Kard. Schönborn apeluje o większy szacunek dla stworzenia
31 sierpnia 2024 | 15:17 | ts | Wiedeń Ⓒ Ⓟ
Kardynał Christoph Schönborn zwrócił się do z pilnym apelem o większy szacunek dla stworzenia. „Dzięki temu można osiągnąć nowe, ostrożne podejście do środowiska”, stwierdził arcybiskup Wiednia w swoim piątkowym felietonie na łamach bezpłatnej austriackiej gazety „Heute”. Jednocześnie, wobec dramatyzmu zmian klimatycznych, sprzeciwił się wszelkim formom fatalizmu.
W niedzielę, 1 września, Kościół zaprasza na Światowy Dzień Modlitw o Ochronę Świata Stworzonego, a cały wrzesień (do 4 października) obchodzony jest jako ekumeniczny „Czas dla Stworzenia”. W ten sposób Kościoły chcą zwrócić uwagę na to, „jak zagrożony, a jednocześnie cenny jest nasz świat”.
Kard. Schönborn nie godzi się na rezygnację z pytania o to, co można by zrobić, aby przeciwdziałać globalnym zmianom klimatycznym. „Sny o przeszłości nie pomogą. Coraz bardziej jasno uświadamiam sobie, że jako przestrzeń życiową mamy tylko ten świat. Nasza planeta jest naszym domem. Jesteśmy całkowicie od niej zależni. Zamiast narzekać, powinniśmy dziękować za cud stworzenia”, przekonywał w swoim komentarzu arcybiskup Wiednia i podkreślił: „Nie mogę się nadziwić, jak wszystko jest ze sobą powiązane i skoordynowane. Szacunek dla stworzenia może pomóc, byśmy je traktowali bardziej ostrożnie. Temu celowi służy także światowy Dzień Modlitw”.
Światowy Dzień Modlitw o Ochronę Świata Stworzonego ustanowił papież Franciszek w 2015 roku w odpowiedzi na trwający kryzys ekologiczny. Co roku jest on obchodzony 1 września i rozpoczyna ekumeniczny Czas dla Stworzenia. Jego tegoroczne hasło brzmi: „Miej nadzieję i działaj ze stworzeniem”.
Akrobacje górskiego rowerzysty za ołtarzem. Proboszcz chciał podkreślić treść kazania [WIDEO]
W 1989 roku ówczesny ekumeniczny patriarcha Konstantynopola Dymitr I zaprosił „cały świat prawosławny i chrześcijański” do modlitwy do Stwórcy świata w dniu 1 września: modlitwami dziękczynnymi za wielki dar świata stworzonego i z modlitwami o jego ochronę i zbawienie”. Inicjatywa ta została przyjęta z radością przez cały Kościół prawosławny w 1992 r., a jego śladem poszły lokalne Kościoły katolickie i ewangelickie.
W 2007 roku Trzecie Europejskie Zgromadzenie Ekumeniczne w rumuńskim Sybinie rozszerzyło tę kwestię i zaleciło, „aby okres od 1 września do 4 października był poświęcony modlitwie o ochronę stworzenia i promowanie zrównoważonego stylu życia, aby zatrzymać zmiany klimatyczne”.
Papież Franciszek i patriarcha Bartłomiej I, następca Dymitra na urzędzie patriarchy Konstantynopola, to najwyższe autorytety kościelne wzywające do większej odpowiedzialności za stworzenie. Nieprzypadkowo Franciszek w swojej encyklice „Laudato si” z 2015 roku poświęconej ochronie stworzenia, określił „Zielonego Patriarchę” jako wzór do naśladowania.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.