Biskupi zakończyli swoje rekolekcje
24 listopada 2017 | 09:01 | Jasna Góra / it / mz Ⓒ Ⓟ
Na Jasnej Górze zakończyły się doroczne rekolekcje polskich biskupów. Uwieńczyła je Msza św. pod przewodnictwem Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka, w intencji zmarłych pasterzy Kościoła w Polsce.
Dni skupienia odbywały się pod hasłem „Według miary daru Chrystusowego” a prowadził je ks. prałat Paweł Ptasznik z Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej, bliski współpracownik trzech papieży. Lekturą towarzyszącą biskupom była książka „Wstańcie, chodźmy!” Jana Pawła II traktująca także o biskupstwie ks. Karola Wojtyły.
Podczas Mszy św. celebrowanej za zmarłych biskupów Prymas Polski abp Wojciech Polak przypomniał, że „przechodząc od śmierci do życia, Jezus pociąga nas za sobą ku życiu wiecznemu”. – Przyjmując tę zwycięską miłość paschalną prosimy, by swoim światłem opromienił naszych zmarłych współbraci w biskupstwie – mówił na początku Eucharystii abp Polak. Następnie, zgodnie ze zwyczajem, wyczytywał imiona i nazwiska zmarłych kardynałów, arcybiskupów i biskupów, nie tylko tych, którzy odeszli w minionym roku, ale poczynając od tych, którzy służyli Kościołowi w Polsce po II wojnie światowej.
– To był czas wyciszenia, uspokojenia i szukania tego, co najważniejsze, czyli bliskości z Jezusem i Maryją – powiedział katowicki biskup pomocniczy Adam Wodarczyk. Dodał, że bardzo ważne było doświadczenie przeżywania wspólnoty z braćmi biskupami. – Naszym przewodnikiem był znakomity człowiek, który tak wiele mógł zaczerpnąć od św. Jana Pawła II, jego bliski współpracownik – dodał.
Podkreślił, że przedstawił on zarówno teologiczne, jak i praktyczne propozycje, które na pewno są inspirujące. – Teraz zaczyna się to, co najważniejsze, by to, co było przeżyciem tych rekolekcji przekładać na codzienność – powiedział biskup.
Czytaj także: Rada Stała KEP na Jasnej Górze
– Ten czas kilku dni pozwolił nam wniknąć w tematy bardzo dla nas ważne. Mowa była o tym, kim powinien być biskup w diecezji jako ojciec i pasterz dla kapłanów, ale i dla ludu Bożego – powiedział biskup pomocniczy diecezji kaliskiej Łukasz Buzun. Podkreślił, że rekolekcjonista bardzo zachęcał do większego zaangażowania w modlitwę do Ducha Świętego, którego rok przeżywać będziemy już wkrótce. – On jest za mało obecny w naszym życiu, w życiu każdego chrześcijanina i jest to dla nas wielkie wyzwanie – przyzywać obecności Ducha Świętego i praktykowanie modlitwy, niezależnie od tego jaką posługę się pełni – powiedział bp Buzun.
W rekolekcjach biskupów uczestniczył niemal cały Episkopat, co stanowi swoisty fenomen wśród różnych Konferencji na świecie. Wśród biskupów byli i tacy, którzy odbywali je po raz pierwszy. To biskupi, którzy niedawno przyjęli sakrę albo, jak biskup nominat Andrzej Kaleta z Kielc, dopiero ją przyjmą. Dla „młodych” pasterzy był to wyjątkowy czas nie tylko ze względu na charakter modlitewny dni skupienia, ale również była to okazja do poznania Konferencji Episkopatu Polski i uczenia się, czerpiąc z doświadczenia innych.
W programie rekolekcji tradycyjnie znalazło się osiem nauk, które głosił ks. prałat Paweł Ptasznik z Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej. Pierwsza, poniedziałkowa konferencja zatytułowana była „Ja jestem drogą, prawdą i życiem” (J 14, 6).
We wtorek biskupi wysłuchali kolejnych trzech refleksji: „Być w tym, co należy do Ojca” (por. Łk 2, 49); „Innego Parakleta dam Wam – On was wszystkiego nauczy” (J 14, 16.26) oraz „To czyńcie na Moją pamiątkę” (Łk 22, 19).
W środę następnych trzech: „Którym odpuścicie grzechy, są im odpuszczone” (J 20, 23); „O cokolwiek prosić Mnie będziecie w imię moje, Ja to spełnię” (J 14, 14) oraz „Idźcie i głoście: bliskie jest Królestwo niebieskie” (Mt 10, 7). Ostatniego dnia rekolekcji ks. Ptasznik wygłosił konferencję „Zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie” (J 2, 5). Środa była dla biskupów dniem sakramentu pokuty.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.