Katedra gnieźnieńska ma nowego proboszcza
31 maja 2024 | 18:35 | bgk | Gniezno Ⓒ Ⓟ
Ks. kanonik Przemysław Kwiatkowski, były rektor gnieźnieńskiego seminarium duchownego i przewodniczący Wydziału Duszpasterskiego Kurii Metropolitalnej w Gnieźnie został mianowany nowym proboszczem parafii przy bazylice prymasowskiej w Gnieźnie. Na stanowisku tym zastąpi ks. infułata Jana Kasprowicza, który posługę proboszcza pełnił przez minionych 20 lat i przechodzi na emeryturę.
Ks. Jan Kasprowicz urodzony w 1946 roku w Mogilnie święcenia kapłańskie przyjmował z rąk dziś błogosławionego kard. Stefana Wyszyńskiego w 1971 roku. Rok później studiował już historię sztuki na KUL, o czym zdecydował Prymas Tysiąclecia dostrzegając jego zainteresowanie dziedzictwem kulturowym oraz fascynację katedrą gnieźnieńską i mogileńskim opactwem benedyktynów.
Z dyplomem w kieszeni podjął posługę wikariusza w gnieźnieńskiej farze, następnie notariusza w gnieźnieńskiej kurii i wreszcie wykładowcy historii sztuki sakralnej i konserwacji w Prymasowskim Wyższym Seminarium Duchownym w Gnieźnie. Zajęcia te łączył z organizowaniem każdego roku wyjazdu studyjnego, aby alumni mieli możność bezpośredniego zapoznawania się z bogactwem polskiej sztuki sakralnej.
Pozostając w kręgu swoich zainteresowań i w odpowiedzi na potrzeby archidiecezji odbył dodatkowo studia z Ochrony Zabytków i Rozwoju Sztuki Kościelnej, będąc coraz bardziej zaangażowanym w działania dotyczące konserwacji bazyliki prymasowskiej. Po grabieży i zbezczeszczeniu relikwiarza św. Wojciecha w 1986 roku aktywnie pracował w komitecie ds. restauracji zabytku, a następnie jego nowej ekspozycji i aranżacji w odrestaurowanym prezbiterium archikatedry.
W latach 1987-1994 pełnił funkcję członka Komisji Sztuki Kościelnej przy Konferencji Episkopatu Polski, a od 1992 roku także diecezjalnego konserwatora zabytków, uczestnicząc aktywnie w przygotowaniach do milenium śmierci św. Wojciecha w 1997 roku. Jednocześnie od 1989 roku był proboszczem gnieźnieńskiej parafii farnej, angażując się w restaurację i konserwację zabytkowego XV-wiecznego kościoła.
Zaangażowany w szereg przedsięwzięć zarówno na polu kościelnym, jak i społecznym (był m.in. członkiem zarządu Towarzystwa Miłośników Gniezna), prowadząc kursy dla przewodników PTTK, będąc duszpasterzem rzemieślników i Klubu Katolików, w 2004 roku został mianowany proboszczem parafii przy bazylice prymasowskiej pw. Wniebowzięcia NMP w Gnieźnie. Przez ten czas dbał o powierzone mu dziedzictwo zarówno od strony materialnej, jak i duchowej, służąc ogromną wiedzą, życzliwą radą i niezmiennym mimo upływających lat zaangażowaniem. Na emeryturze będzie pełnić funkcję delegata arcybiskupa gnieźnieńskiego ds. kultury.
Obejmujący posługę proboszcza katedry gnieźnieńskiej ks. kan. Przemysław Kwiatkowski ma 46 lat i pochodzi z parafii pw. św. Jadwigi Królowej we Wrześni. Święcenia kapłańskie przyjął w 2003 roku w katedrze gnieźnieńskiej z rąk abp. Henryka Muszyńskiego. W czasie formacji seminaryjnej i w pierwszych latach kapłaństwa był szczególnie związany z posługą wśród osób chorych i niepełnosprawnych.
Jest absolwentem Papieskiego Instytutu Jana Pawła II do Studiów nad Małżeństwem i Rodziną przy Papieskim Uniwersytecie Laterańskim w Rzymie, gdzie w 2010 roku obronił doktorat z wyróżnieniem. Na uczelni tej od 2011 roku pracował na stanowisku profesora teologii duchowości i katolickiej nauki społecznej. Od 2009 roku pełnił również funkcję sekretarza Katedry im. Karola Wojtyły. Ukończył także studia Master dla wychowawców seminaryjnych na Papieskim Uniwersytecie Świętego Krzyża w Rzymie.
Po powrocie do Polski pełnił funkcję sekretarza Prymasa Polski, a w 2016 roku został mianowany rektorem Prymasowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Gnieźnie. W 2023 roku objął funkcję przewodniczącego Wydziału Duszpasterskiego Kurii Metropolitalnej w Gnieźnie. Szczególnie chętnie pracuje z małżonkami i rodzinami. Wraz z fundacją Misterogrande organizuje kongresy dla małżeństw w Gnieźnie, a także cykliczne fora duszpasterskie.
Biega, lubi grę na gitarze i dobrą książkę. W czasie pandemii pięciokrotną kwarantannę i ostatecznie przechorowany covid-19 spędził na tłumaczeniu na język włoski tekstów Karola Wojtyły o rodzinie i małżeństwie.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.