Kard. Marx: głos wiary chrześcijańskiej ważniejszy niż kiedykolwiek dotąd
14 lutego 2024 | 19:55 | ts | Monachium Ⓒ Ⓟ
W Monachium obraduje międzynarodowe sympozjum teologów i etyków, które omawia zasady zrównoważonego pokoju dla Europy. Otwierając obrady kardynał Reinhard Marx zaproponował utworzenie Międzynarodowej Katolickiej Federacji Pokoju.
Według metropolity Monachium i Fryzyngi, wspólnota świata jest obecnie uwikłana w „niemal beznadziejną spiralę rosnącej eskalacji przemocy”. W związku z tym głos wiary chrześcijańskiej jest bardziej potrzebny niż kiedykolwiek. „Wzywa on do pokoju, pojednania, rozsądku i przezwyciężenia przemocy, ale także uznaje prawo do samoobrony i międzynarodową odpowiedzialność za ochronę”, powiedział kard. Marx.
Jednocześnie zaapelował o właściwe połączenie determinacji i rozwagi. „Determinacji, aby skutecznie bronić wartości godności ludzkiej, wolności i demokracji oraz solidarnie stanąć razem, a także rozwagi i dyplomatycznej mądrości, aby uniknąć i przezwyciężyć zbiorową wrogość i eskalację” – powiedział niemiecki purpurat.
Arcybiskup Monachium i Fryzyngi wyraził swoje poglądy w przemówieniu powitalnym na konferencji „Wyzwania rosyjskiej wojny przeciwko Ukrainie i etyczne zasady trwałego pokoju w Europie”. Organizatorami dwudniowego sympozjum są: Uniwersytet Ludwika Maksymiliana w Monachium, Ukraiński Uniwersytet Katolicki we Lwowie i Uniwersytet Notre Dame z USA.
„Chrześcijańska etyka pokoju nie jest naiwna, bierze pod uwagę ludzką tendencję do przemocy i opiera się na sile pojednania”, podkreślił kard. Marx. W tym kontekście przypomniał powstanie Sojuszu Pokoju Katolików Niemieckich po I wojnie światowej i przedstawił ideę „nowego Międzynarodowego Sojuszu Pokoju Katolików”. „W dzisiejszych czasach kluczową rolę mogą odegrać również dialog ekumeniczny z prawosławnymi siostrami i braćmi oraz dialog z różnymi przedstawicielami islamu. Przede wszystkim jednak religia nie może być nadużywana do usprawiedliwiania wojny i wrogości” – stwierdził kard. Marx.
Monika Horna-Cieślak: traktuję Kościół katolicki jak partnera do rozmowy o przeciwdziałaniu wykorzystywaniu seksualnemu
Zdaniem metropolity Monachium konflikt w Afganistanie pokazał w sposób wzorcowy, że „chociaż zachodnie mocarstwa są dobrze wyposażone w broń, to brakuje profesjonalizacji zarządzania konfliktami w społeczeństwie obywatelskim w celu zagwarantowania trwałego pokoju”. Natomiast celem musi być „trwały pokój”, który można osiągnąć jedynie dzięki międzynarodowej solidarności i aktywnemu udziałowi społeczeństwa obywatelskiego.
Przemoc i łamanie praw człowieka muszą być rozpoznawane na wczesnym etapie, uważa kard. Marx. Jego zdaniem, należy stawiać opór ideologiom, represyjnym formom polityki i marginalizacji. Ponadto należy podjąć ostre działania przeciwko manipulowaniu opinią publiczną w mediach cyfrowych, w cieniu których rozprzestrzeniają się nacjonalistyczno-agresywne wzorce myślowe. Dlatego ważne jest, aby zdecydowanie przeciwdziałać uogólnionym stereotypom wroga i rozumieć międzynarodowe porozumienie jako wyzwanie, które w coraz większym stopniu obejmuje politykę rozwojową, klimatyczną i migracyjną. Tylko w ten sposób świat może osiągnąć sprawiedliwy i trwały pokój.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.