Kalwaria Pacławska: zakończyło się 27. Franciszkańskie Spotkanie Młodych (opis)
26 lipca 2014 | 13:29 | pab Ⓒ Ⓟ
Wolność była tematem 27. Franciszkańskiego Spotkania Młodych (FSM) 20-26 lipca w Kalwarii Pacławskiej k. Przemyśla. Uczestnikom z całej Polski, których było ok. 1200, o swoim życiu i wierze opowiadali aktorzy, artyści kabaretowi, dziennikarze i muzycy.
Wolność była tematem przewodnim tegorocznego 27. Franciszkańskiego Spotkania Młodych (FSM), które odbyło się w dniach 20-26 lipca w Kalwarii Pacławskiej k. Przemyśla. Uczestniczyło w nim ok. 1200 osób z całej Polski. Z uczestnikami spotkali się aktorzy, artyści kabaretowi, dziennikarze i muzycy, którzy opowiadali o swoim życiu i wierze.
Ks. Marian Rajchel, od wielu lat egzorcysta w archidiecezji przemyskiej, zwracał uwagę, że potrzeba radykalnego zerwania ze złem, aby nie dawać mu żadnej przestrzeni do działania. – Nie ma żadnego kompromisu ze złem. Każdy kompromis ze złem, czyli ze złym duchem, jest naszą przegraną, i to już na starcie. Nikt się nie może umówić, żeby cokolwiek ze złem wygrać – mówił. Egzorcysta przestrzegał przed okultyzmem, jasnowidztwem czy przedmiotami, które mają przynosić szczęście. – W XXI wieku wracamy dobrowolnie z chrześcijaństwa do pogaństwa. Tylko i wyłącznie Bóg może człowieka zbawić, od zła nikt inny nie wybawi – powiedział. Duchowny zapewniał, że Bóg nigdy nie zmęczy się zbawianiem człowieka, zawsze kocha i zawsze przebacza.
Biskup pomocniczy z Przemyśla Stanisław Jamrozek przypomniał pytanie, zadane kiedyś przez św. Franciszka: „Co chcesz Panie, abym czynił?”. – Tak się zachowuje człowiek wolny. Wolność dzieci Bożych będzie polegała na tym, że nie idę za tym, co bym chciał czynić, ale za tym, czego pragnie ode mnie Chrystus. Jeśli będę zadawał pytanie Panu, On pokaże, co mam wypełnić, i będę człowiekiem szczęśliwym – zapewniał.
Aktorzy Jerzy Zelnik i Radosław Pazura podkreślali, że rolą człowieka wierzącego jest dawanie świadectwa także tam, gdzie ludzie mają inne poglądy. Znani z kabaretu "Mumio" Jadwiga i Dariusz Basińscy opowiadali o swojej rodzinie, podkreślając, że dzieci są dla nich ogromną radością i wyrazem zaufania Pana Boga do nich.
Czwartek był poświęcony szczególnie refleksji nad różnymi rodzajami powołania. O. Marcin Załuski mówił o charyzmacie franciszkańskim, w który mocno wpisuje się cierpienie i krzyż. Kapłan przypominał również, że powołań jest wiele i każdy musi się modlić o odnalezienie własnej drogi. O powołaniu do małżeństwa opowiadali Małgorzata i Tomasz Terlikowscy. Pokazali, jak wygląda punkt widzenia mężczyzny i kobiety na wspólne życie, podając przy tym wiele zabawnych przykładów z własnego doświadczenia. Dziennikarze Joanna Kryńska i Marcin Żebrowski opowiadali o swoim życiu prywatnym i zawodowym. O pracy reporterskiej mówił także Bogdan Zalewski.
Raper Dobromir „Mak” Makowski, uwikłany niegdyś w zażywanie narkotyków, przedstawił swoje świadectwo uzależnienia i wyjścia z nałogu. – Dzisiaj w mojej wolności każdego dnia decyduję się być człowiekiem, który podaje rękę drugiemu człowiekowi – powiedział „Mak”.
Według uczestników FSM, temat tegorocznego Spotkania jest bardzo bliski młodzieży. – Nasze pokolenie mówi, że wolność jest najważniejsza, ale ta wolność nie zawsze jest dobrze rozumiana. Myślę, że tutaj właśnie możemy zobaczyć wolność prawdziwą, a nie złudną, która jest teraz pokazywana i promowana – mówi Michalina. – Myślę, że wolność jest naszym wielkim darem od Boga i bardzo podoba mi się to hasło, bo mogę się głębiej zastanowić, czym ona jest i w jaki sposób chciałabym ją wykorzystać – dodaje Anna.
Każdego dnia odprawiana była Msza św. oraz tematyczne nabożeństwo, z bardzo bogatą oprawą. Był czas na spowiedź i indywidualne rozmowy.
Organizatorzy zadbali także o część rozrywkową. Z koncertami wystąpili: Fioretti, PANdamusic, Full Power Spirit, 40 i 30 na 70. oraz duet RYMcerze, czyli Bęsiu i DJ Yonas. Były także seanse filmowe.
FSM jest najstarszym ogólnopolskim spotkaniem chrześcijańskiej młodzieży. Pierwsze odbyło się w 1988 r. z inicjatywy franciszkanina o. Ryszarda Wróbla. Od tamtej pory w każde wakacje gromadzi kilka tysięcy młodych ludzi z całego kraju. Odbywa się w malowniczo położonej Kalwarii Pacławskiej koło Przemyśla, u podnóża Bieszczad, tuż przy granicy z Ukrainą. Większość uczestników nocuje na polu namiotowym. W Kalwarii jest także Dom Pielgrzyma, ze stołówką, w której można zawsze zjeść ciepły posiłek.
Organizatorem Franciszkańskich Spotkań Młodych jest krakowska Prowincja Franciszkanów oraz Sanktuarium Męki Pańskiej i Matki Bożej Kalwaryjskiej w Kalwarii Pacławskiej.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.