Dziś konferencja prasowa przed Dniem Migranta i Uchodźcy
21 września 2020 | 03:30 | rl (KAI) / hsz, pz | Warszawa Ⓒ Ⓟ
W Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski odbędzie się, 21 września, konferencja prasowa przed 106. Światowym Dniem Migranta i Uchodźcy. W wydarzeniu wezmą udział m.in. bp Krzysztof Zadarko, biskup pomocniczy diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej i delegat KEP ds. imigracji oraz o. Jacek Gniadek SVD, dyrektor Werbistowskiego Centrum Migranta Fu Shenfu. Początek o godz. 13.00.
106. Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy przypada w niedzielę, 27 września. W orędziu na ten Dzień, zatytułowanym „Jak Jezus Chrystus, zmuszeni do ucieczki”, papież Franciszek zaapelował o dostrzeżenie w przesiedleńcach wewnętrznych Jezusa zmuszonego do ucieczki. „Musimy nauczyć się dzielić, aby razem się rozwijać, nie pomijając nikogo. Pandemia przypomniała nam, że wszyscy jesteśmy w tej samej łodzi. Zdanie sobie sprawy, że mamy wspólne troski i obawy, ukazało nam po raz kolejny, że nikt nie może ocalić się sam” – napisał w swoim orędziu papież Franciszek.
Katolicka Agencja Informacyjna zaprasza na konferencję prasową przed 106. Światowym Dniem Migranta i Uchodźcy. Odbędzie się ona 21 września (poniedziałek) o godz. 13.00 w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie (Skwer Kard. S. Wyszyńskiego 6).
W spotkaniu udział wezmą: bp Krzysztof Zadarko, biskup pomocniczy diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej i delegat KEP ds. imigracji; s. Dolores Zok SSpS, przełożona prowincji polskiej Zgromadzenia Misyjnego Służebnic Ducha Świętego; o. Jacek Gniadek SVD, dyrektor Werbistowskiego Centrum Migranta Fu Shenfu oraz o. Krzysztof Malejko SVD, duszpasterz Wietnamczyków przy Werbistowskim Centrum Migranta Fu Shenfu.
Podczas konferencji orędzie papieża Franciszka omówi bp Krzysztof Zadarko, natomiast o. Jacek Gniadek podzieli się swoim doświadczeniem obecności w ostatnich dniach wśród uchodźców w Grecji.
Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy obchodzony jest od 1914 roku. Jest on pomyślany jako odpowiednia okazja dla pobudzenia wspólnot chrześcijańskich do odpowiedzialności wobec braci migrantów oraz do obowiązku współdziałania w rozwiązywaniu ich różnorakich problemów.
Według raportu „Global Trends” Wysokiego komisarza Narodów Zjednoczonych do spraw uchodźców (UNHCR) w 2019 r. ze swoich ojczyzn uciekło 79,5 miliona osób – ponad jeden procent światowej populacji. To prawie o 9 milionów więcej niż w 2018 roku. W ciągu ostatnich dziesięciu lat liczba ta wzrosła prawie dwukrotnie.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.