Jerozolima: tysiące Żydów na święcie Szałasów
02 października 2001 | 11:01 | mar/ts //mr Ⓒ Ⓟ
Tysiące Żydów obchodzi w Jerozolimie Sukkot, czyli święto Szałasów, znane w Polsce jako Kuczki. Szałasy pojawiły się także w przydomowych ogródkach, a nawet… na balkonach.
Obchody tego najbardziej radosnego w judaizmie święta potrwają 8 dni. Sukkot to jedno z trzech „świąt pielgrzymowania” (obok Pesach i Szawuot), gdy pobożni Żydzi powinni udać się do Jerozolimy. Plac przed Ścianą Płaczu jest nieustannie przepełniony modlącymi się wśród tańców i śpiewów wyznawcami różnych orientacji judaizmu.
W tym roku dostęp do Ściany Płaczu będzie częściowo utrudniony, gdyż właśnie rozpoczęto prace renowacyjne. Policja jerozolimska przedsięwzięła także w rejonie Wzgórza Świątynnego środki ostrożności, aby zapobiec ewentualnym palestyńskim zamachom i aktom zbrojnym przeciw ludności żydowskiej.
Święto Sukkot ma swój biblijny rodowód i opisane jest w Księdze Kapłańskiej. Przypomina Żydom wyjście z Egiptu i wędrówkę ku Ziemi Obiecanej przez pustynię, kiedy zamieszkiwali w szałasach. Na pamiątkę tamtego wydarzenia wiele rodzin żydowskich buduje świąteczne szałasy.
Okres święta Sukkot widoczny jest w całym Izraelu, dzięki sukkom (szałasom lub namiotom) wznoszonym obok domów, na podwórzach, płaskich dachach lub na balkonach. Dachy szałasów sporządza się z gałęzi palmowych, tak, aby przezierał przez nie księżyc i gwiazdy – wtedy dopiero szałas jest „ortodoksyjny”, gdyż ponad sklepieniem uczynionym przez człowieka widać sklepienie niebieskie stworzone przez Boga.
Nakaz budowania sukk wypełniają Żydzi religijni i ortodoksyjni, ale szałasy wznoszone są także – jako element folkloru – przez niereligijnych Izraelczyków. Wnętrza szałasów przyozdobione są kwiatami, owocami, zielonymi gałązkami oraz świecidełkami.
Religijni Żydzi przez osiem świątecznych dni w sukkach modlą się, spożywają posiłki, przyjmują gości, śpiewają i bawią się. W synagogach odbywają się specjalne ceremonie: czerpanie wody, procesja, wśród śpiewu psalmów oraz błogosławieństwo bukietami.
Ostatni dzień święta to Simchat Tora – święto radości Tory, czyli Pięcioksięgu Mojżeszowego i wtedy odbywają się wokół synagog i na ulicach uroczyste procesje – radosne, pełne śpiewów i tańców – podczas których niesione są na czele zwoje Tory.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.