Kardynał Reinhard Marx ostrzega: Unia Europejska może się rozpaść. Zagrożeniem „etniczny nacjonalizm”
01 lipca 2024 | 17:00 | tom | Monachium Ⓒ Ⓟ
Niemiecki kardynał Reinhard Marx jest zaniepokojony sytuacją Unii Europejskiej (UE). Ten pokojowy projekt jest zagrożony przez „etniczny nacjonalizm”, ostrzegł arcybiskup Monachium i Fryzyngi podczas Mszy św. w monachijskiej Bazylice św. Bonifacego w niedzielę wieczorem. Została ona odprawiona w intencji znanego niemieckiego publicysty Fritza Gerlicha (1883-1934), który został zamordowany 90 lat temu w obozie koncentracyjnym w Dachau.
Kardynał wyznał, że sam był i jest „entuzjastycznym Europejczykiem”. Kiedy jego ojciec odwiedził go podczas studiów w Paryżu, było dla niego „radością” zobaczyć, co „wprawiło Europę w ruch po wojnie”. Dodał, że nie jest pewne, „czy to się uda, czy nie rozpadnie się ponownie”, jeśli „etniczny nacjonalizm” będzie propagowany przez partie takie jak Alternatywa dla Niemiec (AfD).
Etniczny nacjonalizm i chrześcijaństwo są nie do pogodzenia
Kard. Marx podkreślił, że nie jest to „jeszcze” opinia większości ludzi. Ale musimy być przytomni. „Fritz Gerlich również dziś pisałby przytomne artykuły, ale wyraźnie! I to jest to, co musimy teraz zrobić” – zaapelował kard. Marx. Przypomniał jednogłośne oświadczenie Konferencji Biskupów Niemiec: „Etniczny nacjonalizm i chrześcijaństwo są nie do pogodzenia. Kropka.”
„Jeszcze przed dojściem Hitlera do władzy, było wystarczająco dużo ludzi, Fritz Gerlich był jednym z nich, którzy dali to jasno do zrozumienia: Hitler oznacza wojnę, ucisk i terror” – powiedział kardynał. Gerlich, którego proces beatyfikacyjny jest w toku, był z urodzenia „protestantem, kalwinistą, a także dość zaciekłym nacjonalistą”. Jego spotkanie z Therese Neumann, znaną jako katolicka mistyczka pod imieniem Resl von Konnersreuth, i kręgiem wokół niej doprowadziło do „jego nawrócenia”, które nie prowadziło „z dala od problemów świata”, „ale wręcz przeciwnie”.
Mistycyzm chrześcijański otwiera nam oczy
Kard. Marx wyjaśnił: „Chrześcijański mistycyzm otwiera nam oczy na trudną sytuację i wyzwania świata”. Dla Gerlicha było jasne, „że to, co robił nazistowski reżim, było całkowicie niezgodne z chrześcijańskim poglądem na człowieczeństwo”. Nie bez powodu Hitler kazał, aby dawano mu do czytania każdy numer czasopisma „Der Gerade Weg”, za które odpowiadał Gerlich. Od marca 1933 r. dziennikarz Gerlich był więziony bez procesu. Był wielokrotnie i ciężko torturowany, przeniesiony do Dachau w nocy 1 lipca 1934 r. i tam rozstrzelany.
„Musimy przeciwstawić się początkom. Zaczyna się od myślenia, od rozmowy” – podkreślił kardynał. Ostrzegł, że nie wierzy, że historia po prostu się powtarza, „ale zawsze istnieją tendencje do obrania złych ścieżek, do dzielenia ludzi na różne klasy”. „Zawsze istnieje pokusa dominacji nad innymi, a tym samym zastąpienia sprawiedliwości władzą” – podkreślił arcybiskup Monachium i Fryzyngi.
Historyk Fritz Gerlich był w latach 1920-tych redaktorem naczelnym „Münchner Neuesten Nachrichten”, poprzedniczki jednej z największych niemieckich gazet „Süddeutsche Zeitung”. W późniejszych latach był wydawcą pisma, któremu nadał tytuł „Der gerade Weg” (Prosta droga). Stanowiło ono dla niego platformę dla ostrych ataków publicystycznych, mających zapobiec przejęciu władzy w Niemczech przez narodowych socjalistów. W marcu 1933 Gerlich został aresztowany i osadzony w więzieniu bez procesu. Nocą 1 lipca 1934 został przewieziony do obozu Dachau i tam rozstrzelany.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.