Jasna Góra: Pielgrzymka Stowarzyszenia Rodzina Więźniarek Niemieckiego Obozu Koncentracyjnego Ravensbrück
09 kwietnia 2022 | 16:30 | Biuro Prasowe @JasnaGóraNews/mir | Częstochowa Ⓒ Ⓟ
O tym, że wolność jest zadaniem, a strach i lęk nie mogą nas zdominować, człowiek może wybrać dobro, a jego siłą jest wiara przypomnieli na Jasnej Górze przedstawiciele Stowarzyszenia Rodzina Więźniarek Niemieckiego Obozu Koncentracyjnego Ravensbrück.
Maria Lorens wiceprezes Stowarzyszenia, córka więźniarki Katarzyny Matei, zwróciła uwagę, że echo głosu więźniarek o tym, że człowiek może wybrać dobro, nie milknie. Przypomniała za św. Janem Pawłem II, że wolność nie jest dana raz na zawsze, ale jest zadana. Teraz to zadanie podejmuje naród ukraiński.
– To pragnienie wolności, które jest w ludziach, które jest w narodzie ukraińskim, niweluje wszystkie zaszłości. Jestem dumna z Polski, jestem dumna, że jestem Polką, gdy widzę, w jaki sposób zwykli ludzie, moi rodacy, my wszyscy, ogarniamy troską i pomagamy uciekinierom z Ukrainy. Polskie kobiety z dziećmi w czasie drugiej wojny światowej nie miały gdzie uciec – powiedziała Maria Lorens.
Przedstawiciele Stowarzyszenia modlili się także modliły się także w Kaplicy pamięci Narodu, gdzie znajduje się niezwykłe wotum złożone podczas ubiegłorocznej majowej pielgrzymki.
Wotum, które ma kształt róży wykonanej z alabastru. Podtrzymuje ona naczynie z ziemią z prochami rozstrzelanych dziewcząt i kobiet z Ravensbrück zebranymi na cmentarzu komunalnym w Fürstenbergu Havel. Ziemia z tego grobu z kawałkiem sprzączki, guzika, który nie spłonął w krematorium, grobu naszych dziewczyn, które umierały z Polską, z Bogiem i z tęsknotą za rodziną na ustach wrócila tutaj, w ręce Jasnogórskiej Pani – powiedziała Maria Lorens, córka harcerki „Murów” – drużyny działającej w obozie od 31 listopada 1941r.
Pierwsza pielgrzymka więźniarek do Sanktuarium odbyła się w maju 1946 roku. To już w obozie przyrzekano Matce Bożej dziękczynną pielgrzymkę pątniczą po szczęśliwym powrocie do Ojczyzny. Inicjatorką spotkań na Jasnej Górze była śp. Józefa Kantor, harcerka ze Śląska, więziona przez cały okres okupacji w obozie Ravensbrück. Była nazywana „proboszczem w pasiaku”, ponieważ w obozie organizowała modlitwy, a później pielgrzymki. „Pielgrzymkę ślubowaną” kontynuują rodziny i przyjaciele.
„Wtłoczone za gruby mur obozu koncentracyjnego, wśród grozy szalejącego terroru hitlerowskiego – my – numery ravensbruckie – złożyłyśmy ufności w Miłosierdziu Bożym i w opiece Matki Najświętszej” – brzmiał początek ślubowania więźniarek.
Hitlerowski obóz w Ravensbrück przeznaczony był wyłącznie dla kobiet. Założono go w marcu 1939 r. w Meklemburgii. W latach 1942-1944 przeprowadzano w nim zbrodnicze eksperymenty pseudomedyczne, prawie wyłącznie na młodych Polkach, więźniarkach politycznych.
Co trzecia więźniarka spośród 132 tys. 27 narodowości, była Polką, a wśród nich m. in.: bł. Natalia Tułasiewicz, dr Wanda Półtawska, prof. Karolina Lanckorońska, malarka Maja Berezowska oraz aktorka Zofia Rysiówna.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.