Kard. Ranjith krytykuje brak postępu w procesie sprawców zamachów z 2019 roku
15 sierpnia 2021 | 08:40 | o. jj (KAI Tokio) | Kolombo Ⓒ Ⓟ
Kościół katolicki w Sri Lance nadal nie może zgodzić się ze sposobem prowadzenia śledztwa w sprawie zamachów terrorystycznych na Wielkanoc 2019 roku w Kolombo. Zginęło wówczas 269 ludzi, w większości katolików, uczestniczących w świątecznych Mszach świętych. „Rząd nie odpowiedział na postawione przez nas w zeszłym miesiącu zarzuty, że oficerowie wywiadu znali i kontaktowali się ze sprawcami ataku” – oświadczył 13 sierpnia arcybiskup stolicy kardynał Malcolm Ranjith. Jednocześnie poprosił on katolików, aby na znak protestu wywieszali czarne flagi na swoich domach i pojazdach.
Cytowany przez amerykańską agencję AP hierarcha dodał: „Nie twierdzimy, że tych 25 sądzonych obecnie podejrzanych to niewinne osoby. Mamy jednak wątpliwości, czy ten proces nie jest «łapaniem w sieci płotek a zarazem przyzwoleniem na to, aby rekiny mogły dalej pływać»”.
Wypowiedź ta jest reakcją na działania pełnomocnika rządu, który 10 sierpnia wniósł 23270 oskarżeń o łamanie prawa antyterrorystycznego wobec 25 podejrzanych. Dotyczą one planowania zabójstw, wspomagania i podżegania do przemocy, gromadzenia broni i usiłowania zabójstw.
Zdaniem kardynała władza stosuje w tym procesie „taktykę odwracania uwagi i ukrywania prawdziwych sprawców”, konkretnie oficerów wywiadu. W toku procesie starano się bowiem wykazać, że jeden z oficerów kontaktował się z kimś, kto jednak nie miał żadnego związku z przygotowaniami do tego ataku.
To samo dotyczy innego oficera, który próbował zrzucić odpowiedzialność za zamach na tzw. Państwo Islamskie (IS). W konsekwencji terroryści islamscy odtrąbili to „zwycięstwo” w mediach, pokazując m.in. wideo z napastnikami składającymi po arabsku śluby wierności IS. O zamach oskarżono dwie miejscowe grupy muzułmańskie, które wcześniej deklarowały swój sojusz z IS. Jednakże – jak się obecnie okazuje – „nie wiadomo, czy miały one rzeczywiście powiązania z Państwem Islamskim (w związku z tym atakiem)”.
We wcześniejszych wywiadach purpurat lankijski podkreślał, że to „rozgrywka polityczna między ówczesnymi prezydentem a premierem doprowadziła do poważnych uchybień w zapewnieniu środków bezpieczeństwa”. W szczególności zignorowano wówczas raporty zagranicznych służb specjalnych o przygotowaniach do zamachów.
W Niedzielę Wielkanocną 21 kwietnia 2019 w dwóch kościołach katolickich i w jednym protestanckim, a także w trzech eleganckich hotelach w Kolombo w wyniku ataków terrorystycznych wybuchły bomby. Zginęło wówczas 269 ludzi, w tym 171 katolików, a ponad 500 odniosło rany. Do ataku przyznały się później dwie bojówki terrorystów muzułmańskich, powiązane z tzw. Państwem Islamskim.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.