Jasna Góra: z udziałem tysięcy pielgrzymów trwa modlitwa za prześladowanych (opis)
26 sierpnia 2014 | 15:03 | it Ⓒ Ⓟ
Z jasnogórskiego wzgórza wołamy dziś o pokój dla naszych sióstr i braci, którzy cierpią prześladowania z powodu Chrystusa i Jego Ewangelii – powiedział w Sanktuarium Prymas Polski abp Wojciech Polak. Z udziałem metropolity Bagdadu abp. Jeana Sleimana, polskich biskupów i mimo deszczu, ponad 70 tys. wiernych, na Jasnej Górze odbyły się główne uroczystości Matki Bożej Częstochowskiej. Tegoroczne święto upływa w duchowej łączności z Kościołem prześladowanym na Bliskim Wschodzie.
W homilii podczas Sumy odpustowej abp Wojciech Polak podkreślił, że „naszą pamięcią i sercem obejmujemy dziś wszystkich braci i siostry w wierze, widząc ich tragiczny los, słuchając dramatycznych apeli i próśb, otwierając się na ich rozpaczliwe wołanie: nie zostawiajcie nas samych”. – Dzisiaj jednoczymy się w wołaniu do Matki Pana, aby dała ocalenie irackim, syryjskim, palestyńskim a także afrykańskim chrześcijanom tak, jak kiedyś ocaliła chrześcijaństwo w Polsce – przypomniał Prymas.
Za papieżem Franciszkiem kaznodzieja przypomniał, że “nie można szerzyć nienawiści w imię Boga, nie można prowadzić wojny w imię Boga”. – To jakaś straszna karykatura Boga. I to jednocześnie jakaś obrzydliwa karykatura człowieka, który posługuje się Bogiem przeciw drugiemu – powiedział abp Polak.
Kaznodzieja modlił się, by “Jasnogórska Królowa, Matka Kościoła uprosiła nam “zapał zmartwychwstałych, by nieść wszystkim Ewangelię życia zwyciężającą śmierć”.
Za dzień modlitwy za Kościół prześladowany podziękował Polakom abp Jean Sleiman z Iraku. Metropolita Bagdadu mówił o wielkiej katastrofie humanitarnej na Bliskim Wschodzie, gdzie na skutek terroryzmu islamskiego setki tysięcy ludzi tracą swoje domy, ale wskazał też na wielką falę nienawiści do chrześcijan. – Mamy takie wrażenie, że różne siły czynią wszystko, aby wymazać istnienie chrześcijaństwa z tego obszaru, gdzie istniało od dwóch tysięcy lat – mówił arcybiskup, ale dodawał: „w kontekście tych prześladowań, cierpień odnawiamy naszą wiarę i ciągle przypominamy sobie tę rzeczywistość, że to Chrystus jest Panem historii”.
Mszę św. licznie koncelebrowali kardynałowie, arcybiskupi i biskupi – na czele z przewodniczącym Episkopatu Polski abp. Stanisławem Gądeckim – którzy wczoraj na Jasnej Górze brali udział w obradach Rady Biskupów Diecezjalnych.
Dzisiejszą Sumę odpustową na szczycie Jasnej Góry poprzedziła modlitwa o pokój dla świata w duchowej łączności z papieżem Franciszkiem „Królowo Polski uproś pokój naszym Dniom”.
Modlitwę za chrześcijan prześladowanych w różnych częściach globu i o pokój na świecie w ciągu ostatnich dni niosło także na Jasną Górę ponad 35 tys. uczestników pieszych pielgrzymek, którzy dotarli na dzisiejszą uroczystość.
Dzisiejsze święto Matki Bożej Częstochowskiej ma przede wszystkim charakter dziękczynienia za szczególną rolę Maryi w dziejach całego Narodu, jest też wyrazem czci dla Matki Bożej obecnej w znaku jasnogórskiego obrazu.
Na program jasnogórskich uroczystości, obok Mszy św. celebrowanej z udziałem Episkopatu Polski, złożą się także Droga Krzyżowa, o 16.15 Różaniec, o godz. 18.30 procesja eucharystyczna a o godz. 19.00 rozpocznie się Msza św. z homilią abp. Wacława Depo, metropolity częstochowskiego. Święto zakończy się uroczystym Apelem Jasnogórskim.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.