Jubileusz 40-lecia wspólnot L’Arche w Polsce
15 września 2021 | 14:14 | md (KAI) | Śledziejowice Ⓒ Ⓟ
40 lat oznacza zwykle kryzys wieku średniego, ale u nas to jest druga młodość – mówi Agnieszka Karolak, dyrektor krajowy L’Arche w Polsce. W podkrakowskich Śledziejowicach odbyły się obchody jubileuszu 40-lecia pierwszego domu wspólnoty w Polsce.
Ze względu na panującą pandemię, jubileusz miał kameralny charakter. Członkowie wspólnot z całej Polski łączyli się ze Śledziejowicami dzięki transmisji w internecie.
Mszę św. w kościele Matki Bożej Pocieszenia w Czarnochowicach odprawił związany od lat ze śledziejowicką Arką o. Andrzej Kostecki OP, obecnie posługujący na Węgrzech. – Świętowanie jest kluczem do Arki. Oczywiście budowanie relacji, bycie ze sobą na dobre i na złe, jest ważne, ale najpiękniejsze w Arce jest świętowanie tego, że jest obok mnie drugi człowiek, który jest piękny w swoim ubóstwie i ograniczeniach. Jego piękno możemy wydobyć, będąc z nim. To świętowanie drugiego człowieka – podkreślał w homilii.
– Arka w Polsce jest po to, aby to było miejsce modlitwy, abyście modlili się za siebie, uświęcali miejsce, w którym jesteście, i modlili się za cały świat – mówił, nawiązując do słów o. Wojciecha Giertycha OP, które przekazał na jubileusz 40-lecia: „Najważniejsza rzecz: Pan Bóg najbardziej ceni sobie modlitwę ubogiego”.
Po Mszy św. odbył się krótki koncert, a potem wspólny posiłek i świętowanie. Był również jubileuszowy tort i życzenia od wspólnot z całej Polski, które ofiarowały Śledziejowicom obrus na stół w planowanym nowym domu. – Stół jest ważnym miejscem w naszych wspólnotach. Przy stole świętujemy, rozmawiamy o sprawach ważnych, planujemy – uzasadniała Agnieszka Karolak, dyrektor krajowy L’Arche w Polsce.
– Wciąż dojrzewamy. 40 lat oznacza zwykle kryzys wieku średniego, ale u nas to jest druga młodość. Świadomie wracamy do przeszłości, budujemy na niej. Dowodem na to, że to, co robimy, ma głęboki sens, jest powstawanie grup założycielskich – oceniała. Obecnie takie grupy są dwie: w Bydgoszczy i Opolu. Jak dodała, grupy te mogły się wycofać po tym, gdy wybuchł kryzys związany z Jeanem Vanierem, założycielem wspólnot. – A jednak widziały, że to jest coś więcej niż dzieło jednego człowieka To jest dzieło Boga. Historia Arki to dzieje każdego z nas, nie mamy żadnych wątpliwości – zauważyła.
Wojciech Zieliński związany jest a Arką od lat 80. ub. wieku. – Widzę rolę Arki nie tylko w zajmowaniu się osobami z niepełnosprawnością, ale w pokazywaniu podmiotowości tych osób – podkreślał. Jak wspomniał, przez domy Arki przewinęły się tysiące wolontariuszy. – Cokolwiek się wydarzy w ich życiu, będą wierzący czy niewierzący, tutaj dotknęli czystego dobra. To zostawia ślad w każdym człowieku – przekonywał.
Dom w Śledziejowicach był pierwszą wspólnotą francuskiej l’Arche w krajach Europy Wschodniej i Środkowej. Założycielkami wspólnoty były Małe Siostry Jezusa: Wanda i Bożena oraz Helena, siostra Wandy z niepełnosprawnością intelektualną. Mimo zakazu ówczesnych władz państwowych, dotyczącego zakładania tego typu instytucji w naszym kraju, dom powstał w wyniku porozumienia przedstawicieli francuskiej wspólnoty l’Arche z metropolitą krakowskim kard. Franciszkiem Macharskim, przy jego znacznej pomocy.
Od początku w domu Effatha zamieszkało 5 osób z niepełnosprawnościami i tyle samo asystentów. Razem mieszkali, pracowali i modlili się. Wkrótce założono warsztaty, w których mieszkańcy domu wykonują m.in.: ikony, świece i okolicznościowe kartki pocztowe. W grudniu 1989 roku zarejestrowano Fundację L’Arche.
W Polsce istnieje 5 wspólnot: w Śledziejowicach (1981), Poznaniu (1994), Wrocławiu (2003), Warszawie (2012) i Gdyni (2020). Dziś życie tętni w 8 domach typu rodzinnego, mieszkaniach chronionych, Środowiskowym Domu Samopomocy, Warsztatach Terapii Zajęciowej i w 3 innych działających przy wspólnotach pracowniach terapeutycznych. Co roku Arka wspiera coraz więcej osób z niepełnosprawnością i ich rodziny w ramach projektów usług asystenckich. Dwie kolejne grupy, w Opolu i Bydgoszczy, są na etapie przekształcenia swojego marzenia o powstaniu nowej wspólnoty L’Arche, w konkretny projekt. Planowana jest ponadto budowa nowego domu w mateczniku polskiej Arki, czyli w Śledziejowicach.
L’ Arche, założona przez Jeana Vaniera, jest międzynarodowym ruchem, którego celem jest tworzenie wspólnot z osobami z niepełnosprawnością intelektualną.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.