Katedra w Kolonii rozpoczyna jubileusz 700-lecia
14 sierpnia 2022 | 17:59 | ts (KAI) | Kolonia Ⓒ Ⓟ
Katedra w Kolonii obchodzi jubileusz 700-lecia istnienia. Uroczystej liturgii z tej okazji będzie przewodniczył wieczorem 15 sierpnia biskup pomocniczy Rolf Steinhäuser. Informując o tym Kapituła Katedralna wyjaśniła, że arcybiskup Kolonii, kardynał Rainer Maria Woelki tego dnia – w uroczystość Wniebowzięcia NMP – będzie gościem bawarskiego sanktuarium maryjnego Maria Vesperbild.
Parafia katedralna w Kolonii obchodzi 15 sierpnia poświęcenie przed 700 laty tzw. chóru. Jest to najstarsza część słynnej katedry, wpisanej na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Kamień węgielny pod budowę gotyckiej katedry położono 15 sierpnia 1248 roku. W 74 lata później, 27 września 1322, arcybiskup Kolonii Henryk z Virneburga poświęcił ołtarz i wschodnią część wznoszonej świątyni, tzw. chór. Kończyło to pierwszy ważny etap budowy katedry. Z tego okresu zachowały się do dziś m.in. ołtarz główny, figury na filarach chóru oraz stalle.
Na jubileuszowe obchody złożą się nabożeństwa w katedrze, koncerty, wykłady i wirtualna wycieczka 3D stworzona specjalnie z okazji jubileuszu. Za pomocą tabletów zwiedzający mogą obejrzeć chór katedry w jego średniowiecznym wyglądzie. W tym celu wcześniej zmierzono katedrę trójwymiarowo i odtworzono historycznie jej dawny wygląd. Oprowadzania odbywać się będą od 17 sierpnia do 25 września.
Już od czerwca w forum katedralnym czynna jest wystawa poświęcona historii budowy oraz architekturze tej części katedry. W centrum chóru jest wystawiony pochodzący z XIII wieku relikwiarz z relikwiami Trzech Króli. Jest to największa praca złotników średniowiecznej Europy.
Jednym z ważnych punktów jubileuszowych obchodów będzie prawykonanie 15 września skomponowanego specjalnie na tę okazję oratorium Trzech Króli. Jubileusz zakończy tradycyjna pielgrzymka do relikwii Trzech Króli w dniach 18-27 września.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.