Program uroczystości Wniebowzięcia NMP na Jasnej Górze
14 sierpnia 2020 | 01:30 | it | Częstochowa Ⓒ Ⓟ
Wieczór uwielbienia z udziałem artystów i pielgrzymów oraz dziękczynna modlitwa za Jana Pawła II i Ojczyznę z Sumą o godz. 11.00 złożą się m.in. na obchody uroczystości Wniebowzięcia NMP na Jasnej Górze. Na odpust wciąż przybywają uczestnicy pieszych pielgrzymek, którzy w większości, ze względu na pandemię, odbywają jedynie duchowe rekolekcje lub przemierzali niewielkie odcinki pielgrzymiej drogi.
Uroczystość Wniebowzięcia NMP, 15 sierpnia, to na Jasnej Górze jeden z największych odpustów. Zwykle docierało na niego ok. 100 tys. pieszych pielgrzymów. I choć jest ich teraz zdecydowanie mniej, to i tak pątnicy dominują, a biorąc pod uwagę ogólną sytuację w kraju, widać wielką potrzebę Polaków także do publicznego wyznawania swojej wiary i determinację, by i w tym trudnym czasie spotkać się z Jasnogórską Maryją.
Świętowanie ku czci Matki Bożej Wniebowziętej rozpocznie się już w wigilię uroczystości, 14 sierpnia. O godz. 18.30 Mszy św. przewodniczyć ma kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski. Tego dnia na Jasną Górę wejdą przedstawiciele pielgrzymek pieszych, które wyruszają ze stolicy, w tym paulińska 309. Warszawska Pielgrzymka Piesza nazywana „matką innych”. Po Mszy św. modlitwę uwielbienia poprowadzi na szczycie zespół „Mocni w Duchu”.
Apelem Jasnogórskim o 21.00 rozpocznie się transmitowany przez TVP1 wieczór uwielbienia „Abba Ojcze”, w czasie którego ulubione pieśni i piosenki św. Jana Pawła II śpiewać będą polscy artyści i pielgrzymi. Już sam tytuł wydarzenia ma swoją wymowę. Nawiązuje bowiem do VI Światowego Dnia Młodzieży, który odbył się na Jasnej Górze pod przewodnictwem Jana Pawła II w 1991r. i był wydarzeniem przełomowym dla całego Kościoła, bo po raz pierwszy w spotkaniu młodych wzięli udział przedstawiciele Europy Wschodniej i Zachodniej.
Ogromnych rozmiarów scena już stoi na błoniach. W przygotowanym przez Telewizję Polską widowisku muzycznym wystąpi plejada polskich gwiazd m.in.: zespół Pectus, Halina Mlynkova czy Łukasz Zagrobelny. Artystom towarzyszyć będą dzieci z Jasnogórskiej Szkoły Muzycznej. Prowadzącymi będą Rafał Brzozowski i Piotr Rubik.
– To nie będzie koncert, ale spotkanie modlitewne z akcentem artystycznym – powiedział Mariusz Książek z Fundacji Niedziela. Instytut Mediów, która jest współorganizatorem wydarzenia. Podkreślił, że „to na naszym pokoleniu spoczywa obowiązek przekazywania dziedzictwa św. Jana Pawła II a Niedziela jako tygodnik katolicki ma wyjątkową papieską misję”.
Prawdopodobnie TVP w programie 1 po raz pierwszy na żywo transmitować będzie Apel. Wieczorną modlitwą Polaków rozpocznie się wieczór uwielbienia za życie i pontyfikat papieża z Polski oraz zwycięską bitwę warszawską nazywaną Cudem nad Wisłą.
– Inicjatywa tego wydarzenia zrodziła się już dawno temu, jeszcze przed pandemią koronawirusa. Chcieliśmy tutaj, na Jasnej Górze, w wyjątkowy sposób uczcić świętego Jana Pawła II, największego z jasnogórskich pielgrzymów – powiedział o. Waldemar Pastusiak, kustosz Sanktuarium.
– To spotkanie muzyczne przygotowywane było od dawna, jednak prace organizacyjne spowolnił koronawirus, ale cieszymy się, że Telewizja Polska stanęła na wysokości zadania i udało się sfinalizować przygotowanie tego wydarzenia, które chcieliśmy, by było wyjątkowe – dodał o. kustosz.
Podkreślił, że „gwiazdy będą animowały wspólny śpiew pieśni, których teksty wyświetlane będą na ekranach i znajdą się także w specjalnych śpiewnikach rozdawanych pielgrzymom, bo bardzo zależy nam na tym, by to było wspólne uczczenie Jana Pawła II, wpisane w historię naszej Ojczyzny”.
Spotkanie uwielbieniowe zakończy Msza św. o godz. 23.00.
W uroczystość Wniebowzięcia, 15 sierpnia na szczycie o godz. 8.00 odprawiona zostanie Msza św. z udziałem warszawskich pielgrzymów z homilią przeora Jasnej Góry, o. Samuela Pacholskiego.
O 10.00 rozpocznie się modlitwa za Ojczyznę animowana przez uczniów Katolickiego Liceum Ogólnokształcące w Częstochowie, Jasnogórski Kwartet Wokalny „Cantus” i Jasnogórski Oktet Dęty.
O 11.00 Sumie pontyfikalnej przewodniczyć ma i homilię wygłosić abp Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce.
O godz. 14.30 na wałach jasnogórskich poprowadzona zostanie droga krzyżowa, o 16.00 różaniec, 18.30 procesja eucharystyczna a o 19.00 Msza św. z homilią abp. Wacława Depo, metropolity częstochowskiego.
O 21.00 Apel Jasnogórski z racji święta Wojska Polskiego poprowadzi biskup polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek. W modlitwie weźmie udział Kompania Honorowa Wojska Polskiego.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.