Kard. Hollerich: święcenie diakonis i żonatych mężczyzn grozi schizmą
01 lutego 2022 | 16:42 | st (KAI/ACI Stampa) | Luksemburg Ⓒ Ⓟ
Reformy w Kościele katolickim wymagają „stabilnych podstaw”, a jeśli dojdzie do święcenia diakonis oraz mężczyzn żonatych (viri probati) to może zaistnieć poważne „niebezpieczeństwo schizmy” – stwierdził w wywiadzie opublikowanym w lutowym numerze niemieckiego czasopisma Herder Korrespondenz kardynał Jean-Claude Hollerich SJ – przewodniczący Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE).
63-letni purpurat, który będzie jedną z głównych postaci Synodu Biskupów o synodalności zaznaczył, że chociaż osobiście nie jest przeciwnikiem ewentualnego święcenia diakonis czy mężczyzn żonatych na kapłanów, to jednak reformy wymagają stabilnej podstawy. „Gdyby teraz papież po prostu pozwolił na viri probati i diakonisy, ryzyko schizmy byłoby wielkie” – przestrzegł. Przypomniał, że nie chodzi tylko o sytuację w Niemczech, gdzie być może tylko niewielka część by się odwróciła. W Afryce czy w krajach takich jak Francja, wielu biskupów może się z tym nie zgadzać” – powiedział.
W lipcu ubiegłego roku papież Franciszek mianował kardynała Hollericha relatorem generalnym XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów, które odbędzie się w Watykanie w październiku 2023 roku.
Kardynał Hollerich zwraca uwagę, że papież Franciszek został źle zrozumiany. „Ojciec Święty nie ma nic przeciwko konserwatystom, jeśli uczą się od życia. Podobnie, nie ma nic przeciwko reformatorom, jeśli biorą pod uwagę cały Kościół. A papież nie lubi wewnętrznych walk w Kościele” – podkreślił. „Niekiedy mam wrażenie, że niemieccy biskupi nie rozumieją papieża. Papież nie jest liberalny, jest radykalny. Zmiana pochodzi z radykalizmu Ewangelii” – dodał. Zaznaczył, że reforma strukturalna jest konieczna, ale potrzebny jest także konsensus.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.