Kard: Schönborn: pokój nie jest czymś oczywistym, ale ciężką pracą
02 stycznia 2024 | 17:39 | ts | Wiedeń Ⓒ Ⓟ
Kardynał Christoph Schönborn przypomniał, że życie w pokoju nie może być traktowane jako coś oczywistego. Austria nigdy w swojej historii nie doświadczyła tak długiego okresu pokoju, powiedział arcybiskup Wiednia w swoim przemówieniu sylwestrowym w telewizji ORF. „Jeśli pozwolono ci żyć w pokoju przez tak długi czas, istnieje niebezpieczeństwo, że się do niego przyzwyczaisz” i zapomnisz, że pokój to także „ciężka praca” i wymaga ciągłego dążenia do niego, zwrócił uwagę kard. Schönborn.
„W naszych wiadomościach zajmujemy się głównie konfliktami, katastrofami”, powiedział kardynał dodając, że „niewiele mówi się o pokoju, ponieważ jest on uważany za coś oczywistego”. Należy zadać sobie pytanie, co tak naprawdę stanowi pokój. „Chciałbym powiedzieć to bardzo trzeźwo i jasno: pokój to ciężka praca, pokój jest wyczerpujący. Musimy o tym pamiętać, zwłaszcza w nadchodzącym roku wyborczym, w którym odbędą się wybory do Rady Europejskiej i austriackiej Rady Narodowej, ale także w obliczu poważnych wyzwań, takich jak zmiany klimatyczne, inflacja i kryzysy w polityce globalnej”, stwierdził arcybiskup Wiednia.
Pokoju trzeba chcieć, „trzeba się na niego zdecydować”, podkreślił hierarcha i zwrócił uwagę, że dotyczy to zarówno rodziny, jak i polityki czy biznesu. Wymaga to pewnych cnót, na przykład takich, jak „nie poniżanie innych, ale docenianie ich, nawet jeśli masz inne opinie, dążenie do dialogu, przedkładanie tego, co nas łączy nad to, co nas dzieli”.
Arcybiskup Wiednia wezwał do „przezwyciężenia inercji w nas samych”, która sprawia, że pokój jest tak trudny. Oznacza to działanie wykraczające poza nasz własny egoizm i interesy. Wyraził przekonanie, że aby to się udało, pomogą „trzy małe słowa: dziękuję, proszę, wybacz”. „Jeśli wszyscy będziemy używać tych słów wystarczająco często i uczciwie, możemy wnieść ogromny wkład w utrzymanie pokoju, nawet na małą skalę w naszym codziennym życiu” – powiedział kard. Schönborn i dodał: „Tego wam życzę, tego życzę nam wszystkim. Życzę tego również całemu światu”.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.