Kard. Schönborn: Kościół musi chronić godność każdego człowieka
03 października 2024 | 05:00 | ts | Wiedeń Ⓒ Ⓟ
W opinii kardynała Christopha Schönborna istotnym zadaniem Kościoła katolickiego jest globalna obrona godności człowieka. „To uniwersalne wezwanie Jezusa jest zaproszeniem do wolności. „Bezwarunkowe poszanowanie wolności i godności każdej istoty ludzkiej jest właśnie tym, co musi podtrzymywać przy życiu na tym świecie chrześcijaństwo, musi podtrzymywać Kościół” – stwierdził arcybiskup Wiednia w emitowanym od 1 października nowym cyklu dokumentacyjnym austriackiej telewizji ORF.
Godność człowieka jest dziś często zagrożona, ostrzegł kard. Schönborn. W wielu miejscach nasilają się tendencje totalitarne, „a tam, gdzie władza nie jest już powiązana z bezwarunkowym poszanowaniem godności jednostki, panuje mrok”.
Obok arcybiskupa Wiednia w filmie „Mężczyźni w czerwieni – Papież i jego kardynałowie” z serii „kreuz und quer” wystąpił także m.in. kard. Protase Rugambwa z Tanzanii, którego papież Franciszek włączył Kolegium Kardynalskiego w ubiegłym roku. On także podkreślił rolę Kościoła w krzewieniu godności i braterstwa wszystkich ludzi.
„W przypadku Kościoła w Afryce, podobnie jak Kościoła w Europie, musimy pokonać bariery, które uniemożliwiają nam bycie jedną wielką rodziną ludzką” – powiedział arcybiskup Tabory. Kard. Rugambwa przypomniał także opublikowaną przez Watykan w kwietniu 2024 r. deklarację „Dignitas Infinita”, która skupia się na godności człowieka. Katolicy muszą stanąć w obronie nieograniczonej godności człowieka – stwierdził kardynał i dodał: „Jesteśmy wezwani do tego, aby szanować się nawzajem i bronić wspólnych praw dla wszystkich”.
Między kardynałami toczą się też spory
Telewizyjny dokument Christiana Rathnera rzucił światło na historyczny rozwój urzędu kardynała, jego zadania, proces wyboru oraz coraz większe umiędzynarodowienie Kolegium Kardynalskiego za pontyfikatu papieża Franciszka. Kanadyjsko-czeski kardynał Kurii Michael Czerny prefekt watykańskiej Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka założonej przez papieża Franciszka w 2017 roku w ramach reform Kurii– mówił m.in. o dyskusjach kardynałów na tematy kościelne, które niekiedy odbywają się publicznie.
„Wyobraźmy sobie, że jest 120 mężczyzn, którzy myślą, mówią i działają dokładnie tak jak papież. Prawdopodobnie byłby to jeszcze większy problem niż fakt, że istnieją między nimi różnice zdań i nieporozumienia” – powiedział kard. Czerny. Różnice są oznaką żywotności i wolności w Kościele. Kard. Czerny uważa na przykład, że „nie jest dobrym pomysłem” wywieranie większej presji na kardynałów krytycznych wobec papieża. Tego właśnie uczy historia, podkreślił kurialny kardynał i dodał: „Miejmy raczej świadomość, że pewne rzeczy zaczynają się dialogiem, a kończą krzykiem. Takie jest życie”.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.