Kalisz: transmisja Mszy św. w TVP Polonia z Diecezjalnego Sanktuarium Miłosierdzia Bożego
26 stycznia 2025 | 15:03 | ek | Kalisz Ⓒ Ⓟ
– Słowo Boże ma moc, jest odpowiedzią na nasze dylematy, znaki zapytania i różnorakie rozterki – mówił ks. prał. Paweł Kostrzewa, który przewodniczył Eucharystii w Diecezjalnym Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Kaliszu. Mszę św. w Niedzielę Słowa Bożego transmitowała TVP Polonia.
W homilii celebrans podkreślał, że często mimo słuchania Pisma Świętego, udziału w lekcjach religii zdarza się, że człowiek odchodzi od Kościoła. – W ostatnim czasie wielu młodych i nie tylko rezygnuje z bycia w Kościele, dzieci ręką rodziców wypisują się z lekcji religii. Wiele osób mówi, że religia im nic nie daje, że nie doświadczają mocy Słowa Bożego – ubolewał ks. Kostrzewa.
Akcentował, że Jezus w każdej chwili może dotknąć serca człowieka i sprawić, że zmieni swoje życie. – Jezus także dzisiaj może kogoś dotknąć, przemówić do jego serca. Może ktoś dojść do wniosku, że Słowo Boże dotyka bardzo mocno, sprawia, że ktoś nie chce już być rozdarty wewnętrznie, że zdecyduje, że wróci na katechezę, że zmieni swoje postępowanie, które jest drogą do smutku na twarzy czy może nawet depresji prowadzącej często do odebrania sobie życia – przekonywał kaznodzieja.
Zachęcał wiernych, aby pochylali się nad Słowem Bożym. – Chciejmy Słowem Bożym przejąć się, ukochać je, odnaleźć na naszych półkach i nie tylko wystawiać w czasie wizyty duszpasterskiej, ale nim karmić się każdego dnia. Wtedy zaczniemy odkrywać, że Słowo Boże ma moc, jest odpowiedzią na nasze dylematy, znaki zapytania i różnorakie rozterki – podkreślił kustosz Diecezjalnego Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Kaliszu.
Kościół Miłosierdzia Bożego w Kaliszu pod względem architektonicznym jest ewenementem na skalę światową. To perła architektury postmodernizmu. Ze specjalistycznego punktu widzenia odnotować należy, że świątynia nie ma żadnych filarów ani podpór, co zawdzięcza idealnemu kształtowi hiperboloidy parabolicznej.
25 września 1952 r. bp Franciszek Korszyński wydał dekret o powołaniu w Kaliszu nowej parafii. Kościół został zbudowany dopiero w latach 1977-1993. 18 grudnia 1983 r. bp Jan Zaręba poświęcił dolny kościół, gdzie rozpoczęto sprawowanie liturgii. 26 września 1993 r. biskup kaliski Stanisław Napierała dokonał konsekracji górnego kościoła i ogłosił świątynię Diecezjalnym Sanktuarium Miłosierdzia Bożego. W dolnym kościele znajduje się Kaplica Wieczystej Adoracji, w której od prawie dwóch lat wierni mogą modlić się 24 godziny na dobę.
Diecezjalne Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Kaliszu biskup kaliski Damian Bryl ustanowił świątynią jubileuszową na Rok Jubileuszowy.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.