Kard. Kazimierz Nycz zainaugurował w swojej rodzinnej parafii Rok Święty 2025
30 grudnia 2024 | 12:00 | rk | Stara Wieś Ⓒ Ⓟ
Metropolita warszawski senior kard. Kazimierz Nycz, zainaugurował 29 grudnia w swojej rodzinnej parafii w Starej Wsi, Rok Święty 2025. Do drewnianego kościoła procesjonalnie wniesiono krzyż i ewangeliarz – znaki obchodzonego Jubileuszu, które proboszcz ks. Szymon Tracz, po okazaniu wiernym, umieścił na bocznym ołtarzu różańcowym z wizerunkiem Matki Boskiej Starowiejskiej. Będą one towarzyszyć wiernym przez cały rok.
W homilii kardynał nawiązał do znaków i zachęcił, by poprzez rozważanie Ewangelii Jezusa jeszcze lepiej starali się zrozumieć Jego krzyż, mękę i zmartwychwstanie.
Odnosząc się do niedzielnego święta Świętej Rodziny – Jezusa, Maryi i Józefa – przywołał głębokie przesłanie homilii papieża św. Pawła VI, wygłoszonej w Nazarecie 5 stycznia 1964 roku. Papież wskazał wówczas, iż dom Świętej Rodziny to szkoła milczenia, które pozwala prowadzić głębokie życie duchowe, szkoła życia rodzinnego w miłości i wreszcie szkoła pracy z jej wielką wartością, jaką niesie człowiekowi.
Ks. Tracz przyznał, że był to historyczny moment dla starowiejskiej parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego. „Tak ważne dla całego Kościoła wydarzenie zainaugurował bliski współpracownik papieża Franciszka – kardynał Świętego Kościoła Rzymskiego” – podsumował.
Kard. Kazimierz Nycz urodził się w Starej Wsi. Uczęszczał do szkoły podstawowej w pobliskich Wilamowicach. Liceum ukończył w Czechowicach-Dziedzicach. Studiował w seminarium duchownym w Krakowie. 20 maja 1973 r. przyjął święcenia kapłańskie.
Kościół w Starej Wsi został wzniesiony w 1522 roku i konsekrowany w 1530 roku. Starowiejska parafia, dzięki misjom dominikańskim w XVII wieku, ma także drugie wezwanie – Matki Bożej Różańcowej. Powstał wtedy barokowy ołtarz boczny ze średniowiecznym obrazem Matki Bożej z Dzieciątkiem, znanym jako Matka Boża Starowiejska.
Wioska, niegdyś jedna z najstarszych osad księstwa oświęcimskiego, należy do gminy Wilamowice, w której urodził się św. abp Józef Bilczewski. Niektórzy mieszkańcy tych terenów wciąż mówią oryginalnym dialektem wilamowskim, będącym mieszaniną języków anglosaskich, duńskich, holenderskich i germańskich. Według naukowców powstał on z języka flamandzkiego. Ponad 700 lat temu przodkowie dzisiejszych mieszkańców Wilamowic i Starej Wsi przywędrowali tu z Flandrii, uciekając przed prześladowaniami religijnymi.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.