z dziewczęcą scholą zrealizowała sztukę o Bernadetcie Soubirous, a następnie o św. Genowefie. Wkrótce wystawiono także inscenizowaną drogę krzyżową. Wyreżyserowała następnie, grane do dziś, Misterium Męki Pańskiej, a w 1987 r. „Gościa oczekiwanego” Zofii Kossak-Szczuckiej. Zrealizowała też specjalny program poświęcony Janowi Pawłowi II.
Jadwiga – laureatka Nagrody św. Maksymiliana Kolbego diecezji bielsko-żywieckiej – była organizatorką prestiżowego wydarzenia Europassion 2016, jakie odbyło się w Cieszynie z udziałem zespołów teatralnych z całej Europy. W 2000 roku Zespół Teatralny pod kierownictwem s. Jadwigi został włączony do Europejskiej Wspólnoty Misterium Męki Pańskiej, gromadzącej elitarne wspólnoty teatralne, spotykające się corocznie w innym kraju europejskim.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.