Kard. Dziwisz: Kościół nadal zachowuje wzruszającą pamięć o pasterzu „z dalekiego kraju”
02 kwietnia 2025 | 19:44 | Vatican News PL | Watykan Ⓒ Ⓟ

„Kościół nadal zachowuje wzruszającą pamięć o pasterzu, który przybył do Rzymu „z dalekiego kraju”, ale po długim pontyfikacie, na przełomie drugiego i trzeciego tysiąclecia chrześcijaństwa, stał się bliski milionom serc wiernych na całym świecie” – powiedział kard. Stanisław Dziwisz na początku Mszy św. w Bazylice św. Piotra w 20. rocznicę śmierci św. Jana Pawła II. Metropolita krakowski senior i osobisty sekretarz Papieża Polaka do 2 kwietnia 2005 r. podziękował wszystkim zgromadzonym za obecność na Eucharystii.
Kard. Stanisław Dziwisz powiedział:
Bracia i siostry,
2 kwietnia 2005 roku, w wigilię święta Miłosierdzia Bożego, zakończył się ziemski etap życia i służby Papieża Jana Pawła II. Minęło dwadzieścia lat od tego dnia, a Kościół nadal zachowuje wzruszającą pamięć o pasterzu, który przybył do Rzymu „z dalekiego kraju”, ale po długim pontyfikacie, na przełomie drugiego i trzeciego tysiąclecia chrześcijaństwa, stał się bliski milionom serc wiernych na całym świecie.
Świadczy o tym nasza dzisiejsza obecność oraz modlitwa w Bazylice Świętego Piotra Apostoła, wzniesionej na jego grobie, w której spoczęły także doczesne szczątki świętego Jana Pawła II. Wierzymy głęboko, że On sam towarzyszy nam teraz z wysoka, wspierając cały Kościół w jego pielgrzymowaniu do wieczności.
Jesteśmy wdzięczni Księdzu Kardynałowi Pietro Parolinowi – Sekretarzowi Stanu – za przewodniczenie dziękczynnej Eucharystii. Sercem jesteśmy z Ojcem Świętym Franciszkiem. Wiemy, że w tej godzinie łączył się z nami duchowo. Modlimy się o zdrowie i siły dla niego, by przewodził Kościołowi pielgrzymującemu w Roku Jubileuszowym pod znakiem nadziei, w tych trudnych dla Kościoła i dla świata czasach.
Dziękuję!
Dziękuję wszystkim uczestnikom dzisiejszej Eucharystii. Dziękuję Księżom Kardynałom, Arcybiskupom i Biskupom, kapłanom, siostrom i braciom zakonnym oraz wszystkim wiernym z Rzymu, z Włoch i z wielu krajów świata, także z Polski. Z wielką wdzięcznością dziękuję Pani Premier włoskiego rządu Giorgi Meloni z delegacją Rządu Republiki Włoskiej, Ambasadorom wielu krajów akredytowanym przy Stolicy Świętej oraz wszystkim pielgrzymom, którzy zechcieli złączyć się z nami w dziękczynnej modlitwie.
Bardzo dziękuję za obecność Polaków z Polski i emigracji, władzom Małopolski i Krakowa.
W swoim testamencie, już w pierwszych latach pontyfikatu, Jan Paweł II napisał, że nie wie, kiedy nastąpi „ostateczne wezwanie”, ale pragnie „całkowicie zdać się na wolę Pana. On sam zdecyduje, kiedy i jak mam zakończyć moje ziemskie życie i pasterzowanie”. Wyraził również ufność, że Chrystus uczyni jego śmierć „pożyteczną dla tej największej sprawy, której staram się służyć: dla zbawienia ludzi, dla ocalenia rodziny ludzkiej, a w niej dla wszystkich narodów i ludów […], dla sprawy Kościoła, dla chwały Boga samego” (6 III 1979; 24 II – 1 III 1980).
Dzisiaj wiemy, kiedy została zamknięta księga życia Jana Pawła II. Jesteśmy również świadomi, ile owoców przynosi jego świętość. Wierzymy głęboko, że – jak powiedział w dniu jego pogrzebu kardynał Joseph Ratzinger – święty Papież „stoi teraz w oknie domu Ojca, widzi nas i nam błogosławi” (8 IV 2005).
Jeszcze raz i z całego serca dziękuję wszystkim za obecność w tej bazylice i wspólną modlitwę!
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.