Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Archidiecezji Lubelskiej ma nowych członków
22 listopada 2009 | 14:28 | mj Ⓒ Ⓟ
Ponad osiemdziesięciu nowych członków ma Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży w archidiecezji lubelskiej. Uroczyste ślubowanie złożyli podczas Mszy św., odprawionej 22 listopada przez bpa Artura Mizińskiego w archikatedrze lubelskiej. Uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata to święto patronalne stowarzyszenia, a także Akcji Katolickiej, z której wyrosło.
– Królestwo Chrystusa to nie są tzw. „dobre czasy” dla katolików, przywileje prawne czy jakaś przewaga nad innymi, to nie „podszewka Boża” do ludzkich interesów – mówił pomocniczy biskup lubelski. – Królestwo Boże to nie cele ekonomiczne, społeczne, polityczne, ale cele Boże, uświęcenie ludzi – przypominał.
Bp Miziński zauważył, że współcześni rządzący nie powinni bać się Króla – Chrystusa. – Jeśli się boją, to może dlatego, że demokracja nie funkcjonuje? A może lękają się Go dlatego, bo wskazuje na to, że w królestwie, które jest dla obywateli, rządzący powinni służyć, a nie królować kosztem innych? – pytał.
– Warto spojrzeć na ziemskie królestwa i zweryfikować, jak daleko odeszły od idei służby człowiekowi. Nie bójmy się Chrystusa i Jego królestwa, ono jest jedyną szansą dla nas na pełną realizacje naszego człowieczeństwa i powołania, na powrót do wspólnoty z Bogiem – apelował bp Miziński.
Przypomniał, że budowanie Królestwa Bożego to także szczególny cel świeckich zrzeszonych w stowarzyszeniach, takich jak Akcja Katolicka i Katolickie Stowarzyszenia Młodzieży. – Waszym zadaniem jest dawanie nadziei w środowisku, w którym jesteście i żyjecie. Każde prawe działanie jest czynną nadzieją. Wasze apostolstwo sprawia, że Królestwo Chrystusa staje się bardziej obecne w sercach ludzkich i w świecie – powiedział.
Święto patronalne Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży obchodzone jest od 1934 r., a po reaktywacji organizacji w archidiecezji lubelskiej od 1991 r. Dziś do stowarzyszenia dołączyło ponad 80 nowych członków m.in. z Lublina, Chełma, Nałęczowa, Wąwolnicy.
W 69 oddziałach KSM jest obecnie ok. tysiąca osób, głównie uczniowie gimnazjum i szkół średnich. – Przed członkami stowarzyszenia stoi ważne zadanie, by być koło tych swoich rówieśników, którzy oddalili się od wartości – mówi prezes KSM w archidiecezji lubelskiej Katarzyna Koguciuk. – Prowadzę lekcje o stowarzyszeniu w szkołach i widzę, że młodzi ludzie mają coraz większą potrzebę przynależenia do czegoś, co jest dobre – dodaje.
KSM zgodnie z zawołaniem „służyć Bogu, Kościołowi i Ojczyźnie” prowadzi apostolat w swoich środowiskach, organizuje działania charytatywne, pracę z dziećmi i młodzieżą w roku szkolnym i w wakacje.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.